خواص مغناطیسی مواد

خواص مغناطیسی مواد - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - اکتشاف آب - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - آزمایش دانهول - آزمایشات درون چاهی

پیشرفت علم مغناطیس سبب ایجاد تحولات بزرگ در حوزه­‌های متفاوت علم شده است. تولید موتورهای الکتریکی با کارآیی بهتر و ابعاد کمتر، حسگرها، حافظه‌های مغناطیسی و کاربردهای پزشکی (تشخیص و درمان) از کاربرد­هایی می باشند که پیشرفت آن‌ها تا حد زیادی مرهون پیشرفت علم مغناطیس می باشد. علم مغناطیس مانند بسیاری از علوم دیگر ارتباط تنگاتنگی با فناوری نانو خواهد داشت؛ به‌طوری‌که امکان بهینه‌سازی خواص مغناطیسی برای کاربردهای معرفی شده بدون استفاده از فناوری نانو وجود نخواهد داشت. برای درک بهتر نحوه تأثیر فناوری نانو بر خواص مغناطیسی باید اول علت خواص مغناطیسی مواد و پارامترهای تعیین‌ شده این خواص مشخص شود و سپس با کمک آن، تأثیر فناوری نانو بر خواص را تعیین نمود. در ادامه به مبحث خواص مغناطیسی مواد می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

خواص مغناطیسی مواد

عامل ایجاد میدان مغناطیسی، حرکت شتاب‌ دار ذرات باردار می باشد. این حرکت شتاب‌ دار، دلیل اصلی ساخت میدان مغناطیسی در یک سیم‌ پیچ حامل جریان می باشد. منشأ خواص مغناطیسی ساخته شده در مواد، حرکت ذرات باردار می باشد. میدان مغناطیسی یک تابع برداری می باشد. مانند مدل اتمی بور، اتم‌های یک ماده از هسته و الکترون تشکیل می شوند؛ به‌طوری‌که الکترون‌ها در مدارهای مشخص به دور هسته می‌چرخند.

منبع میکروسکوپی خواص مغناطیسی

نحوه پر شدن اوربیتال‌ها در هر اتم یا یون به این صورت می باشد که ابتدا الکترون­‌ها نیمی از اوربیتال را با یک جهت اسپینی خاص پر خواهد شد (نیمی از اروبیتال با الکترون‌هایی با اسپین موازی پر خواهند شد). سپس، در هر اوربیتال نیمه‌پر، یک الکترون با اسپین متفاوت در کنار الکترون‌های موجود قرار میگیرد و اوربیتال پر خواهد شد.

منحنی‌های هیسترزیس

منحنی هیسترزیس، یک منحنی برای نشان دادن نحوه مغناطیسی شدن ماده برحسب میدان مغناطیسی اعمالی می باشد. امکان استخراج پارامتر­های متفاوت مغناطیسی از این منحنی وجود خواهد داشت. با درنظر گرفتن یک ماده مغناطیسی که در اول هیچ‌گونه مغناطیسی ندارد، می‌توان مشاهده کرد که با اعمال میدان مغناطیسی، در مرحله اول حوزه‌های هم‌ راستاتر با میدان خارجی، در ازای کاهش حجم حوزه‌های ناهمسوتر رشد خواهند کرد تا یک ماده تک‌ حوزه حاصل شود. در ادامه، تنها حوزه موجود در ماده تک‌ حوزه به‌ طور کلی می‌‌چرخد تا در جهت میدان مغناطیسی قرار گرفته شود. در این حالت، بیشینه مقدار مغناطیس در ماده مغناطیسی ساخته ‌می‌­شود که به آن، مغناطش اشباع گفته می‌شود.

مواد نرم و سخت مغناطیس

مواد فرو مغناطیس و فری‌ مغناطیس به دو دسته مواد سخت و نرم تقسیم بندی می شود. مواد سخت مغناطیس، به موادی گفته خواهد شد که به سختی مغناطیسی می‌شوند؛ یعنی برای ایجاد مغناطیس در آن‌ها نیاز به اعمال میدان مغناطیسی قوی خواهد بود. این مواد، همان‌طور که به‌سختی مغناطیسی می‌شوند، خاصیت مغناطیسی خود را هم به‌ سختی از دست خواهند داد. هم‌چنین، برای تغییر جهت میدان مغناطیس در مواد سخت، نیاز به اعمال میدان مغناطیسی بسیار زیاد است. از این مواد به‌ طور وسیعی برای کاربرد­هایی استفاده می‌شود که نیاز به یک مغناطیسی دائمی وجود دارد.

فلزات و آلیاژهای مغناطیسی

از فلزاتی مانند آهن، کبالت و نیکل خالص برای کاربرد­های مغناطیسی استفاده خواهد شد. این فلزات دارای رسانایی الکتریکی زیاد و حلقه‌­های پسماند معمولا بزرگ هستند که باعث اتلاف­ زیاد در آن‌ها می­‌شود. این مواد از دسته مغناطیس‌­های دائمی معمولا ضعیف به‌شمار می‌روند که حاصل‌ضرب B.H آن‌ها نسبت به آلیاژ­ها کوچک‌ترمی باشد. امکان بهبود خواص مغناطیسی این فلزات، با وارد کردن عیوب به آن‌ها وجود خواهد داشت.نابه‌جایی‌ها، مرزدانه‌­ها، مرز­های فرعی و عیب ها نقطه‌­ای مانند تهی‌جایی‌ها از جمله اشکالاتی هستند که به قفل شدن مرز­های دامنه‌ها (حوزه‌ها) کمک می کند و باعث بهبود خواص مغناطیسی شده اند. هم‌چنین، با ترکیب این فلزات با مواد متفاوت می‌توان به آلیاژهایی با خواص مغناطیسی متنوع و بهتر دست‌ پیدا کرد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما