روش های ژئوفیزیکی

روش های ژئوفیزیکی - مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

مغناطیس‌ها و مدیومترها را به دست می‌آورند با وضوح بالا برای تحقیقات باستان‌شناسی غیرتهاجمی استفاده می‌کنند. با نگاهی به مبحث قبلی، ممکن است فوراً مشخص شود که اجزای متمایز از زیرشاخه های زیست محیطی و مهندسی در هر «مشکل» یا حوزه کاربردی وجود دارد. کاربردهایی مانند نقشه برداری از آب های زیرزمینی و به ویژه آلاینده ها، UXO و باستان شناسی با ژئوفیزیک محیطی همسو هستند. در اینجا، بر سلامت انسان، جامعه و تاریخ است، ویژگی‌های مهندسی و ساختارهایی که ژئوفیزیک مهندسی روی آن روی می‌کند. در ادامه مقاله به مبحث روش های ژئوفیزیکی میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفيزيک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنیک با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

فیزیک محیطی و مهندسی با چه ارتباطی با هم دارند؟

کاربردهای دیگری که برای زیر رشته محیط زیست محیطی بررسی می شود، شامل مطالعات خط پایه قبل از توسعه و مطالعات توسعه مجدد (به عنوان مثال Brownfields) است.

کاربردهای زیرساخت بیشتر دارای یک جزء مهندسی هستند، به عنوان مثال، به شناسایی و شناسایی شرایط بستر خطرناک جاده‌ها در زیر بزرگراه‌ها می‌پردازند. یا مخصوص ساختن یکپارچگی نسبی سازه های تقویت کننده در پل ها یا سایر سازه های حمل و نقل.

کاربردهای دیگری که مهندسی‌ برای زیرشاخه ژفیزیک محیطی و مهندسی رویه دارند عبارتند از ایمنی سدها و مهندسی عمران.

با این حال، همیشه نمی توان چنین تمایزات روشنی را بین هر زیر رشته قائل شد. به عنوان مثال، به وضوح مؤلفه هایی از ژئوفیزیک محیطی و مهندسی در مطالعات مربوط به خطرات زمین وجود دارد.

مجموعه ژئوفیزیک چیست؟

داده های الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار پایین به چگالی و عمق جریان جریان تبدیل شده است. رنگ آبی تیره نشان‌دهنده یک ستون شیرابه است که از محل دفن درخت سرچشمه می‌گیرد. ژئوفیزیک مهندسی و محیطی یک پنجره منحصر به فرد به زمین به عنوان وسیله ای برای تشخیص شرایط زیرسطحی ارائه می دهد و ارتباط آن در بتن و مقرون به صرفه است که می دهد. این شامل:

 • غیر مخرب برای استفاده در مناطق پرجمعیت، مانند شهرها، جایی که بیشتر از مسائل زیست محیطی و مهندسی امروزی در آن وجود می آید، ایده آل است. همچنین به این معنی است که یک سایت باستان شناسی را می توان بدون تخریب آن در این روند بررسی کرد.
 • بهره وری. ابزاری برای ارزیابی سریع مناطق بزرگ زیرسطحی ارائه می کند.
 • جامعیت. ترکیبی از روش‌ها (یعنی روش‌های چند رشته‌ای) ابزار بکارگیری تکنیک‌های مختلف برای حل مسائل پیچیده را می‌کند. هر چه خواصی بیشتر شود، تفسیر کمتر مبهم می شود.
 • مقرون به صرفه. ژئوفیزیک نیازی به حفاری یا دسترسی مستقیم به زیرسطح ندارد (به جز در مورد روش های گمانه که معمولاً با حفر چاله ها انجام می شود). این معناست که حجم وسیعی از زمین را می توان با هزینه بسیار کمتری نسبت به روش های حفاری یا حتی حفاری شبکه ای ارزیابی کرد.
 • اثبات شده است. اکثر تکنیک ها برای بیش از نیم قرن وجود داشته اند و بالغ هستند، اما هنوز نسبتاً کشف نشده و توسط تصمیم گیرندگانی که مشکلات پیچیده زیست محیطی و مهندسی را دارند، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

چه روش های ژئوفیزیکی موجود است؟

دستگاه الکترومغناطیسی حلقه افقی برای مکان یابی مناطق رسا که ممکن است ستون های شیرابه مورد استفاده قرار گیرد. روش‌های ذکر شده، روش‌های ژئوفیزیکی که در ژئوفیزیک محیطی و مهندسی به کار می‌رود، از دیگر حوزه‌های اصلی تحقیقات زیرسطحی، از جمله اکتشاف نفت، معدنی و آب‌های زیرزمینی مشتق شده‌اند.

با در نظر گرفتن این موضوع، روش ها یا تکنیک هایی که معمولاً توسط پزشکان استفاده می شود عبارتند از:

 • الکترومغناطیسی
 • جاذبه زمین
 • رادار نفوذ زمینی (GPR)
 • مغناطیسی
 • مقاومت (و/یا پلاریزاسیون القایی)
 • شکسته ای (و/یا بازتاب لرزه ای نزدیک)
 • پتانسیل خود به خود (یا “SP”)
 • پلاریزاسیون القایی (یا “IP”)

روش های ژئوفیزیک چگونه در عمل به کار می روند؟

اجرای روش‌های ژئوفیزیک یک فرآیند ساختاریافته است که در ابتدا کلیدی تشکیل می‌شود، از جمله:

 • مشکل اولیه در دستیابی به مشکل چیست، چه اطلاعاتی در مورد سایت شناسایی شده است، چه اطلاعات دیگری نیاز است، و چه نتایج مطلوبی دارد
 • تعیین اینکه کدام روش ژئوفیزیکی (یا ترکیبی از روش ها) نتایج بهینه را به همراه خواهد داشت. مواردی که در برخی از پیوندهای بالا ذکر شد، همه روش‌ها اجرا می‌شوند، بنابراین، باید توجه داشته باشید که کدام روش‌ها به احتمال زیاد داده‌ها و اطلاعات مربوط به مشکل مورد نظر را می‌دهند بسیار مهم است. همچنین، در حالی که برخی از روش ها ممکن است اطلاعاتی را ارائه دهند، ممکن است در یک زمینه خاص مقرون به صرفه نباشند.
 • شناسایی محدوده (یا اندازه) پوشش ژئوفیزیکی مورد نیاز.
 • ارزیابی روشی که در آن داده ها و باید به دست آمده، تفسیر و اطلاعات ارائه شود تا به موضوع مورد نظر رسیدگی شود.

داده ها و اطلاعات چگونه تجزیه و تحلیل و تفسیر می شوند؟

داده های شبکه ای از ایستگاه های رادار نفوذی به زمین به صورت مکعبی نمایش داده می شود. برش های افقی نشان دهنده شکستگی های احتمالی در سنگ آهکی است. نرم افزارهایی که رشته ژئوفیزیک محیطی و مهندسی در پانزده سال گذشته به بلوغ رسیده است، ماهیت کاربرد آن نیز در حال تغییر است. قبلاً، ژئوفیزیکدانان برای حل مسائلی که قبلاً به وضعیت «بحرانی» رسیده بودند دعوت می شدند. به عنوان مثال، یک جامعه ممکن است وجود آب آلوده در چاه های خود را کشف کرده باشد. متخصصان برای نقشه برداری و ارزیابی توده های آلاینده مرتبط با عنوان ابزاری برای تعیین وسعت مشکل و توسعه اصلاحی ممکن فراخوانده شدند.

 • اکتساب داده ها. دستیابی به سوابق داده های دیجیتال با توجه به مشخصات و قابلیت های ارائه شده توسط سازندگان ابزار دقیق.
 • در حال پردازش. ترکیب داده ها و حذف انواع فرهنگی یا سایر انواع «نویز» که ممکن است کیفیت کلی و نتایج تفسیر نتایج را کاهش دهد.
 • تجسم. توسعه مشخصات، پلان و نقشه ها و ارائه های سه بعدی برای تفسیر و ارائه نتایج. اینها باید فوراً توسط غیر ژئوفیزیکدان قابل درک باشند.
 • مدل سازی. از مدل های مشتق شده از نظر ریاضی یا محاسباتی استفاده می شود که شرایط زمین شناسی زیرسطحی را تکرار می کند و می تواند در توافق نزدیک با ارائه های واقعی ارائه شود.
 • تفسیر. ادغام تمام داده ها، تجسم ها و مدل ها در یک گزارش نهایی بر اساس تجربی متخصصان ژئوفیزیک و مطابق با محدودیت های زمین شناسی / ژئوفیزیک / ژئوشیمیایی.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما