هدف از بررسی ژئوتکنیکی سایت چیست؟

بررسی ژئوتکنیکی - مطالعات الکترومغناطیس- مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - آزمایش دانهول - آزمایشات درون چاهی - شماره تماس: 09123533974

در این مقاله به مبحث هدف از بررسی ژئوتکنیکی سایت میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مهندسی ژئوتکنیک

مهندسی ژئوتکنیک مطالعه رفتار خاکها تحت تأثیر نیروهای بارگذاری و برهمکنش آب و خاک است. این دانش در طراحی فونداسیون ها، دیوارهای حائل، سدهای خاکی، آسترهای رسی و ژئوسنتتیک ها برای مهار زباله به کار می رود.

پیشرفت‌های محاسباتی و رایانه‌ای

پیشرفت‌های محاسباتی و رایانه‌ای اخیر توانایی ما را برای پیش‌بینی رفتار خاک و سیستم‌های آب-خاک تحت شرایط مختلف افزایش داده است. در سال های اخیر، فعالیت مهندسان ژئوتکنیک، مهندسی ژئومحیط زیست را نیز در برگرفته است. مهندسان ژئومحیط زیست استراتژی هایی را برای پاکسازی خاک های آلوده و آب های زیرزمینی طراحی می کنند و سیستم های مدیریتی را برای سایت های آلوده توسعه می دهند.

فرصت های شغلی شامل مشاوران ژئوتکنیک و مهندسی، خدمات عمومی، سازمان های دولتی، سازمان های محیط زیست، پیمانکاران تخصصی و شرکت های صنعت منابع است.

مهندس ژئوتکنیک یک مهندس عمران است که به طور خاص خاک، سنگ ها و سایر مواد تشکیل دهنده سطح و زیرسطح زمین را مطالعه می کند. هدف از کار آنها تعیین مناسب بودن زمین برای استفاده در پروژه های ساختمانی و سایر پروژه های مهندسی با تجزیه و تحلیل ویژگی های فیزیکی و مکانیکی آن است.

وظایف مهندس ژئوتکنیک:

  • فراهم کردن و تحلیل و تجزیه داده ها
  • بررسی خطر خطرات زمین‌شناسی و اطمینان از شناسایی و مدیریت عوامل مؤثر بر کارهای مهندسی
  • مشاوره در مورد رویه های مورد نیاز و مناسب بودن مصالح ساختمانی
  • استفاده از نرم افزار کامپیوتری تخصصی برای ایجاد مدل های تحلیلی دو بعدی و سه بعدی
  • مشاوره نقشه های زمین شناسی و عکس های هوایی برای مشاوره در انتخاب محل
  • کمک به طراحی سازه های ساخته شده با استفاده از نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری یا محاسبات
  • برنامه ریزی تحقیقات میدانی دقیق با حفاری و تجزیه و تحلیل نمونه های نهشته ها یا سنگ بستر
  • نظارت بر تحقیقات زمینی و بودجه.

روشهای بررسی زمین شناسی

اینها را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: بررسی های سطحی و بررسی های زیرسطحی.

الف. بررسی های سطحی

اینها شامل تهیه نقشه های توپوگرافی (اگر قبلاً در دسترس نیستند) با استفاده از تکنیک های معمول نقشه برداری است. در واقع همه بررسی های میدانی با تهیه (یا در دسترس بودن) نقشه های توپوگرافی که خطوط ارتفاعی را نسبت به برخی از داده ها نشان می دهد، آغاز می شود.

ب. اکتشافات زیرسطحی

اینها با دو روش کلی انجام می شوند: اکتشافات مستقیم زیرسطحی و اکتشافات زیرسطحی غیر مستقیم . روش‌های مستقیم شامل بررسی سنگ‌ها یا مواد زیرزمینی با حفر چاله‌های حفاری، چاله‌های آزمایشی، آدیت‌ها، شفت‌ها، گالری‌ها و تونل‌های اکتشافی است. در این گونه اکتشافات، هم به مناطق زیرزمینی برای بررسی و آزمایش مستقیم می رسند و هم نمونه هایی به دست می آیند که در آزمایشگاه بررسی و آزمایش می شوند. روش‌های غیرمستقیم اکتشافات زیرسطحی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و شامل استفاده از تکنیک‌های ژئوفیزیکی برای به دست آوردن ایده نسبتاً دقیق از زمین‌شناسی زیرسطحی است.

هدف از بررسی ژئوتکنیکی سایت چیست؟

قبل از اینکه هر سازه ای ساخته شود، مهندسان باید ابتدا آن را ارزیابی کنند. این برای این است که ببینیم آیا زمین به اندازه کافی مناسب و مستحکم است که بتوان با خیال راحت شروع به ساخت یک ساختمان کرد. این فرآیند از طریق بررسی ژئوتکنیکی انجام می شود.

اطلاعاتی در مورد خواص فیزیکی خاک‌برداری‌های خاک برای سازه‌های پیشنهادی و برای تعمیر آسیب‌های خاک‌ریزی‌های ناشی از شرایط زیرسطحی می‌دهد. اطلاعات این فرآیند می تواند به کسب و کارها در صرفه جویی در هزینه های هنگفت کمک کند.

اما از این اطلاعات می توان برای موارد بسیار بیشتری استفاده کرد. به خواندن ادامه دهید زیرا ما اهداف متعدد تحقیقات ژئوتکنیکی و چرایی ضروری بودن آن در مهندسی ژئوتکنیک را فهرست می کنیم.

بررسی سایت ژئوتکنیکی

بررسی سایت ژئوتکنیکی در فرآیند ساخت و ساز حیاتی است زیرا هدف آن درک و ارائه اطلاعات در مورد شرایط زیرسطحی سایت است. در نهایت، این تحقیق به دنبال درک شرایط خاک زیر سطح است.

اینها شامل شرایط آب زیرزمینی، مشکلات مهندسی، انواع خاک یا سنگ و اندازه گیری مقاومت حرارتی خاک می باشد. چنین شرایطی عوامل زیادی را تعیین می کند، از جمله هزینه پروژه ساخت و ساز، نوع فونداسیون مورد نیاز، نحوه ساخت سازه و غیره.

صرف نظر از نوع ساخت و ساز، اعم از یک خانه، خط لوله یا یک مرکز خرید عظیم، یک بررسی ژئوتکنیکی باید انجام شود.

فرآیند درگیر در بررسی ژئوتکنیکی سایت

از آنجایی که نیازهای هر پروژه و زمین منحصر به فرد است، هر نوع بررسی ژئوتکنیکی منحصر به فرد است. با این حال، مراحل اساسی در اجرای آنها یکسان است. آن ها هستند:

1. دانش سایت

اینجاست که مهندسی ژئوتکنیک برای درک زمین شناسی منطقه صورت می گیرد. می توان آن را از طریق نقشه برداری زمین شناسی، فتوگرامتری یا روش های ژئوفیزیکی انجام داد. در مجموع برای ارزیابی شرایط فیزیکی خاک انجام می شود. آنها باید محدودیت های خاک و کارهایی که برای غلبه بر مشکلات باید انجام شود را مشخص کنند.

2. ارزیابی اولیه سایت

پس از انجام این کار، مهندسان با مشتری کار خواهند کرد تا ببینند که چه نوع ساخت و ساز مورد نیاز است. این معمولاً جایی است که از سوراخ ها یا حفاری ها برای برداشتن نمونه خاک استفاده می کنند. بسته به نیاز مشتری، این نمونه ها ممکن است در آزمایشگاه نیز آزمایش شوند. به غیر از این، مهندسان به صورت بصری خاک را از نظر سنگ و آب نیز ارزیابی خواهند کرد.

3. ارزیابی دقیق برای ساخت و ساز

در برخی موارد، بسته به نوع ساخت و ساز مورد نیاز، ارزیابی دقیق تری مورد نیاز خواهد بود. اینها معمولاً از طریق تحقیقات ژئوفیزیکی و مطالعات علمی انجام می‌شوند که برای کشف ناهنجاری‌های زیرزمینی یا تاسیسات کاملاً مفید هستند.

4. توصیه ها و راه حل ها

هنگامی که مهندسان تحقیقات خود را انجام دادند، باید راه حل های پیشنهادی را توسعه دهند. سپس آنها به کسب و کارها نحوه برخورد با ساخت سایت را ارائه می دهند. درک شرایط زیرسطحی قبل از ساخت سایت برای اطمینان از اینکه سازه ایمن ساخته شده و می تواند به اندازه کافی پشتیبانی شود ضروری است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما