مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک

مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک

مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک شاخه ای تخصصی از مهندسی عمران است که با هدف تعیین خواص مهندسی خاک و سنگ و نحوه اندرکنش آنها با توسعه عمرانی آینده و فعالیت آن در ساخت و ساز ساختمان و انواع سازه، بحث و گفتگو می کند. هدف از آزمایش خاک و مطالعات ژئوتکنیک معین کردن متغیرهای مورد نظر به منظور طراحی و تخمین ریسک ها برای انسان و محیط می باشد. با انجام آزمایش خاک و مطالعات ژئوتکنیک در پروژه های ساختمانی به ایمنی زیادتر و عملکرد بهینه می توان رسید. در ادامه مقاله به مبحث مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک

۱) طراحی:

 • شالوده
 • زیرساخت ها
 • سازه های زیرزمینی

۲) تخمین ریسک های:

 • ژئوتکنیکی
 • زیست محیطی
 • هیدروژئولوژیکی
 • ژئولوژیکی

تعریف آزمایش خاک:

هر سازه ای در هر اندازه ای (چه برج میلاد و چه ساختمان ویلایی یک طبقه) نیروی وزن آن ها (و نیروی افقی ناشی از باد و …) را به خاک زیرین خود انتقال داده می شود بنابراین لازم است مقاومت و رفتار خاک زیرین سازه بررسی شود. آزمایش مکانیک خاک، بعد از حفاری دستی و حفاری ماشینی خاک ساختمان شما، تعیین می شود که خاک ملک شما از چه نوع تیپ خاکی می باشد و چقدر ظرفیت باربری خواهد داشت. نتیجه این آزمایش ها بعد از گمانه زنی قابل حصول می باشد.

مهمترین تجهیزات آزمایش مکانیک خاک به شرح زیر می باشد:

در آزمایشگاه مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک وجود هر یک از وسایل زیر جهت آسانی و انجام آزمایش مکانیک خاک الزامی می باشد.

۱. مجموعه الک آزمایشگاهی برای انجام آزمایش مکانیک خاک.

۲. دستگاه الک لرزان (شیکر الک) آزمایشگاهی برای انجام آزمایش مکانیک خاک.

۳. آون.

۴. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی.

۵. چکش و قالب تراکم خاک.

۶. دستگاه کاساگراند.

۷. وسایل ارزش ماسه ای.

8. دستگاه CBR.

۹. دستگاه هیدرومتری.

۱۰. دستگاه سه محوری

۱۱. دستگاه برش مستقیم خاک.

۱۲. دستگاه تک محوری.

آزمایش خاک ساختمان 

آزمایش خاک ساختمان، برای ساخت و ساز استفاده خواهد شد. قبل از شروع هر اقدام دیگری برای ساخت یک بنا و یا به عبارتی یک سازه یا یک ساختمان، ابتدا آزمایش خاک ساختمان انجام  می گیرد تا وضعیت خاک منطقه مورد بررسی قرار بگیرد. آزمایش هایی برای دانه بندی خاک، تعیین تیپ خاک، مقاومت برشی، میزان تحمل بار، حد نفوذپذیری، چگالی خاک و بسیاری از آزمایشات دیگر که در شناخت رفتار و مشخصات خاک برای احداث یک سازه و یا یک بنا تاثیرگذار هستند تحت عنوان آزمایش خاک ساختمان انجام می شوند.

آزمایش صحرایی

در مرحله نمونه برداری، با اعزام مهندسین و دستگاه های حفاری به محل احداث پروژه، از زمین مورد نظر تعدادی نمونه با توجه به ابعاد زمین و زیر بنای ساختمان گرفته می شود. همچنین شمالی یا جنوبی بودن ملک تاثیر زیادی در روش حفاری خواهد داشت. اگرچه حفاری به دو روش دستی و ماشینی امکان پذیرمی باشد. اما در حال حاضر برای گرفتن مجوز در تهران، حفاری دستی به تنهایی غالبا مورد قبول نخواهد بود و حتما باید با تجهیزات و دستگاه های حفاری این کار انجام بشود. روش های حفاری مرسوم برای آزمایش خاک، حفاری آبشویی و مغزه گیری پیوسته می باشند که انتخاب روش نهایی در آزمایش خاک ساختمان، با توجه به جنس خاک، نوع پروژه و … انجام می شود.

اهداف آزمایش خاک (مطالعات ژئوتکنیک)

مطالعات ژئوتکنیک خاک برای مقاصد متفاوتی می تواند انجام شود:

 • تعیین محل پروژه
 • پایدارسازی گود
 • طراحی شالوده
 • بهسازی خاک
 • اثرات پروژه بر روی محیط
 • بررسی شرایط ایمنی و پایداری سازه موجود
 • مقاوم سازی سازه

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما