تعیین محل حفر چاه های آب

تعیین محل حفر چاه های آب - سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس - آزمایش مگنتومتری

امروزه با توجه به هزینه های بسیار بالای که عملیات های حفاری در هدف دسترسی به آب های شرب ؛مطالعات زیرزمینی آب یابی ( یا همان مطالعات ژئوفیزیک) کمک بسزا و چشمگیری در کاهش میزان هزینه ها و افزایش موفقیت های پژوهشگران نیز خواهد داشت.از روش این مطالعات زیرسطحی ژئوفیزیک می توان اطلاعات بسیار کامل و جامعی را در مورد شرایط زمین و سفره های آب زیرزمینی و همچنین بهترین محل ها در جهت دسترسی به آب و انجام انواع حفاری نیز بدست آورد. در ادامه به مبحث تعیین محل حفر چاه های آب می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

تعیین محل حفر چاه آب

امروز با پیشرفت چشمگیر و بسیار در حوزه علم و تجهیز شدن صنعت کشور به روش های نوین و بسیار دقیق، اتلاف وقت و هزینه به حداقل میزان خود در این عرصه رسیده است. صنعت های کشاورزی و آبیاری هم به پیشرفت های خوبی در حوزه های های متفاوت نیز رسیده است. یکی از انواع مختلف تکنولوژی های این نوع از صنعت، دستگاه های ژئوفیزیکی برای انواع اکتشاف های آب های زیرزمینی نیز طراحی شده است. با توجه به افت سطح آب در دشت ها و یا خشک شدن چاه های آب کشاورزی به مرور زمان  استفاده از تکنیک های مدرن ژئو الکتریک و مطالعات منابع آب های زیرزمینی با روش های الکترومغناطیسی میتوان با هزینه ای بسیارکم نسبت به دیگر روش ها در جهت پیدا کردن بهترین محل های حفاری نیز اقدام نمود. دستگاه های ژئوفیزیکی به ویژه در دستگاه ژئوالکتریک و نیز روش های الکترومغناطیس پهن باند در انواع  مختلف و متفاوت مطالعات قبل از حفاری چاه آب های شرب و کشاورزی این نوع شرکت به منظور تعیین و تشخیص محل های حفاری چاه آب ها با بیشترین میزان آبدهی نیز استفاده می شوند که بسیلر مفید و کارآمد هستند.

از طریق مطالعات عمیق ژئوفیزیک آب یابی ؛اطلاعات زیر قابل برداشت هستند:

 • شناسایی انواع لایه های زمین و خواص آن ها .
 • تعیین بهترین و مناسب ترین نقطه برای انواع حفاری و بهره برداری چاه آب با بیشترین مقدار آبدهی  .
 • تعیین  و تشخیص کیفیت آب (میزان شیرینی و شوری و تعیین مرزبین آنها) .
 • تشخیص و تعیین  ریزش احتمالی در طی حفاری و بهره برداری چاه.
 • تعیین و تشخیص محل جابجایی چاه و تعیین در میزان کف شکنی چاه .
 • تخمین مقدار آبدهی و عمق های دسترسی به آب ها (سطح ایستابی) و تعیین و تشخیص مقدار حداکثر عمق در حفاری .
 • تعیین و تشخیص محل سنگ های بستر و حداکثر میزان عمق حفاری .
 • تعیین و تشخیص محل چشمه ها و رگه های آبی های زیرزمینی مختلف .
 • طراحی ساختمان چاه جهت افزایش بهره وری و عمر چاه و کاهش ماسه دهی آن و…

مطالعات ژئوفیزیک فقط روش تایید شده در جهت جانمایی و تعیین منابع آب ها می باشند و از طریق انواع مطالعات ژئوفیزیک آب یابی می توان هزینه های دسترسی به آب را نیز تا حدی کاهش داد و موفقیت  عملیات حفاری را نیز تضمین نمود. چه بسیار از کشاورزان و صنعتگرانی که به دلیل عدم انجام انواع مطالعات زیرزمینی عملیات حفاری ناموفق را داشته اند و دچار ضرر و زیان های مالی و زمانی بسیار شده اند.

اهمیت آبیابی:

همچنین با توجه به میزان هزینه های بالا در عملیات حفاری در لایه های سنگی نیز ؛اهمیت مطالعات آب یابی در زمین های کوه پایه ای یا زمین هایی که دارای انواع لایه های سنگی می باشند نیز دوچندان می گردد؛از روش مطالعات در این مناطق نیز می توان محل های دقیق گسله ها و جدار ها و شکاف های آبدار را نیز مشخص نمود ؛همچنین در  زمین هایی که مشکل شوری در آب را نیز دارند؛عملیات برداشت ژئوفیزیک می تواند لایه های شور وشیرین را با دقت فراوان تفکیک نماید و استحصال منابع با کیفیت را برای شما نیز امکان پذیر سازد؛همچنین تعیین بافت های لایه بندی زمین و تعیین سازند های متفاوت محل حفر چاه تاثیر بسیار زیادی را در برنامه ریزی در جهت افزایش کارایی و عمر مفید و همچنین تعیین نوع لوله ها جدار و اسکرین مناسب و جلوگیری از ماسه دهی و ایجاد رسوبات و… نیز خواهد داشت.

 احیا و افزایش آب دهی چاه های قدیمی در علم ژئوفیزیک :

با توجه به هزینه های بسیار سنگین حفاری مجدد  در بعضی از موارد راهکار های نوین و جدید احیاء چاه های آب را گزینه اقتصادی و به صرفه در جهت افزایش آبدهی  نیز می باشند. در بسیاری از موارد جداره چاه ها به مرور زمان بسیار نیز دچار گرفتگی انواع رسوبات می گردند که این نوع رسوبات با مسدود نمودن های سوراخ های جدار مانع آبدهی مناسب به چاه میگردند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – میدان گرانشی – آزمایش دانهول – آسیا ژئوفیزیک – مطالعات لرزه نگاری – دستگاه لرزه نگار درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما