ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین

ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات GPR - ژئوفیزیک

دانشمندان متوجه این موضوع شدند که در میدان مغناطیسی کره‌ی زمین، چیز بسیار عجیبی بر فراز آمریکای جنوبی و در نزدیکی های اقیانوس اطلس در حال رخ دادن است. در ادامه به مبحث ناهنجاری عجیب در میدان مغناطیسی زمین می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

پیدایش این ناهنجاری:

این موضع به ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس مربوط می شود. یک قسمت عجیب از میدان مغناطیسی زمین که در حال رشد و تجزیه است. این ناهنجاری ده‌ها سال در این محدوده وجود داشته اما با گذشت زمان های ، به آرامی تغییر کرده است. اگرچه از روی زمین چیزی را درباره‌ی این تغییر حس نمی‌شود اما برای ماهواره‌ها نیز تغییر در میدان مغناطیسی زمین که سیاره را دربر گرفته، می‌تواند چالش بسیار بزرگی باشد. به همین علت است که ناسا به مطالعه‌ی این ناهنجاری اهمیت فراوانی می‌دهد.

امواج ناهنجاری مغناطیسی:

میدان  های مغناطیسی زمین از سیاره‌ی ما در برابر انواع ذرات باردار خورشیدی محافظت می‌کند، اما در ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس، میدان مغناطیسی دچار اعوجاج می‌شود و محافظت کم‌تری را برای بخشی که روی آن است فراهم می‌سازد.به گفته‌ی ناسا این محافظت کم‌تر به این مفهوم است که ماهواره‌ها در هنگام گذر بر فراز این منطقه تحت بمباران تابش‌های شدیدتری را قرار می‌گیرند که گاهی سبب خاموش شدن ناگهانی آن‌ها می‌گردد تا از آسیب رسیدن های احتمالی به سخت‌افزار جلوگیری شود.

ایستگاه بین‌المللی فضایی یکی از فضاپیماهای بسیاری است که از بین این ناهنجاری می‌گذرد، اما این ایستگاه از محافظت پیشرفته‌ای استفاده می‌کند تا از فضانوردانی که در مدار زندگی و فعالیت می‌کنند محافظت و حفظ  نماید.

  • میدان مغناطیسی زمین به تکامل حیات بسیار کمک کرده است

فضاپیماهای دیگری که از بین این ناهنجاری پرواز می‌کنند، داده‌های ارزشمندی درباره‌ی این تغییرات آینده به ناسا می‎فرستند. «کاوشگر اتصال یونوسفریک» یکی از این فضاپیماهاست که این آژانس سال گذشته به سمت فضا پرتاب کرد تا نقاط ضعف میدان مغناطیسی را به خوبی  بررسی کند. این مأموریت پس از بازنشستگی مأموریت SAMPEX (برای بررسی ذرات باردار و مغناطیسی خورشیدی) در سال ۲۰۱۲ انجام می‌گشت.

مشاهدات اخیر همچنین به خوبی نشان داد که این ناهنجاری در حال حرکت به سمت غرب و تجزیه به دو ناحیه می باشد.

این مشاهدات به علت پیچیدگی مطالعه‌ی میدان مغناطیسی بسیار ارزشمند است. پیچیدگی از آن جهت که ریشه‌ی میدان مغناطیسی به جابه‌جایی فلزات مایع در هسته‌ی زمین بازمی‌گردد و پس از بیرون آمدن از سطح سیاره، سبب پدیده‌های گوناگونی می‌شود.

این وابستگی پدیده‌ها به میدان های مغناطیسی، نشان می‌دهد که داده‌های بیشتر در مورد تغییرات آن، می‌تواند به نتایجی بسیار  ارزشمند منجر شود. این پژوهش‌ها نه تنها برای داشتن درک بهتری از خطرات این ناهنجاری برای ماهواره‌ها مهم است بلکه به مدل‌سازی بسیار دقیق‌تر از آنچه که در اعماق زمین رخ می‌دهد نیز کمک شایانی می‌کند و البته سبب پیش‌بینی‌های دقیق‌تر درباره‌ی آینده‌ی این ناهنجاری نیز می‌شود.

«تری ساباکا» (Terry Sabaka)، ژئوفیزیکدان مرکز فضایی گادرد ناسا در این زمینه می‌گوید: «حتی با وجود این‌که ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس کند می باشد اما تغییراتی در شکل دارد. بنابراین رصد دقیق آن با داشتن مأموریت‌های پیوسته، بسیار حیاتی ومهم است. چنین کاری انجام مدل‌سازی‌ها و پیش‌بینی‌ها را کاملا ممکن می‌سازد.»

از سویی پژوهشی که ماه گذشته منتشر شد، بیان می‌کند که این ناهنجاری یک اتفاق عجیب در دوران اخیر نیست بلکه یک رخداد تکرار شونده و مداوم است که شاید زمین را از ۱۱ میلیون سال پیش تحت تأثیر خود قرار داده باشد. در حالت صحیح بودن این مطلب، باید گفت که ناهنجاری جنوب اقیانوس اطلس، اگر صدها هزار سال وجود نداشته باشد، یک عامل محرک در چرخش میدان مغناطیسی در تمامی زمین (که گاهی اتفاق می‌افتد) نخواهد بود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما