اصطلاحات رایج ژئوفیزیک سطح نزدیک و تعاریف آنها چیست؟

ژئوفیزیک - مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک - شماره تماس: 09123533974

برای تعیین مکان یک کانال رودخانه مدفون از گرانش متر Worden استفاده می شود. یکی از جامع ترین و پرکاربردترین تعاریف ژئوفیزیک تعاریفی است که توسط Sheriff در دایره المعارف ژئوفیزیک اکتشافی ارائه شده است. در ادامه به مبحث اصطلاحات رایج ژئوفیزیک سطح نزدیک و تعاریف آنها میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

این تعاریف بر ژئوفیزیک مهندسی و محیطی تمرکز دارند:

 1. ژئوفیزیک عبارت است از: توصیف سایت زیرسطحی زمین‌شناسی، ساختار زمین‌شناسی، آب‌های زیرزمینی، آلودگی و مصنوعات انسانی در زیر سطح زمین، بر اساس نقشه‌برداری جانبی و عمودی تغییرات دارایی فیزیکی که از راه دور با استفاده از فناوری‌های غیرتهاجمی سنجش می‌شوند. بسیاری از این فناوری ها به طور سنتی برای اکتشاف مواد اقتصادی مانند آب های زیرزمینی، فلزات و هیدروکربن ها استفاده می شوند.
 2. ژئوفیزیک عبارت است از: بررسی غیر تهاجمی شرایط زیرسطحی در زمین از طریق اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و تفسیر میدان های فیزیکی در سطح. برخی از مطالعات برای تعیین آنچه مستقیماً در زیر سطح قرار دارد (متر بالایی یا بیشتر) استفاده می شود. بررسی های دیگر تا عمق 10 متری یا بیشتر گسترش می یابد.

هر دوی این تعاریف دارای یک جزء مشترک هستند، یعنی ژئوفیزیک یک کلاس از تحقیقات زیرسطحی را نشان می‌دهد که غیرتهاجمی هستند (یعنی نیازی به حفاری یا دسترسی مستقیم به سطح زیرین ندارند). استثناها روش‌های ژئوفیزیک گمانه‌ای هستند که استفاده از حفره‌هایی را که قبلاً حفر شده‌اند برای دسترسی به سطح زیرین به صورت کاملاً محلی گسترش می‌دهند.

علاوه بر این، تعریف 1. بر اهداف کلیدی مورد علاقه (به عنوان مثال زمین شناسی، ساختار زمین شناسی، و غیره) تمرکز می کند – یک ملاحظات کلیدی در درک قلمرو ژئوفیزیک محیطی و مهندسی.

تعریف 2. بر جنبه نزدیک به سطح تأکید می کند (یعنی بر خلاف سایر کاربردهای ژئوفیزیکی مانند اکتشاف نفت یا مواد معدنی، این نوع حل مسئله با اعماق کم سروکار دارد که از نظر زندگی، کار و فعالیت های انسان زمین بسیار مهم است. جمعیت.)

انواع مشکلات پرداخته شده چیست؟

چکش سورتمه منبع انرژی برای تعیین عمق سطح ایستابی و سنگ بستر فراهم می کند. به طور کلی، مشکلات زیست محیطی و مهندسی در کلاس ها یا انواع زیر قرار می گیرند:

 • زیرساخت ها (بزرگراه ها و پل ها)
 • آب های زیرزمینی (اکتشاف و نقشه برداری آلاینده ها)
 • خطرات زمین (کاهش زلزله و نقشه برداری سازه ریزش)
 • شهری (نقشه برداری ابزار، مکان مخزن ذخیره سازی زیرزمینی)
 • نقشه برداری زمین شناسی
 • باستان شناسی
 • پزشکی قانونی (یعنی دفن غیرقانونی و غیره)
 • مهندسی عمران، آزمایش غیر مخرب (NDT)
 • به اصطلاح “براونفیلد” و تحقیقات محل دفن زباله
 • مهمات منفجر نشده (تشخیص و شناسایی UXO)
 • ایمنی سد

ژئوفیزیک محیطی و مهندسی چگونه با یکدیگر ارتباط دارند؟


مغناطیس‌سنج‌ ها و گرادیومترها برای به دست آوردن داده‌های با وضوح بالا برای تحقیقات باستان‌شناسی غیرتهاجمی استفاده می‌شوند.
با نگاهی به مبحث قبلی، ممکن است فوراً مشخص نباشد که اجزای متمایزی از زیرشاخه های زیست محیطی و مهندسی در هر “مشکل” یا حوزه کاربردی وجود دارد.

کاربردهایی مانند نقشه برداری از آب های زیرزمینی و به خصوص آلاینده ها، UXO و باستان شناسی با ژئوفیزیک محیطی همسو هستند. در اینجا، تمرکز بر سلامت انسان، جامعه و تاریخ است، برخلاف ویژگی‌های مهندسی و ساختارهایی که ژئوفیزیک مهندسی روی آن تمرکز می‌کند.

کاربردهای دیگری که عمدتاً بر زیر رشته محیط زیست تمرکز دارند، شامل مطالعات خط پایه قبل از توسعه و مطالعات توسعه مجدد (به عنوان مثال Brownfields) است.

کاربردهای زیرساخت بیشتر دارای یک جزء مهندسی هستند، به عنوان مثال، به شناسایی و توصیف شرایط خطرناک بستر جاده‌ها در زیر بزرگراه‌ها می‌پردازند. یا مشخص کردن یکپارچگی نسبی سازه های تقویت کننده در پل ها یا سایر سازه های حمل و نقل.

کاربردهای دیگری که عمدتاً بر روی زیرشاخه مهندسی ژئوفیزیک محیطی و مهندسی تمرکز دارند عبارتند از ایمنی سدها و مهندسی عمران (از جمله تعیین خواص مهندسی سنگ ها و خاک ها قبل از برنامه ریزی ساخت و ساز).

با این حال، همیشه نمی توان چنین تمایزات روشنی را بین هر زیر رشته قائل شد. به عنوان مثال، به وضوح مؤلفه هایی از ژئوفیزیک محیطی و مهندسی در مطالعات مربوط به خطرات زمین وجود دارد.

مزایای ژئوفیزیک چیست؟

داده های الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار پایین به چگالی و عمق جریان الکتریکی تبدیل شده است. رنگ آبی تیره نشان‌دهنده هسته یک ستون شیرابه است که از محل دفن زباله سرچشمه می‌گیرد. ژئوفیزیک مهندسی و محیطی یک پنجره منحصر به فرد به زمین به عنوان وسیله ای برای تشخیص شرایط زیرسطحی ارائه می دهد و ارتباط آن در مزایای بتن و مقرون به صرفه ای است که ارائه میدهد. این شامل:

 • غیر مخرب برای استفاده در مناطق پرجمعیت، مانند شهرها، جایی که بسیاری از مسائل زیست محیطی و مهندسی امروزی در آن به وجود می آیند، ایده آل است. همچنین به این معنی است که یک سایت باستان شناسی را می توان بدون تخریب آن در این فرآیند بررسی کرد.
 • بهره وری ابزاری برای ارزیابی سریع مناطق بزرگ زیرسطحی فراهم می کند.
 • جامعیت ترکیبی از روش‌ها (یعنی روش‌های چند رشته‌ای) ابزار بکارگیری تکنیک‌های مختلف برای حل مسائل پیچیده را فراهم می‌کند. هر چه خواص فیزیکی بیشتری ارزیابی شود، تفسیر کمتر مبهم میشود.
 • مقرون به صرفه ژئوفیزیک نیازی به حفاری یا دسترسی مستقیم به زیرسطح ندارد (به جز در مورد روش‌های گمانه که دسترسی معمولاً با حفر چاله‌ها انجام می‌شود). این بدان معناست که حجم وسیعی از زمین را می توان با هزینه بسیار کمتری نسبت به روش های حفاری یا حتی حفاری شبکه ای ارزیابی کرد.
 • اثبات شده است اکثر تکنیک ها برای بیش از نیم قرن وجود داشته اند و بالغ هستند، اما هنوز نسبتاً کشف نشده و توسط تصمیم گیرندگانی که با مشکلات پیچیده زیست محیطی و مهندسی مواجه هستند، مورد استفاده قرار نگرفته اند.

چه روش های ژئوفیزیکی موجود است؟

دستگاه الکترومغناطیسی حلقه افقی برای مکان یابی مناطق رسانا که ممکن است ستون های شیرابه باشند استفاده می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، روش‌های ژئوفیزیکی که در ژئوفیزیک محیطی و مهندسی به کار می‌رود، از دیگر حوزه‌های اصلی تحقیقات زیرسطحی، از جمله اکتشاف نفت، معدنی و آب‌های زیرزمینی مشتق شده‌اند.

با در نظر گرفتن این موضوع، روش ها یا تکنیک هایی که معمولاً توسط پزشکان استفاده می شود عبارتند از:

 • الکترومغناطیسی
 • جاذبه زمین
 • رادار نفوذ زمینی (GPR)
 • مغناطیسی
 • مقاومت (پلاریزاسیون القایی)
 • شکست لرزه ای (بازتاب لرزه ای نزدیک سطح)
 • پتانسیل خود به خود (یا “SP”)
 • پلاریزاسیون القایی (یا “IP”)

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما