انواع سد و معرفی آنها

انواع سد و معرفی آنها - خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول

تعیین نوع سد :

در انتخاب انواع سد و معرفی آنها می توان از انواع سدها را ابتدا به دو دسته مختلف رده بندی نمود: سدهای بتنی و سدهای خاکریزی ویژگی و خواص سدهای خاکریز که ممکن است خاکی یا پاره سنگی نیز باشند که عبارت از این است که این نوع سدها را می توان بر شالوده های که کاملا غیر سنگی است نیز بنا نمود، از این رو محدودیتی از دیدگاه و نظر  استحکام زمین مانع از احداث آنها نمی گردد. به طور کلی نیز اگر عرض منطقه های آبگیر (پهنای دره) بسیار وسیع نیز باشد یا شالوده آن محل غیر سنگی آن باشد ساختن سد های بتنی معمولا مقدور و ممکن نیست یا در حالت ممکن بودن نیز، اقتصادی نخواهد بود، در حالتی که در همین شرایط احداث  در سد خاکریز هم مقدور می‌باشد و جای بررسی نیز دارد. در ادامه به مبحث انواع سد و معرفی آنها می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

انواع سد و معرفی آنها

  • بتنی وزنی که پایداری آن براساس و پایه وزن آن می باشد.
  • بتنی قوسی که ممکن است یک قوسی یا دو قوسی باشند.
  • بتنی از نوع پایه دار و پشت‌بند‌دار
  •  پاره سنگی(که سنگی و سنگریزه ای هم نیز به آن گفته می‌شود)
  • خاکی و یا پشت‌بند‌دار

سد های بتنی از نوع  وزنی :

این سدها معمولا و اغلب کوتاه هستند و ارتفاع آنها حدود  ۱۵ الی ۲۰ متر است ، همانطور که قبلا گفته شد پایداری این نوع سدها به علت وزن بسیار بالای آن می باشد و عموما در دره های بسیار عریض و بزرگ ساخته می شوند . این نوع سدها در برابر انواع تغییر درجه حرارت  نیز هیچگونه حساسیتی یا مشکلی ندارند و در احداث آن ها در سایت هایی که دارای پی مستحکم و محکم است بسیار مناسب و مطلوب می باشد.

سد های بتنی از نوع قوسی :

این سدها اکثرا در درهای بسیار باریک با شیب بسیار زیاد و از جنس سنگ و محکم  اجرا می گردد و می تواند از نوع دو قوسی نیز باشند و در راستای ارتفاع و طول دره به دو حالت نیز قوس داشته باشند. از خوبی و مزایا این نوع سدها این است که اگر به هر دلیلی در بدنه آنها ترک و یا شکافی ایجاد شود خود نیروی فشار اعمالی از جانب آب پشت سد سبب هم آمدن این ترک ها ( ترکهای حرارتی) می گردد. احداث این نمونه از سدها  دارای پیچیدگی بسیاری می باشد و لازم و ضروری است محاسبات پیچیده و بسیار دقیقی برای آن صورت گیرد.

سدهای بتنی از نوع پشت بند دار:

سد های پشت بند دار از نوع بسیار بلند و طولانی هستند و سبب از جلوگیری  خمش های زیاد در بتن می گردند و برای تصور آن می توان اینگونه آن را تشبیه کرد که دیواری بسیار بلند را که دارای پی در زمین می باشد با تیرچه هایی در پشت آن نیز بسیار محکم نگه داشته شود تا به هیچ وجه فرو نریزد. در حقیقت این نوع سد ها ، همان سدبتنی وزنی می باشند که برای کاهش وزن سد در نقاطی از بدنه سد که تنش بسیار کمتری وجود دارد بتن کاملا حذف شده است و توخالی اجرا میگردد.

سدهای سنگریزه ای :

این سدها خودبخود و کاملا غیر همگن می باشند و حتماً باید یک بافت آب بند نیز در مرکز و وسط آن قرار گرفته باشد. شکل این نوع سدها درست مثل سد های ناهمگن خاکی با هسته رسی می باشند با این اختلاف که در مرکز سد به جای رس از سنگ ریزه های نفوذ ناپذیر استفاده می گردد و در دور تا دور این سد سنگریزه های بسیار درشت تر ریخته می شود. در بعضی موارد رویه سد را به جای سنگریزه با مده بتن می پوشانند که در آن حالت دیگر نیازی به هسته آب بند نیز نمی باشد. اینگونه سدها معمولا  از نوع بلند  خود می باشند. این نوع از سد ها در برابر زلزله و تنش و ضربه بسیار مقاوم و محکم هستند . سنگ های ریخته شده برای سدبایستی خاصیت هایی از قبیل جذب بسیار کم آب ، سایش کم ، مقاومت فشاری بسیار بالا و در برابر سرد و گرم شدن آن مقاومت بسیار خوبی داشته باشند.

سد های خاکی :

سدهای خاکی مصالح شان را از همان نقطه احداث و یا نواحی نزدیک آن تأمین می کنند ، و اصولاً دارای هسته رسی نیز می باشند . رس بر اثر تماس با آب مانع از نفوذ و انتقال آب ها و رطوبت نیز می گردد و مثل نوعی عایق رطوبتی نیز عمل می کند . اگر کل سد های خاکی از رس باشند سد های خاکی کاملا همگن می باشد ، اما اگر در هسته مرکزی سدرس باشد و دور هسته مرکزی را با سنگ های دانه درشت کاملا پر کرده باشند ، سدغیر همگن نیز محسوب می گردد. از نظر تحلیل و آنالیز این نوع از  سدها بسیار حساس  و مهم می باشند و در عین حال از نظر اجرا و پیاده سازی بسیار ساده تر می باشند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – میدان گرانشی – آزمایش دانهول – آسیا ژئوفیزیک – مطالعات لرزه نگاری – دستگاه لرزه نگار درون چاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما