اکتشاف آب های زیرزمینی

اکتشاف آب های زیرزمینی - مطالعات الکترومغناطیس - آزمایشات درون چاهی - مطالعات ژئوتکنيک

امروز با پیشرفت علم و مجهز شدن صنعت کشور به روش های جدید و دقیق، هدر رفتن وقت و هزینه به کمترین حالت رسیده است. صنعت کشاورزی و آبیاری هم به پیشرفت های بسیار زیادی در زمینه های متفاوت رسیده است. یکی از تکنولوژی های این صنعت، اختراع متد های ژئوفیزیکی جهت اکتشاف آب های زیرزمینی می باشد. با توجه به افت سطوح آب در دشت ها و یا خشک شدن چاه های آب کشاورزی استفاده از تکنیک جدید ژئوالکتریک و اسکن آب های زیرزمینی با روش های الکترو مغناطیسی می توان با هزینه ای بسیار پایین نسبت به دیگر روش ها برای پیدا کردن بهترین محل حفاری اقدام نمایید. در ادامه به مبحث اکتشاف آب های زیرزمینی می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اکتشاف آب های زیرزمینی

دستگاه های ژئوفیزیکی مخصوصا دستگاه ژئوالکتریک و نیز روش اسکن آب های زیرزمینی در مطالعات قبل از حفاری چاه آب شرب و کشاورزی به دلیل تعیین مکان حفاری چاه آب با بیشترین میزان آبدهی استفاده می کنند. موارد زیر از جمله اطلاعاتی می باشد که از طریق مطالعات ژئوفیزیکی قبل از حفاری می توان به دست بیاورید:

 • تعیین بهترین محل حفاری برای دستیابی به آب بیشتر و حفاری پایین تر
 • مشخص کردن محدوده های ریز گسل ها و گسل ها و درز و شکاف سنگ ها که مخصوصا در زمین های سنگی نقش زیادی در دسترسی به آب دارند.
 • تفکیک لایه بندی زمین و مشخص کردن لایه های خاک و سنگ.
 • مشخص کردن سطح ایستابی و عمق لایه آبدار
 • مشخص کردن لایه های ریزدانه و لایه هایی که احتمال نفوذ به آب چاه و تخریب کیفیت آن را خواهد داشت.
 • مشخص کردن کیفیت آب
 • بررسی ریزش احتمالی در طی حفاری و بهره برداری  از چاه.
 • مشخص کردن قسمت جابجایی چاه و تعیین میزان کف شکنی.
 • تخمین میزان آبدهی و عمق دستیابی به آب و  مشخص کردن حداکثر عمق حفاری.

در حال حاضر به دلیل نوآوری ها و دستگاه های تازه تولید شده، در مقایسه به گذشته اکتشاف آب و معین کردن بهترین محل جهت حفر چاه آب بسیار آسان شده است مشخص کردن محلی برای حفر چاه آب توسط علم ژئوفیزیک انجام میگیرد.

مطالعات اکتشاف آب و مشخص کردن محل حفر چاه آب چه مزیت هایی دارد؟

از بین بردن از حفاری بدون نتیجه

یکی از مهمترین مزیت های مطالعه قبل از حفاری جلوگیری از حفاری های بدون نتیجه می باشد.کارشناسان با مطالعه های کاربردی و کارشناسانه بسیار آگاهانه و با اطمینان بررسی می کنند که چه مکانی برای حفر چاه مناسب است در این حالت زحمت اشخاص به هدر نمی رود و قطعا به آب می رسند.

تشخیص آب شیرین جهت حفاری چاه

یکی دیگر از مزیت هایی که مطالعات اکتشاف آب و معین کردن محل حفره چاه آب دارد تشخیص آب شیرین است اما از چه طریق؟ کارشناسان و متخصصین با مطالعه که بر لایه های شور و شیرین دارند و تفکیک لایه های شور از لایه های شیرین و برنامه ریزی های دقیق جهت دستیابی به آب شیرین، بهترین مکان را برای حفر چاه آب بررسی می کنند و در نتیجه چاه آبی را حفر می کنند که دارای آب شیرین است.

بیشتر شدن طول عمر چاه آب با مطالعات اکتشافات آب

هنگامی که متخصصان درباره لایه های درونی زمین و نوع خاک و وضعیت آن بررسی می کنند به آسانی می توانند شناسایی کنند که چه نوع لوله ای برای جدار داخلی چاه آب مناسب است که باعث می شود طول عمر چاه آب افزایش پیدا کند و دیرتر باعث خرابی خواهد شد حتی از هزینه های گزاف جهت حفر دوباره چاه نیز خودداری نمایید. گاهی اوقات چاه های آب ایراد نشتی رسوب و ماسه دهی دارند که اگر به خوبی تعیین ساختمان چاه انجام شود طول عمر چاه و آبدهی چاه بالا می رود.

افزایش دبی خروجی

زمانی که به وسیله مطالعات اکتشافات آب و معین کردن محل حفر چاه آب بهترین مکان برای حفر چاه انتخاب می شود دبی خروجی بیشتر می شود اما دبی چیست؟ دبی واحد اندازه گیری میزان حجم جا به جایی آب می باشد که جهت اندازه گیری جریان آب استفاده خواهد شد.

جهت دهی به فاضلاب ها و پساب ها

درون زمین علاوه بر لایه های آب شیرین و شور، فاضلاب ها و پساب های صنعتی وجود خواهد داشت که کارشناسان و متخصصان به وسیله مطالعاتی که برای کشف آب می کنند در صورت به وجود آمدن پسابهای صنعتی و فاضلاب ها برنامه ریزی را به روشی انجام می دهند که این مواد وارد لایه های آبرفتی نمی شود و در واقع می توان گفت برنامه ریزی برای هدایت پساب ها به خارج از لایه های آبرفتی انجام خواهند داد.

برنامه ریزی سازگار با محیط زیست

حفر چاه هایی که به طور غیر قانونی و بدون حضور کارشناسان و متخصصان انجام می شود تاثیر بدی بر محیط زیست خواهد گذاشت و در واقع باعث تخریب آن می شود اما اگر کارشناسان با برنامه ای درست و سازگار با محیط زیست حفر چاه را انجام بدهند نه تنها تاثیر زیادی بر محیط زیست ندارند بلکه باعث می شود که چاه آب مورد نظر، آبدهی و بازدهی زیادتری داشته باشد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – میدان گرانشی – آزمایش دانهول – آسیا ژئوفیزیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما