دستگاه لرزه نگار درون چاهی

دستگاه لرزه نگار درون چاهی - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات لرزه نگاری - مطالعات GPR ، سونداژ - مطالعات ژئوتکنيک

در پروژه‌های عمرانی که قرار است یک سازه بر روی قسمت معینی اجرا شود، مدول‌ های الاستیک دینامیکی موارد تشکیل‌ دهنده‌ی آن بخش اهمیت ویژه ای دارد. به دلیل این که طراحی سازه بر همین اساس انجام می شود. یکی از را‌ه‌ های محاسبه‌ ی این کمیت‌ ها در دست داشتن سرعت امواج طولی یا عرضی می باشد. تست دانهول به علت مزایایی که دارد، یکی از پرکاربردترین روش‌ های اندازه‌ گیری سرعت امواج الاستیک است که زیر مجموعه روش‌های لرزه‌ نگاری می باشد. اجرای این تست بر روی انواع خاک و سنگ امکانپذیر می باشد. در ادامه به مبحث دستگاه لرزه نگار درون چاهی می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

هدف از انجام تست دانهول و موارد کاربرد دستگاه لرزه‌ نگار درون‌ چاهی

در بیشتر موارد هدف کلی از انجام آزمایش درون‌چاهی دانهول، معین کردن تیپ خاک براساس آیین‌ نامه‌ی 2800 می باشد. به این ترتیب که بعد از انجام آزمایش با محاسبه‌ی پارامترهای دینامیکی خاک می‌توان لایه‌ بندی و استحکام آن را تعیین نمود.
با استفاده از این وسیله علاوه بر اینکه در پروژه‌های عمرانی میتوانید تیپ زمین را مطابق با استاندارد 2800 ملی ساختمان – عمران معین کرد.همینطور برای تست آسفالت و تست راه‌ آهن نیز کاربرد خواهد داشت. در صورتی که لازم به بررسی ساختگاه زیر سطحی تونل و جاده‌ ها و یا اطلاعات لرزه‌ ای معادن است هم ‌می‌توان از تست به وسیله دستگاه لرزه‌ نگار درون‌ چاهی استفاده نمود. تمامی واحدهای تحقیقاتی و آموزشی نیز برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی خودشان می‌توانند آزمایش‌ های لازم را به کمک این دستگاه انجام بدهند.

روش کار در لرزه‌ نگاری دانهول

سرعت حرکت امواج در لایه‌های متفاوت زمین یک بخش متفاوت است. در این روش اساس کار، همین اساس در سرعت حرکت امواج می باشد. بنابراین اساس کار در تست دانهول شروع سرعت حرکت امواج فشاری یا برشی،به وسیله اندازه‌گیری هنگام رسیدن امواج به عمق‌های متفاوت زمین می باشد. به این ترتیب که با در دست داشتن مسافت و زمان سیر امواجها، می‌توان سرعت حرکت آنها را در عمق های متفاوت زمین مورد نظر محاسبه نمود.

روش انجام تست دانهول به وسیله از دستگاه لرزه‌نگار درون‌چاهی

در همه  روش‌های لرزه‌ نگاری بعد از به وجود آمدن انفجار و یا ضربات مکانیکی، لرزه‌‌ هایی که در اثر این انفجار یا ضربات به وجود آمده اند ثبت می‌شوند. انفجار در پوسته‌ی بیرونی و در سطوح زمین، به وسیله یک چشمه لرزه‌ ای با توانایی به وجود آمدن یک موج با انرژی زیاد به وجود می آید و بررسی لرزه‌ها به دلیل ثبت آن‌ ها به شکل سیگنال نیز به کمک سنسور های صوتی لازم انجام خواهد شد. روش‌های لرزه‌ نگاری برای بررسی لایه‌ بندی خاک در  زمان کلی به 3 گروه درون‌ گمانه‌ای، بین‌گمانه‌ای‌، و سطحی قابل تقسیم‌ بندی می باشند که تست دانهول همان نوع درون‌ گمانه‌ای می باشد.

جهت انجام تست دانهول به وسیله ی این وسیله که گاهی دستگاه گمانه‌ زنی یا سیسموگرافی عمقی نیز معرفی می‌شود، اول باید گمانه‌ ها حفاری بشوند (حفاری گمانه‌ ها به روش ماشینی انجام خواهد شد). داخل گمانه‌ ها حسگرهای صوتی با ساختار نانو وجود خواهد داشت که در خشکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این حسگرهای صوتی ژئوفون نامیده می شوند. لوله‌ هایی از جنس PVC داخل گمانه‌ ها جاسازی شده اند که قطر آن‌ها باید مناسب با قطر ژئوفون‌ها معین شود. این لوله‌ ها باید به شکلی قرار داشته باشند که کاملا ثابت باشد و هیچ حرکتی نداشته باشند. به همین علت ضروری است که اطراف آنها به وسیله ماسه‌ هایی با دانه‌ های ریز و یکنواخت کاملا پر می شود.
بعد از قرار دادن حسگرها و متصل شدن دستگاه به لپ‌ تاپ، لرزه‌ های به وجود آمده توسط ضربات مکانیکی یا به وجود آمدن انفجار در نزدیکی دهانه‌ ی دانهول، به روش سیگنال ثبت و در صفحه نمایش مربوطه قابل مشاهده می باشد.

مزیت های خرید دستگاه لرزه‌ نگار درون‌ چاهی دانهول

شاید بپرسید مزیت خرید دستگاه درون‌ چاهی دانهول نسبت به دیگر دستگاه‌ هایی که برای لرزه‌نگاری کاربرد دارند چه چیزی است. باید بگوییم با هزینه‌ ی کمتر و مقرون‌ به صرفه بودن، سهولت استفاده از این دستگاه، و همچنین سرعت زیاد اجرای تست به وسیله ی این دستگاه مهمترین مزیت هایی هستند که می‌توان برای آن استفاده نمود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – میدان گرانشی – آزمایش دانهول – آسیا ژئوفیزیک – مطالعات لرزه نگاری – دستگاه لرزه نگار درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما