مهندسی ساخت و ساز شامل طراحی، برنامه ریزی، ساخت و مدیریت زیرساخت های فیزیکی است. که ممکن است شامل جاده ها، پل ها، ساختمان ها، سدها و تاسیسات باشد.
همه این نوع تأسیسات دارای یک ردپای فیزیکی هستند که نیاز به نوعی تغییر در زمین دارد. خواه شامل قرار دادن لنگرها، تراکم زمین یا حفاری باشد. آنها همچنین در معرض خطرات بالقوه زمین از جمله خطرات لرزه ای، زمین لغزش و سیل هستند.اکثر پروژه های مهندسی ساخت و ساز به طور کلی به اطلاعاتی در مورد شرایط زیرسطحی زمین تا حداکثر عمق تنها 50 متر (متر) یا بیشتر زیر سطح زمین نیاز دارند.

این منطقه می تواند شامل خاک، آب های زیرزمینی، رسوبات تحکیم نشده. سنگ های هوازده و سنگ بستر مناسب باشد.

همچنین می‌تواند حاوی محصولات اختراع خودمان باشد. از جمله وسایل برقی، زباله‌های مدفون و آلاینده‌ها.

پارامترهای معمولی مورد علاقه طراحان و مهندسان عبارتند از ضخامت و وسعت لایه ها، خواص فیزیکی لایه ها و هرگونه تغییر در آنها و هر گونه سازه در داخل زمین.

داشتن درک درستی از آنچه در زیر آن قبل از شکستن زمین نهفته است می تواند در هزینه های قابل توجهی برای یک پروژه ساخت و ساز صرفه جویی کند.

روش‌های ژئوفیزیک

روش‌های ژئوفیزیک برای دهه‌ها بخشی از جعبه ابزار مهندسی ساخت‌وساز بوده‌اند. و اگرچه پذیرش این فناوری در این زمان کند بوده است. استفاده از آنها در پروژه‌های زیربنایی بزرگ حالا تبدیل به روال پیشرفت‌های جدید در ابزار دقیق و روش‌شناسی، داده‌های ژئوفیزیکی را در مناطق بزرگ‌تر، با چگالی بیشتر و در ابعاد بیشتر (از جمله زمان) به دست آورده‌اند.

با این پیشرفت‌ها، دستیابی به اندازه‌گیری‌های غیرتهاجمی و پیوسته فضایی از سطح زیرسطحی امکان‌پذیر شده است. که می‌توان از آن‌ها برای درون‌یابی و برون‌یابی از گمانه‌ها، مواجهه‌های زمین‌شناسی و حفاری‌ها استفاده کرد.

کاربرد روش‌های مختلف ژئوفیزیک

در اینجا، ما تنها چند نمونه از کاربرد روش‌های مختلف ژئوفیزیک در پروژه‌های مهندسی ساختمان را خلاصه می‌کنیم.

هدف ما نشان دادن طیف گسترده ای از روش ها و کاربردهای ژئوفیزیک مهندسی با استفاده از مثال های واضح است.

این نمونه‌ها شامل ارزیابی‌های ژئوفیزیکی برای طراحی فونداسیون، نقشه‌برداری ضخامت سربار و خاک برای درجه‌بندی سایت و محاسبات حجمی پر شدن و خرابی مورد انتظار ساخت‌وساز، مشخص کردن زمین‌شناسی زیر آبراه‌ها برای بهینه‌سازی تقاطع‌های خط لوله، و نقشه‌برداری بالقوه خطرناک عملیات معدن متروکه است.

انطباق روش‌های بررسی ژئوفیزیک

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در خط کار ما، انطباق روش‌های بررسی ژئوفیزیک با طیف متنوعی از محیط‌ها بوده است.

یک بررسی ژئوفیزیک مهندسی معمولی ممکن است در هر جایی از یک پارکینگ، یک رودخانه یخ زده، تا مکان های دورافتاده کوهستانی یا ساحلی انجام شود.

در مواجهه با این چالش‌ها

در مواجهه با این چالش‌ها، تجهیزات باید سبک‌تر و بادوام‌تر می‌شدند. و فن‌آوری‌های جدید و روش‌های نقشه‌برداری برای تسهیل دستیابی به اطلاعات ژئوفیزیکی در مناطقی که ممکن است قبلاً در دسترس نبوده‌اند. یا به اختلالات زیست‌محیطی قابل‌توجهی نیاز داشته باشند. توسعه یافته‌اند.

برای نشان دادن این پیشرفت‌ها، ما همچنین نمونه‌هایی را نشان می‌دهیم. که چگونه رویکردهای جدید و نوآورانه در پروژه‌های مهندسی گنجانده شده‌اند.

بررسی های لرزه ای برای مشخصه یابی ژئوتکنیکی سایت

خصوصیات ژئوتکنیکی سایت اصطلاحی است که برای توصیف فرآیند درک شرایط خاک، سنگ بستر و آب زیرزمینی در یک سایت ساخت‌وساز پیشنهادی استفاده می‌شود.

برای پروژه‌های زیرساختی بزرگ مانند:

سدها، پل‌ها و سایت‌های نیروگاهی، این یک عمل ضروری برای تعیین امکان‌سنجی یک سایت و برای ایجاد مقرون‌به‌صرفه‌ترین طراحی زیرساخت است.

مشخصات سایت ژئوتکنیکی معمولاً شامل حفاری گمانه‌های ژئوتکنیکی و حفاری گودال‌های آزمایشی برای نمونه‌برداری از خواص خاک، سنگ و آب زیرسطحی است.

از این داده ها، یک مدل سایت می تواند تولید شود. که ضخامت و وسعت احتمالی لایه های زیرسطحی و خواص فیزیکی آنها را مشخص می کند.

سایت‌های بدون عارضه با زمین‌شناسی

در سایت‌های بدون عارضه با زمین‌شناسی کیک لایه‌ای، می‌توان یک مدل سایت ژئوتکنیکی قابل اعتماد از چند گمانه پراکنده تولید کرد.

با افزایش پیچیدگی زمین شناسی، تراکم بیشتری از گمانه ها برای توصیف مناسب سایت مورد نیاز است. که در نتیجه اثرات زیست محیطی افزایش می یابد.

روش‌های ژئوفیزیک برای پروژه‌های مشخص‌سازی

بنابراین روش‌های ژئوفیزیک برای پروژه‌های مشخص‌سازی سایت جذاب شده‌اند. زیرا می‌توانند شکاف‌های بین گمانه‌ها را بدون ایجاد مزاحمت در زمین و با هزینه بسیار کمتر نسبت به برنامه حفاری ژئوتکنیکی توسعه یافته پر کنند.

علاوه بر این، بررسی‌های ژئوفیزیکی را می‌توان قبل از برنامه حفاری با هدف بهینه‌سازی مکان‌ها برای گمانه‌های بعدی انجام داد.

روش‌های لرزه‌ای

روش‌های لرزه‌ای معمولاً برای ارزیابی‌های ژئوتکنیکی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا اندازه‌گیری‌های سرعت لرزه‌ای را می‌توان برای استنباط خاک و مقاومت سنگ مورد استفاده قرار داد.

تکنیک‌های شکست لرزه‌ای و تجزیه و تحلیل چند کاناله موج سطحی (MASW) مکمل یکدیگر هستند. و می‌توانند اندازه‌گیری‌های مستقلی از سرعت‌های فشاری (موج P) و برشی (موج S) را با استفاده از طرح بررسی یکسان ارائه دهند.

برای هر دو روش، جمع آوری داده ها با استفاده از یک آرایه خطی از ژئوفون ها و یک منبع لرزه ای به دست می آید.

در حالی که روش انکسار لرزه ای شامل اندازه گیری زمان سفر اولین امواج P است. روش MASW مبتنی بر تجزیه و تحلیل ویژگی های پراکندگی فرکانس امواج ریلی است که می تواند توسط همان منبع لرزه ای تولید شود.

بسته های نرم افزاری وارونگی توموگرافی (به عنوان مثال، اندازه‌گیری‌های قابل اعتمادی از سرعت‌های موج P و S را نیز می‌توان با تکمیل بررسی‌های لرزه‌ای پایین چاله درون گمانه‌ها به‌دست آورد.

این اندازه‌گیری‌ها حقیقت زمین ارزشمندی را برای مدل‌های سرعت لرزه‌ای تعیین‌شده از بررسی‌های انکسار لرزه‌ای و MASW فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، آنها را می توان در داخل گمانه های موجود برای نمونه برداری ژئوتکنیکی تکمیل کرد. که امکان ارتباط مستقیم با سیاهه های مربوط به سنگ شناسی را فراهم می کند. ب

رای گمانه های ژئوتکنیکی که در اعماق کمتر از حدود 30 متر امتداد دارند. یک رویکرد استاندارد نقشه برداری لرزه ای پایین چاله شامل پیشبرد یک ژئوفون 3 جزئی در داخل گمانه و اندازه گیری زمان رسیدن انرژی موج P و موج S تولید شده در سطح زمین است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان