پدیده زمین لغزش چیست؟

پدیده زمین لغزش - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - شماره تماس: 09123533974 - آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

زمین از جو، هیدروسفر و لیتوسفر تشکیل شده است. این لایه ها به دلیل تعامل متقابل یا خود تعاملی در معرض فرآیندهای مختلفی قرار می گیرند. فعل و انفعالات می تواند منجر به پدیده های مختلف، هوازدگی، فرسایش، سیل، طوفان، رانش زمین، زمین لرزه، آتشفشان، حرکات زمین ساختی و غیره شود که می تواند منجر به خطرات طبیعی شود. در ادامه به مبحث پدیده زمین لغزش میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مخاطرات طبیعی جزء جدایی ناپذیر حیات روی زمین هستند. بلایای طبیعی به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 • بلایای آب و هواشناسی: بهمن / رانش زمین، خشکسالی / قحطی، دمای شدید، سیل، آتش‌سوزی جنگل‌ها / جنگل‌ها، طوفان‌های باد و سایر بلایای طبیعی، مانند هجوم حشرات و موج‌های موج.
 • بلایای ژئوفیزیکی: زلزله، سونامی و فوران های آتشفشانی.

تعداد مخاطرات طبیعی ثبت شده در 50 سال گذشته با بیشترین افزایش در فراوانی منتسب به بلایای آب و هواشناسی افزایش یافته است، با افزایش کمتری نسبت به بلایای بیولوژیکی و افزایش کمی کمتر مربوط به بلایای زمین شناسی. فشار برای توسعه زیرساخت ها برای پاسخگویی به نیاز شهرنشینی سریع و رقابت جهانی منجر به گسترش فعالیت های ساخت و ساز حتی در مناطق تپه ای شده و فراوانی زمین لغزش ها را در دهه های اخیر به ابعاد چشمگیری رسانده است. لغزش به حرکت توده ای از سنگ، آوار یا خاک به پایین یک شیب یا هر حرکت پایین شیب خاک و سنگ تحت تأثیر مستقیم گرانش اطلاق می شود. این شامل انواع مختلفی از شکست‌های شیب‌ها، مانند جریان‌های خاک و زباله، سقوط، لغزش، و ریزش خاک و سنگ است. لغزش پدیده ای از حرکت توده ای شکل زمین است که با انتقال نسبتاً سریع تا سریع (بیش از 30 سانتی متر در سال) به پایین شیب، توسط تنش های گرانشی، توده سنگ و سنگ سنگی که ممکن است یا نباشد مشخص می شود. آب اشباع شده زمین لغزش یکی از فرآیندهای طبیعی ساخت منظر در زمین های مواج است و در مناطق هیمالیا و گات غربی در هند رایج است. این شامل هر توده جدا شده از خاک، سنگ یا زباله است که به سمت پایین شیب یا کانال جریان می رود. آنها بر اساس نوع و سرعت حرکت و نوع موادی که حمل می شوند طبقه بندی می شوند. دو نوع نیرو در کار هستند: از توده سنگ و سنگ سنگی که ممکن است اشباع از آب باشد یا نباشد. زمین لغزش یکی از فرآیندهای طبیعی ساخت منظر در زمین های مواج است و در مناطق هیمالیا و گات غربی در هند رایج است. این شامل هر توده جدا شده از خاک، سنگ یا زباله است که به سمت پایین شیب یا کانال جریان می رود. آنها بر اساس نوع و سرعت حرکت و نوع موادی که حمل می شوند طبقه بندی می شوند. دو نوع نیرو در کار هستند: از توده سنگ و سنگ سنگی که ممکن است اشباع از آب باشد یا نباشد. زمین لغزش یکی از فرآیندهای طبیعی ساخت منظر در زمین های مواج است و در مناطق هیمالیا و گات غربی در هند رایج است. این شامل هر توده جدا شده از خاک، سنگ یا زباله است که به سمت پایین شیب یا کانال جریان می رود.

آنها بر اساس نوع و سرعت حرکت و نوع موادی که حمل می شوند طبقه بندی می شوند. دو نوع نیرو در کار هستند:

 1. نیروهای محرک با هم ترکیب می شوند و باعث حرکت شیب می شوند و
 2. نیروهای اصطکاک و استحکام مواد برای تثبیت شیب عمل می کنند.

هنگامی که نیروهای محرکه بیش از نیروهای مقاوم باشند، رانش زمین رخ می دهد. یکی از مخاطرات طبیعی رایج با اثرات مخرب است. هنگامی که در فعالیت های انسانی که منجر به آسیب به اموال و تلفات جانی می شود، مشکل ساز می شوند. به منظور به حداقل رساندن تلفات ناشی از زمین لغزش، شناسایی و تجزیه و تحلیل مهم ترین عوامل تعیین کننده منجر به شکست شیب ضروری است. آنها به عنوان خطرات “در محل” و خطرات “خارج از محل” رخ می دهند، و باید برای برنامه ریزی موثر برای موقعیت های خطر آتی از هم تفکیک شوند.

 • خطرات در محل در محل توسعه یا نزدیکی آن رخ می دهد و معمولاً رانش زمین با حرکت کندتر است که باعث بیشتر خسارت اموال در مناطق شهری می شود. آنها شامل ویژگی هایی به نام سقوط، جریان زمین و سرسره های بلوک هستند.
 • خطرات خارج از محل معمولاً در شیب های شیب دار در فاصله ای از خانه ها یا ساختمان ها شروع می شوند و اغلب به سرعت در حال حرکت هستند.

هنگامی که سدها در امتداد مسیر رودخانه ساخته می شوند، هیدرولوژی رودخانه را به شدت تغییر می دهند و اثرات شدیدی بر اکوسیستم آن (بالا و پایین دست سد) ایجاد می کنند. یکی از مهمترین تأثیرات فوری، تغییر شدیدی است که می تواند در سطح آب زیرزمینی رخ دهد.

انواع مختلف زمین لغزش

  1. آبشارها : آبشارها حرکات ناگهانی صخره‌ها و صخره‌ها هستند، یعنی توده‌هایی از مواد زمین‌شناسی که از شیب‌های تند یا صخره‌ها جدا می‌شوند. حرکت با سقوط آزاد، جهش و غلتیدن در جداسازی در امتداد ناپیوستگی هایی مانند شکستگی ها، مفاصل و سطوح بستر رخ می دهد. گرانش، هوازدگی مکانیکی و وجود آب میان بافتی به شدت بر سقوط تأثیر می گذارد. در سقوط، مواد از یک شیب تند یا صخره جدا می شوند و با سقوط آزاد یا با جهش یا غلتیدن از شیب در هوا فرود می آیند. ریزش سنگ، رایج ترین نوع، ریزش سنگ های جدا شده از ناحیه ای از سنگ بستر سالم است.
  2. سرنگونی: حرکت انتها به انتهای سنگ به پایین یک شیب. تحت اعمال گرانش و نیروهای وارد شده توسط واحدهای مجاور یا توسط سیالات در شکاف ها واژگونی رخ می دهد. خرابی های سرنگونی با چرخش رو به جلو یک واحد یا واحدها حول یک نقطه محوری، در زیر یا پایین واحد مشخص می شوند.
  3. اسلایدها: حتی اگر اصطلاح لغزش به طور کلی برای هر زمین لغزشی استفاده می شود، استفاده محدودتر از این اصطلاح فقط به حرکات توده ای اشاره دارد، جایی که یک منطقه ضعیف مشخص وجود دارد که مواد لغزش را از مواد زیرین پایدارتر جدا می کند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما