بررسی لرزه نگاری چیست؟

بررسی لرزه نگاری چیست؟ - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب - مطالعات ژئوفیزیک - آسیا ژئوفیزیک - مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

پیمایش لرزه‌ای یکی از اشکال بررسی ژئوفیزیکی است که با هدف اندازه‌گیری ویژگی‌های زمین با استفاده از اصول فیزیکی (فیزیک) مانند نظریه‌ های مغناطیسی، الکتریکی، گرانشی، حرارتی و الاستیک انجام می‌شود. این بر اساس تئوری کشسانی است و بنابراین سعی می کند خواص کشسانی مواد را با اندازه گیری پاسخ آنها به اختلالات الاستیک به نام امواج لرزه ای (یا الاستیک) استنتاج کند. در ادامه به مبحث بررسی لرزه نگاری چیست میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

امواج لرزه ای 

منبع لرزه‌ ای مانند پتک برای تولید امواج لرزه‌ای استفاده می‌شود که توسط گیرنده‌هایی که همراه با هندسه از پیش تعیین‌ شده (به نام آرایه گیرنده) مستقر می‌شوند، حس می‌شوند و سپس توسط دستگاه دیجیتالی به نام لرزه‌ نگار ثبت می‌شوند. بر اساس یک مکانیسم انتشار معمولی که در یک بررسی لرزه‌ای استفاده می‌شود، امواج لرزه‌ای عمدتاً به امواج مستقیم، منعکس‌ شده، شکست‌ خورده و سطحی گروه‌بندی می‌شوند.

سه نوع عمده بررسی لرزه ای وجود دارد:

شکست، انعکاس و موج سطحی بسته به نوع خاصی از امواج مورد استفاده. هر نوع بررسی لرزه ای از نوع خاصی از موج و الگوی رسیدن خاص آن در یک رکورد چند کانالی استفاده می کند. امواج لرزه ای برای بررسی می تواند به دو صورت ایجاد شود: فعال یا غیرفعال. آنها می توانند به طور فعال با استفاده از یک منبع ضربه مانند پتک یا غیرفعال توسط فعالیت های طبیعی و فرهنگی تولید شوند. بیشتر لرزه نگاری های انجام شده در طول تاریخ از نوع فعال بوده است. امواج لرزه ای منتشر شده در صفحه عمودی که منبع و گیرنده را در خود نگه می دارد، امواج درون خطی نیز نامیده می شود، در حالی که امواجی که از صفحه خارج می شوند، امواج آفلاین نامیده می شوند.

بررسی لرزه ای، روش بررسی ساختار زیرزمینی، به ویژه در رابطه با اکتشاف ذخایر نفت ، گاز طبیعی و معدنی. این تکنیک بر اساس تعیین فاصله زمانی بین شروع یک موج لرزه ای در یک نقطه شات انتخاب شده (محلی که انفجار امواج لرزه ای ایجاد می کند) و رسیدن تکانه های منعکس شده یا شکسته به یک یا چند آشکارساز لرزه ای است. معمولاً از تفنگ های هوای لرزه ای برای راه اندازی امواج لرزه ای استفاده میشود. این تکنیک تا حد زیادی جایگزین عمل انفجار دینامیت شده است زیرزمینی لرزاننده های الکتریکی یا وزنه های در حال سقوط (تامپر) نیز ممکن است در مکان هایی که انفجار زیرزمینی ممکن است باعث آسیب شود به عنوان مثال، در جاهایی که غارها وجود دارند، استفاده شود. پس از رسیدن به آشکارسازها، دامنه و زمان امواج ثبت می شود تا یک لرزه نگاری (ثبت ارتعاشات زمین ) ارائه شود.

به طور کلی، چگالی سنگ های نزدیک به سطح زمین با افزایش عمق افزایش می یابد. امواج لرزه ای که در یک نقطه شلیک در سطح یا نزدیک به آن شروع می شوند ممکن است با بازتاب ، شکست یا هر دو به نقطه دریافت کننده برسند. هنگامی که نقطه شات نزدیک به نقطه دریافت است، امواج منعکس شده معمولاً ابتدا به نقطه دریافت می‌رسند. با این حال، در فواصل بزرگ‌تر، پالس لرزه‌ای در مسیر شکست سریع‌تر حرکت می‌کند، زیرا سرعت آن در امتداد بالای لایه پایین تر و متراکم‌تر بیشتر از آن است که از طریق لایه بالایی می‌گذرد. در این حالت ابتدا موج شکسته می رسد.

بنابراین ، تفسیر اعماق و محیط به دست آمده توسط امواج لرزه ای به فاصله بین نقاط شات و نقاط دریافت کننده و چگالی لایه ها بستگی دارد . نتایج یک بررسی لرزه‌ای ممکن است به صورت ترسیم مقطعی از سازه‌های زیرسطحی ارائه شود که گویی توسط یک صفحه از نقطه شات، آشکارساز و مرکز زمین قطع شده است. چنین نقشه هایی را پروفیل های لرزه ای می نامند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما