رادار نفوذ به زمین برای ارزیابی بتن چیست؟

رادار نفوذ به زمین برای ارزیابی بتن چیست؟ - مطالعات ژئوالکتریک - آزمایش دانهول - اکتشاف آب - ژئوفیزیک - شماره تماس: 09123533974

در این مطلب به مبحث رادار نفوذ به زمین برای ارزیابی بتن میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

رادار نفوذ به زمین برای ارزیابی بتن چیست؟

رادار نفوذی زمین (GPR) برای ارزیابی غیرمخرب بتن یک کاربرد نسبتاً جدید برای یک فناوری بالغ است. هنگامی که یک آنتن فرستنده GPR امواج رادیویی با فرکانس بالا را به یک سطح جامد هدایت می کند، امواج در هنگام برخورد با اشیاء یا مرزهای با چگالی متفاوت پراکنده و منعکس می شوند.

انرژی الکترومغناطیسی منعکس شده که توسط آنتن گیرنده شناسایی می شود، تغییراتی در ساختار و چگالی مواد ایجاد می کند. این روش غیر نفوذی امکان بررسی زیرسطحی سازه ها، روسازی ها، خاک و سنگ را فراهم می کند و تغییرات در خواص مواد مانند ترک ها و حفره ها را تشخیص می دهد.

ارزیابی بتن با استفاده از GPR

رادار نفوذ به زمین ابزار قدرتمندی در هنگام انجام ارزیابی غیرمخرب بتن سخت شده است. رایج ترین کاربردها شامل تشخیص و نقشه برداری از میله های فولادی تقویت کننده، تاندون ها و دیگر جاسازی ها برای اندازه گیری، تایید قرارگیری و مکان قبل از عملیات حفاری یا مغزه گیری است.

تجهیزات اسکن GPR  همچنین همگنی را ارزیابی می کند، ضخامت را اندازه گیری می کند و ترک ها، حفره ها و سایر ناپیوستگی ها را تشخیص می دهد. مجموع قابلیت‌های ارزیابی GPR بتن، موقعیت و جهت لایه‌های اولیه و ثانویه فولاد تقویت‌کننده، ترک‌ها، عیوب و آخال‌ها، محل لوله‌ها و کانال‌کشی و ابعاد کلی را نشان می‌دهد.

تجهیزات اسکن بتن GPR

سازندگان مختلف دستگاه های GPR پیچیده و قابل اعتمادی را تولید کرده اند که قادر به جمع آوری اطلاعات ارزشمند در مورد وضعیت بتن و عناصر تقویت کننده هستند.

تا همین اواخر، برخی از محدودیت‌های این دستگاه‌های موجود، پذیرش گسترده برای کاربردهای آزمایش بتن را مختل کرده است:

 • بیشتر آنتن های فرستنده و گیرنده بر روی یک فرکانس ثابت از رادار پالسی کار می کنند. به عبارت ساده تر، فرکانس بالاتر بهترین وضوح سیگنال اما کم عمق ترین عمق نفوذ را به همراه دارد. بنابراین، یک ابزار GPR با فرکانس بالا ممکن است برای تشخیص فولاد تقویت‌کننده کم عمق ایده‌آل باشد، اما برای تشخیص تعبیه‌ها یا ناپیوستگی‌های عمیق تقریباً بی‌فایده باشد. بیش از یک دستگاه برای ارزیابی واقعاً کامل یک سازه مورد نیاز است.
 • اپراتور GPR باید آموزش و تجربه قابل توجهی برای تفسیر دقیق داده های خام نمایش داده شده از سیگنال های منعکس شده داشته باشد.
 • اکثر واحدهای GPR تمام وسایل الکترونیکی را برای جمع‌آوری، پردازش و نمایش داده‌ها در یک جعبه با دستگاه تولید، انتقال و دریافت سیگنال قرار می‌دهند یا به کابل‌های حجیم متکی هستند که دو جعبه را به هم متصل می‌کنند. بیشتر ارتقا یا بهبود قدرت پردازش داده، عملکرد یا وضوح نمایشگر نیاز به خرید یک دستگاه GPR جدید دارد.

تیم مهندسی و توسعه محصول در Proceq/Screening Eagle برای رفع این محدودیت‌ها دست به کار شدند و سیستم‌های GPR را با ویژگی‌های منحصر به فرد و نوآورانه توسعه دادند:

 • واحدهای Proceq GPR Live دارای مدار موج پیوسته با فرکانس پله ای (SFCW) هستند. در طول اسکن، این مدل‌ها سیگنال‌های الکترومغناطیسی را ارسال می‌کنند که در طیف وسیعی از فرکانس‌ها حرکت می‌کنند و به‌طور خودکار بهینه‌سازی می‌شوند تا با استفاده از یک آنتن، به بیشترین عمق نفوذ و بالاترین وضوح مشخصه ممکن دست یابند.
 • پردازش داده‌های پیشرفته و برنامه‌نویسی مهاجرت و واقعیت افزوده (AR) به نمایش‌های گرافیکی دوبعدی و سه بعدی واضح و قابل درک موارد تعبیه‌شده اجازه می‌دهد که می‌توانند روی تصاویر مناطق اسکن‌شده همپوشانی داشته باشند.
 • اسکنرهای Proceq GPR به‌صورت بی‌سیم به Apple iPad® برای پردازش داده‌های قدرتمند و نمایشگر گرافیکی و مقادیر با وضوح بالا متصل می‌شوند . بهبود عملکرد در قدرت محاسباتی و وضوح صفحه نمایش با به روز رسانی به آخرین نسخه iOS یا نسخه جدیدتر iPad به صورت اقتصادی انجام می شود. ماژول‌های باتری داخلی قابل تعویض هستند و کابل‌های درهم و برهم و وقفه در حین اسکن را حذف می‌کنند.

واحدهای رادار نفوذی زمینی مدرن فراتر از تشخیص و مکان فولاد تقویت‌کننده هستند تا تصویری کامل از شرایط در محل ارائه دهند. اتصال Wi-Fi رمزگذاری شده به iPad ® کاربر، داده ها را به صورت ایمن در فضای ابری برای اشتراک گذاری فوری و همکاری با افراد علاقه مند در هر کجای جهان جمع آوری می کند. اطلاعات موقعیت یابی مبتنی بر GPS تضمین می کند که مکان های دقیق به طور خودکار ثبت می شوند.

 • واحدهای فشرده محبوب، مانند  مدل‌های Proceq GP8000 ، داده‌های اسکن را برای مناطق باز به بزرگی 13x13ft (4×4 متر) یا برای اسکن‌های خطی تا 3281ft (1000 متر) جمع‌آوری و پردازش می‌کنند. این واحدها بهترین انتخاب برای کاربردهای معمولی مانند مکان یابی و نقشه کشی میلگرد و کابل های کششی، اندازه گیری عمق پوشش، تشخیص حفره ها و ناپیوستگی ها، ضخامت دال یا دیوار و ضخامت روکش آسفالت یا بتن هستند. این ابزارها میلگردهای تقویت کننده بزرگ را تا 2 فوت (610 میلی متر) در زیر سطح قرار داده و اندازه می گیرند. فراتر از این عمق، آنها به طور دقیق حفره‌ها، آخال‌ها، لایه‌برداری‌ها و موارد تعبیه‌شده را تشخیص می‌دهند.
 • مدل های دستی مانند  Proceq GP8800  مشکلات اسکن در نواحی بالای سر، فضاهای تنگ با فاصله کمتر از 2.5 اینچ (63 میلی متر) و سطوح منحنی را حل می کنند. توانایی اسکن پلاریزه متقاطع این واحدها داده های دو اسکن عمود بر هم را ترکیب می کند تا حساسیت و وضوح ابزار را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
 • مدل اسکن ابزار پیاده روی  Proceq GS8000 بر روی چرخ دستی ها نصب می شود و مناطق بزرگ را با سطوح تمام شده، سنگ فرش شده یا خارج از جاده به سرعت برای مکان یابی و نقشه برداری خطوط شهری زیرسطحی، تحقیقات ژئوفیزیکی و مطالعات باستان شناسی اسکن می کند. این واحدها می توانند داده ها را با سرعت زمین تا 22 مایل در ساعت (35 کیلومتر در ساعت) و از عمق تا 12 فوت (3.7 متر) در خاک های متوسط ​​یا حداکثر 33 فوت (10 متر) جمع آوری کنند.

جابجایی فرکانس ها در پهنای باند رادار SFCW بر اساس مدل متفاوت است اما در کل از 0.2 گیگاهرتز تا 6 گیگاهرتز متغیر است. حداکثر عمق نفوذ و تشخیص برای دستگاه‌های دستی و فشرده تقریباً 25 تا 32 اینچ (64 تا 81 سانتی‌متر) و برای مدل‌های پیاده‌روی به اندازه 33 فوت (10 متر) است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما