کاربرد روش های مطالعات ژئوالکتریک

کاربرد روش های مطالعات ژئوالکتریک - شرکت ژئوفیزیک

در بین روشهای مطالعات ژئوفیزیک، روشهای الکتریکی و به ویژه مطالعات ژئوالکتریک بهترین و مناسب ترین روشها جهت بررسی آلودگی های آب زیرزمینی است. مناطق آلوده زیرزمینی معمولا دارای خصوصیات الکتریکی متفاوت از سنگها و لایه های دربرگیرنده خود است و درنتیجه در اغلب موارد با کاربرد روشهای مطالعات ژئوالکتریک به خوبی می توان گسترش آلودگی زیرزمینی و تا حدودی شدت آلودگی را مشخص کرد. در ادامه مقاله به مبحث کاربرد روش های مطالعات ژئوالکتریک میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

کاربرد روش های مطالعات ژئوالکتریک

آلودگی زیرزمینی نتیجه فعالیت های متفاوت بشری است که از جمله مهمترین آنها می توان به فعالیت های کشاورزی، صنعتی ، معدن کاری، دفن زباله ها، دفع پسماند ها یا مواد زائد و راه یافتن آنها به فاضلاب ها و محل های زیرزمینی، نگهداری مواد در مخازن یا انبارهای ذخیره، عبور یا انتقال نفت، آب و مواد دیگر از طریق خطوط یا لوله های انتقال و اختلاط یا نفوذ نمک یا آب شور به خاک و آب شیرین زیر زمینی اشاره نمود.

فعالیت های انجام شده روشهای  مطالعات ژئوالکتریک

بعضی از این فعالیت ها مانند نگهداری مواد در مخازن یا انبارهای ذخیره، عبور یا انتقال مواد از طریق خطوط یا لوله های انتقال و دفع پسماندها یا مواد زائد و راه یافتن آنها به فاضلاب ها و یا لایه های زیرزمینی، مستقیما می توانند خاک و آب زیرزمینی را آلوده کنند.

آلودگی زیرزمینی، نه تنها حیات جانداران و موجودات زنده مانند حیوانات و گیاهان در محیط زیست را با خطر مواجه می کند، بلکه یک عامل تهدید کننده برای حیات بشر نیز شناخته می شود.

آلودگی آب زیرزمینی

اگر چه آب سطحی در مقایسه با آب زیرزمینی بسیار بیشتر در معرض آلوده شدن قرار میگیرد، بسیاری از سفره های آب زیرزمینی، به ویژه در حال حاظر، به وسیله آلوده کننده های متفاوت آلی و غیر آلی به طور آسان و خطرناکی آلوده می شوند.

اولین مرحله در جهت درمان یا رفع آلودگی خاک ها و آب های زیر زمینی، تشخیص وسعت یا محدوده آلودگی و نیز تعیین نحوه توزیع و گسترش آلودگی در زیر سطح زمین است. این آلودگی ممکن است به مرور زمان از نظر عمقی یا جانبی و یا از هر دو نظر وسعت بیشتری در زیر سطح زمین به وجود اورند.

روشهای ژئوفیزیک در آسیا ژئوفیزیک

روشهای مطالعات ژئوفیزیک به ویژه روش های مطالعات ژئوالکتریک در طی چند سال اخیر به طور موفقیت آمیزی برای تشخیص و بررسی خصوصیات متفاوت آلودگی خاک و آب زیرزمینی به کار برده شده اند.

روشهای آسیا ژئوفیزیک

در بین روشهای مطالعات ژئوفیزیک در آسیا ژئوفیزیک، به طور کلی روشهای الکتریکی بهترین و مناسب ترین روشها برای بررسی آلودگیهای زیرزمینی محسوب میشوند، هر چند که روش های دیگر ژئوفیزیکی مانند روشهای لرزه ای (یا لرزه نگاری)، گرانی (یا گرانی سنجی) و مغناطیسی (یا مغناطیس سنجی) نیز گاهی برای بررسی مسائل آلودگی های زیرزمینی استفاده می شوند.

منظور از آلودگی زیرزمینی، آلودگی خاک و به ویژه آلودگی آب زیرزمینی می باشد. این آلودگی می تواند از نوع شیمیایی، نفتی، هسته ای و … و یا حتی ترکیبی از آنها باشد. یک توده خاک یا آب زیرزمینی آلوده به دلیل داشتن خصوصیات الکتریکی مختلف از محیط یا سنگها ولایه های دربرگیرنده خود، معمولا به راحتی توسط روش ژئوالکتریک قابل تشخیص می باشد.

روش ژئوالکتریک

روش ژئوالکتریک علاوه بر تشخیص و تعیین محدوده آلودگی های زیرزمینی، می تواند تا اندازه ای نوع و پارامترها یا خصوصیات آلودگی را تعیین کند. در این روش معمولا از یک آرایه یا آرایش چهار الکترودی متشکل از دو الکترود جریان و دو الکترود پتانسیل که به فواصل معین از یکدیگر قرار می گیرد، استفاده می شود. الکترودها معمولا میخ های فولادی نسبتا بزرگ و بلند هستند که معمولا در موقع کار به اندازه 15-10 سانتیمتر از طول آنها را در داخل زمین فرو می کنند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما