هواشناسی

هواشناسی آسیا ژئوفیزیک - آزمایشات درون چاهی - آزمایش دانهول

هواشناسی یکی از مهمترین و اصی ترین دانش های جوی است که اکثر ما به آن فکر نمی کنیم. وقتی این کار را انجام می دهیم، فکر فوری ما به سودمندی و فایده آن در پیش بینی آب و هوا است. با این حال همه جنبه های جو را کاملا پوشش می دهد، از جمله فیزیک جو و شیمی . بشریت همیشه به آب و هوا علاقه داشته است (وبه دانستن این دانش نیاز داشته است)، اما امروزه این موضوع بسیار فراترو گسترده از پیش بینی الگوهای آب و هوا است. کلمه هواشناسی از یونانی (همانطور که اغلبً انجام می‌دهند) گرفته شده است، meteoros “بالا” و logia “مطالعه”. بنابراین، این کلمه به مفهوم “مطالعه اشیاء بالا / در آسمان” است. در ادامه به مبحث هواشناسی آسیا ژئوفیزیک می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

هواشناسی آسیا ژئوفیزیک

قدرتمندترین و رایج ترین کاربرد آن در پیش بینی آب و هوا با مشاهده پدیده هایی مثل دمای موضعی، سطح بخار آب، نوسانات فشار هوا، جهت باد و پاسخ آنها به اثرات کوریولیس است. به دنبال آن است که پیش‌بینی کند که یک سیستم آب‌وهوا چه کارهای را انجام می‌دهد، حتی زمانی که به ظاهر نامنظم است، تا مشخص کند که در چند روز تا یک هفته آینده، به شکل محلی، منطقه‌ای و حتی ملی چه شرایطی را خواهد بود. چنین پیش‌بینی‌های ساده گاهی پیامدهای بسیار عظیمی برای کارگران بسیاری از زمینه‌ها دارد که بر این پیش‌بینی‌ها نیز تکیه می‌کنند. هواشناسی تا حد بسیار زیادی درست است، اما گاهی اوقات اشتباه می شود و نشان می دهد که چقدر به درک آب و هوای اطراف خود وابسته و نیازمند هستیم. وقتی آنها نیز اشتباه می کنند، به سادگی نشان می دهد که آب و هوا چقدر می تواند نامنظم باشد. با این حال، ابزارها و روش‌ها به شکل فزاینده‌ای به سطح های بالایی از دقت اشاره می‌کنند
واژه تغییر هوا به معنی تغییرات کوتاه مدت جوی می باشد ، اما اصولا تغییر به چه معنی است و چه چیزی تغییر می کند ؟ با دیدبانی از برخی خصوصیات مشخص اتمسفر که مرتب در حال تغییرات می باشند و مشخص کردن انها در هر لحظه یا زمان معین ، می توان به چگونگی وضعیت هوا نیز پی برد.

متغیر های مهمی که در تعیین وضع هوا بسیارموثر هستند عبارتند از :

1- مشخصه دما

۲- مشخصه رطوبت

۳- دید افقی (مه و غیره )

۴- ابرها و وضعیت آسمان
۵- نوع و مقدار بارندگی

۶- فشار هوا

۷- باد

اگرچه عناصر دیگری نیز همیشه دیدبانی شده و در توصیف وضع هوا مورد استفاده دانشمندان قرار می گیرند ، اما انچه مورد برسی بیشتر قرار می گیرد همین موارد مذکور است که همراه با عوامل دیگری که بر آنها تاثیر می گذارد برسی خواهند شد . به عبارت دیگر اغلب دیدبانی های جوی بر اساس همین هفت عنصر ذکر شده انجام میگیرد . از عناصر ذکر شد ابر و جهت باد بیش از همه در پیش بینی های جوی موثراند.

عناصر جوی را نباید جداگانه از هم مورد برسی قرار دهیم زیرا همه موارد کاملا با هم در ارتباط هستند . از بین عوامل هواشناسی دمای هوا مهمترین عاملی است که تغییرات آن سبب ایجاد تغییرات در عناصری می شود که ما آنها را تغییر وضع هوا می نامیم.

هوای گرم بیش از هوای سرد بخارهای آب را درون خود جای می دهد . بنابراین با وزش باد گرم و عبور ان از روی سطح مذکور و یا توده های آب سرد سرعت تبخیربه شدت افزایش می یابد . حال چنانچه هوای گرم به مقداری کافی سرد شود ، هوای سرد قادر به نگهداری آب اضافی در خود نیز نخواهد بود و بخار آب اضافی به شکل قطرات ریز آب از آن خارج می گردد . هرگاه مشاهده می شود که تغییرات دما سبب تغییر رطوبت ، و در نتیجه تشکیل ابر و مه و بارندگی می شوند.

تغییر دما سبب اختلاف فشار نیز می گردد . اکر قسمتی از هوا نسبت به هوای اطراف خود گرمتر گردد منبسط شدهه و چگالی آن نیز کاهش می یابد ، به طوری که میل به صعود را پیدا میکند . چون هوای سرد اطراف نسبت به هوای گرم شده بسیارسنگین تر است ، لذا فشار آن نسبت به هوای گرم شده بیشتر خواهد بود .به عبارت دیگر در شرایط فشارهای مساوی ، فشار سنج در قسمت گرم شده هوا مقدار کمتری را نسبت به هوای سرد شده نشان می دهد .

در چنین شرایطی که فشار در یک نقطه از فشار جو کم تر و در جای دیگرنیز زیاد می باشد ، جریانی از هوا به نام باد از نقطه ای که فشار هوا در انجا بیشتر است به سمت فشار های کمتر است برقرار می گردد . برای تجسم موضوع کاسه پر آبی را در نظر بگیرید که وارونه بر روی میزی قرار گرفته باشد . به محض اینکه کاسه برداشته شود ، جریان آب در اطراف کامل برقرار می گردد . کاسه اب حالت ان نقطه ای را دارد که فشار هوا در ان بسیار زیاد است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما