ژئوفیزیک در زمین شناسی

ژئوفیزیک در زمین شناسی - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات GPR - اکتشاف آب - آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس- تماس : 09123533974

ژئوفیزیک با مجموعه وسیعی از پدیده های زمین شناسی، از جمله توزیع دمای داخل زمین سر و کار دارد. منبع، پیکربندی و تغییرات میدان ژئومغناطیسی؛ و ویژگی های مقیاس بزرگ پوسته زمینی، مانند شکافها، بخیه های قاره ای و برآمدگی های اقیانوسی میانی. تحقیقات ژئوفیزیک مدرن به پدیده‌های بخش‌های بیرونی جو زمین (به عنوان مثال، دینام یونوسفر، الکتروجت‌های شفق قطبی، و سیستم جریان مغناطیسی) و حتی به ویژگی‌های فیزیکی سیارات دیگر و ماهواره‌های آنها گسترش می‌یابد. در ادامه مقاله به مبحث ژئوفیزیک در زمین شناسی میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفيزيک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنیک با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک در زمین شناسی

بسیاری از مسائل ژئوفیزیک مشابه مسائل مربوط به نجوم است زیرا موضوع مورد مطالعه به ندرت تحت رصد مستقیم قرار می گیرد و نتیجه گیری باید عمدتاً بر اساس تفسیر ریاضی اندازه گیری های فیزیکی باشد. اینها شامل اندازه گیری میدان گرانشی زمین با گرانش سنج در خشکی و دریا و ماهواره های مصنوعی در فضا است. اندازه گیری مغناطیس سنجی میدان مغناطیسی سیاره؛ و بررسی‌های لرزه‌شناختی سازه‌های زمین‌شناسی زیرسطحی با استفاده از امواج الاستیک منعکس‌شده و شکست‌خورده تولید شده توسط زلزله یا وسایل مصنوعی

برای این سایت خاص، ما به طور خاص به تعاریف زیر اشاره می کنیم – این تعاریف بر ژئوفیزیک مهندسی و محیطی را دارند:

 1. عبارت ژئوفیزیک عبارت است از: توصیف سایت زیرسطحی زمین‌شناسی، ساختار زمین‌شناسی، آب‌های زیرزمینی، مصرف و مصنوعات انسانی در زیر سطح زمین، بر اساس نقشه‌برداری جانبی و عمودی تغییرات دارایی که از راه دور با استفاده از فناوری‌های غیرتهاجمی سنجش می‌شوند. بسیاری از این فناوری ها به طور سنتی برای اکتشاف مواد اقتصادی مانند آب های زیرزمینی، فلزات و هیدروکربن ها استفاده می شوند.
 2. ژئوفیزیک عبارت است از بررسی غیر تهاجمی شرایط زیرسطحی در زمین از اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و تفسیر میدان های مشخص در سطح. برخی از مطالعات برای تعیین میزان مستقیماً در زیر سطح قرار دارد (متر بالا یا بیشتر) استفاده می شود. بررسی های دیگر تا عمق 10 متری یا بیشتر گسترش می یابد.

هر دوی این تعاریف دارای یک جزء مشترک هستند، یعنی ژئوفیزیک یک کلاس از تحقیقات زیرسطحی را نشان می‌دهد که غیرتهاجمی هستند (یعنی نیازی به حفاری یا دسترسی به سطح مستقیم زیرین ندارند). روش‌های ژئوفیزیک گمانه‌ای هستند که از حفره‌هایی استفاده می‌کنند که قبلاً حفر شده‌اند و برای دسترسی به سطح زیرین به صورت کاملاً محلی گسترش می‌دهند.

علاوه بر این، تعریف 1. بر اساس مفهومی مورد علاقه (به عنوان مثال زمین شناسی، ساختار شناسی، و غیره) زمین می کند – یک ملاحظات کلیدی در درک قلمرو ژفیزیک محیطی و مهندسی.

تعریف 2. بر جنبه نزدیک به سطح مرز می کند (یعنی بر خلاف سایر کاربردهای ژئوفیزیکی مانند اکتشاف نفت یا مواد معدنی، این نوع حل مسئله با اعماق کم سروکار دارد که از نظر زندگی، کار و فعالیت انسان زمین بسیار مهم است)

انواع مشکلات پرداخته شده چیست؟

به طور کلی، مشکلات زیست محیطی و مهندسی در کلاس ها یا انواع زیر قرار می گیرند:

  • زیرساخت ها (بزرگراه ها و پل ها)
  • آب های زیرزمینی (اکتشاف و نقشه برداری آلاینده ها)
  • خطرات زمین (کاهش زلزله و نقشه برداری سازه ریزش)
  • شهری (ابزار نقشه برداری، مکان مخزن ذخیره سازی زیرزمینی)
  • نقشه برداری زمین شناسی
  • باستان شناسی
  • پزشکی قانونی (یعنی دفن غیرقانونی و غیره)
  • مهندسی عمران / آزمایش غیر مخرب (NDT)
  • به اصطلاح «براونفیلد» و تحقیقات محل دفن باغ
  • مهمات منفجر نشده (تشخیص و شناسایی UXO)
  • سدیم ایمنی

فیزیک محیطی و مهندسی با چه ارتباطی با هم دارند؟

مغناطیس‌ها و مدیومترها را به دست می‌آورند با وضوح بالا برای تحقیقات باستان‌شناسی غیرتهاجمی استفاده می‌کنند. با نگاهی به مبحث قبلی، ممکن است فوراً مشخص شود که اجزای متمایز از زیرشاخه های زیست محیطی و مهندسی در هر «مشکل» یا حوزه کاربردی وجود دارد.

کاربردهایی مانند نقشه برداری از آب های زیرزمینی و به ویژه آلاینده ها، UXO و باستان شناسی با ژئوفیزیک محیطی همسو هستند. در اینجا، بر سلامت انسان، جامعه و تاریخ است، ویژگی‌های مهندسی و ساختارهایی که ژئوفیزیک مهندسی روی آن روی می‌کند.

کاربردهای دیگری که برای زیر رشته محیط زیست محیطی بررسی می شود، شامل مطالعات خط پایه قبل از توسعه و مطالعات توسعه مجدد (به عنوان مثال Brownfields) است.

مجموعه ژئوفیزیک چیست؟

داده های الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار پایین به چگالی و عمق جریان جریان تبدیل شده است. رنگ آبی تیره نشان‌دهنده یک ستون شیرابه است که از محل دفن درخت سرچشمه می‌گیرد. ژئوفیزیک مهندسی و محیطی یک پنجره منحصر به فرد به زمین به عنوان وسیله ای برای تشخیص شرایط زیرسطحی ارائه می دهد و ارتباط آن در بتن و مقرون به صرفه است که ارائه می دهد. این شامل:

 • غیر مخرب برای استفاده در مناطق پرجمعیت، مانند شهرها، جایی که بیشتر از مسائل زیست محیطی و مهندسی امروزی در آن وجود می آید، ایده آل است. همچنین به این معنی است که یک سایت باستان شناسی را می توان بدون تخریب آن در این روند بررسی کرد.
 • بهره وری. ابزاری برای ارزیابی سریع مناطق بزرگ زیرسطحی ارائه می کند.
 • جامعیت. ترکیبی از روش‌ها (یعنی روش‌های چند رشته‌ای) ابزار بکارگیری تکنیک‌های مختلف برای حل مسائل پیچیده را می‌کند. هر چه خواصی بیشتر شود، تفسیر کمتر مبهم می شود.
 • مقرون به صرفه. ژئوفیزیک نیازی به حفاری یا دسترسی مستقیم به زیرسطح ندارد. این معناست که حجم وسیعی از زمین را می توان با هزینه بسیار کمتری نسبت به روش های حفاری یا حتی حفاری شبکه ای ارزیابی کرد.
 • اثبات شده است. اکثر تکنیک ها برای بیش از نیم قرن وجود داشته اند و بالغ هستند، اما هنوز نسبتاً کشف نشده و توسط تصمیم گیرندگانی که مشکلات پیچیده زیست محیطی و مهندسی را دارند، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

چه روش های ژئوفیزیکی موجود است؟

دستگاه الکترومغناطیسی حلقه افقی برای مکان یابی مناطق رسا که ممکن است ستون های شیرابه می شود. روش‌های ذکر شده، روش‌های ژئوفیزیکی که در ژئوفیزیک محیطی و مهندسی به کار می‌رود، از دیگر حوزه‌های اصلی تحقیقات زیرسطحی، از جمله اکتشاف نفت، معدنی و آب‌های زیرزمینی مشتق شده‌اند.

با در نظر گرفتن این موضوع، روش ها یا تکنیک هایی که معمولاً توسط پزشکان استفاده می شود عبارتند از:

  • الکترومغناطیسی
  • جاذبه زمین
  • رادار نفوذ زمینی (GPR)
  • مغناطیسی
  • مقاومت (و/یا پلاریزاسیون القایی)
  • شکسته ای (و/یا بازتاب لرزه ای نزدیک)
  • پتانسیل خود به خود (یا “SP”)

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – اکتشاف آب – آزمایش دانهول

تماس : 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما