دستگاه آزمایش درون چاهی (دانهول)

دستگاه آزمایش درون چاهی (دانهول) - اکتشاف آب - مطالعات GPR

معرفی آزمایش درون چاهی (دانهول)

روش لرزه نگاری دانهول که به آزمایش درون چاهی شناخته می شود و یکی از روش های لرزه شناسی است که برای اندازه گیری مستقیم سرعت امواج کشسانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این روش در مقایسه با دیگر روش های آزمایش دانهول به دلیل آسانی ،سرعت اجرا و هزینه پایین، در مهندسی کاربرد بالایی دارد. اساس کار در این روش، اندازه گیری زمان سیر موج از سطح زمین تا اعماق متفاوت است. در ادامه مقاله به مبحث دستگاه آزمایش درون چاهی (دانهول) میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

نحوه اجرای عملیات آزمایش دانهول

در برداشت های لرزه نگاری درون چاهی با قرار دادن يک ژئوفون سه مؤلفه ای درون گمانه در اعماق متفاوت، امواج لرزه ای ایجاد می شود و در سطح مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به این دلیل برای توليد موج P از ضربه قائم پتک بر صفحه فلزی و برای توليد موج S از ضربه افقی پتک به الوار چوبی استفاده خواهد شد. امواج ايجاد شده به ژئوفون درون چاهی رسيده و توسط دستگاه لرزه نگار ثبت می شود.

در اين روش سعی ميی شود تا چشمه انرژی در نزديكی دهانه گمانه قرار بگیرد تا حد امکان موج لرزه ای از چشمه تا ژئوفون مسیر مستقيم را طی کند. در اين بررسـی زمان رسید امواج P و S بر حسب عمق ژئوفون درون چاهی از روی داده های ثبت شده استخراج می شود. سپس از روی نحوه تغییرات زمان سیر امواج P و S  بر حسب عمق مقادیر سرعت امواج P و S لایه ها بر حسب عمق محاسبه می گردد. از روی سرعت سیر امواج P و S می توان نسبت پواسون (ν) و با داشتن چگالی لایه ها سایر مدولهای لاستیک را محاسبه کرد.

دستگاه آزمایش درون چاهی (دانهول)

  • لرزه نگار کمپانی PASI
  • ژئوفون سه مولفه ای درون چاهی GFA کمپانی PASI
  • نرم افزار WinDownHole

کاربرد آزمایش درون چاهی (دانهول)

  • عملیات لرزه درون چاهی (دانهول) با استفاده از ژئوفون درون چاهی GFA برای محاسبه مدولهای دینامیکی و تعیین تیپ خاک براساس آیین نامه 2800 زلزله
  • عملیات توموگرافی (برش نگاری) بین چاهی(cross-well tomography)
  • لرزه نگاری شکست مرزی (انکساری) در مقیاس کوچکتر
  • مطالعات آنالیز امواج لرزه ای سطحی(MASW)

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما