روشهای ژئوفیزیکی برای ساخت و نگهداری راه ها

روشهای ژئوفیزیکی - اکتشاف آب - ژئوفیزیک - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوفیزیک - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

در ادامه به مبحث روشهای ژئوفیزیکی برای ساخت و نگهداری راه ها میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک

ژئوفیزیک علم به کارگیری اصول فیزیک در تحقیقات مربوط به ساختار و خواص زمین است. در سراسر ادارات بزرگراه ایالتی و فدرال، کاربرد تحقیقات ژئوفیزیکی در خصوصیات سایت افزایش یافته است.

روش‌های ژئوفیزیکی را می‌توان برای ارائه دانش حجمی از شرایط پیش‌بینی‌نشده و بسیار متغیر زمین زیرسطحی – کمک در مراحل طراحی، ساخت، تعمیر و نگهداری بزرگراه استفاده کرد. شرایط زمینی که مهندسان حمل و نقل عمدتاً در طول برنامه ریزی پروژه به آن توجه می کنند شامل ضخامت بار روکش تثبیت نشده است. عمق سنگ بستر؛ حفاری سنگ بستر؛ مکان خالی؛ و عمق آب های زیرزمینی

هر یک از اینها ممکن است به طور قابل توجهی بر مراحل طراحی و ساخت یک پروژه تأثیر بگذارد. دانش اضافی از این شرایط ارائه شده توسط روش های ژئوفیزیکی ممکن است خطر پروژه، هزینه های مرتبط با ادعاها را کاهش دهد و ساخت و ساز و ایمنی را بهبود بخشد.

انکسار لرزه ای

شکست لرزه‌ای می‌تواند معیاری از استحکام مواد را فراهم کند و در نتیجه می‌تواند به عنوان کمکی در ارزیابی قابلیت شکافتن خاک و سنگ استفاده شود. علاوه بر این، برای ارزیابی موفقیت‌آمیز زمین لغزش‌ها مستند شده است. شکست لرزه‌ای ویژگی‌ها و عمق لایه‌های زیرسطحی را اندازه‌گیری می‌کند و داده‌هایی را در مورد خواص کشسانی هر لایه ارائه می‌کند. علاوه بر این، اغلب برای تقویت تحقیقات ژئوتکنیکی زیرسطحی استفاده می شود – به خصوص در مواردی که دسترسی حفاری دارای محدودیت های فیزیکی یا اقتصادی است.

توجه به این نکته مهم است که تفسیر موفقیت آمیز نیاز به همبستگی با حفره های مجاور یا نقشه های زمین شناسی دارد. بررسی‌های لرزه‌ای برای جایگزینی نمونه‌برداری سنتی زیرسطحی و بررسی‌های حفاری در نظر گرفته نشده‌اند، اما به گسترش سریع و اقتصادی توصیف‌های زیرسطحی در مناطق بزرگ‌تر کمک می‌کنند تا شکاف‌های بین سوراخ‌های گسسته را پر کنند.

استفاده از بررسی‌های شکست لرزه‌ای با داده‌های حفاری

استفاده از بررسی‌های شکست لرزه‌ای با داده‌های حفاری، اطلاعات زیرسطحی اضافی بین گودال‌ها را برای توصیف سنگ بستر و تعیین مناسب بودن این روش‌ها برای اکتشافات زیرسطحی اضافی فراهم می‌کند.

انکسار لرزه ای زمان سفر انرژی لرزه ای را به شکل امواجی که توسط ضربه چکش سورتمه، مواد منفجره یا تجهیزات تخصصی منتقل می شود – بسته به عمق مورد نیاز در تحقیق اندازه گیری می کند. ایجاد انرژی لرزه ای به عنوان “شات” نامیده می شود. موج لرزه ای توسط خطی از حسگرها به نام ژئوفون که روی سطح قرار می گیرند، شناسایی می شود.

تعیین مشخصات لایه

برای تعیین مشخصات لایه می توان از زمان حرکت موج لرزه ای از شات به لایه متضاد و سپس به ژئوفون استفاده کرد. سرعت موج لرزه ای در سطح زیرزمینی به شدت به خصوصیات فیزیکی زیرسطحی مانند چگالی وابسته است. تخلخل؛ محتوای آب؛ سختی؛ تحکیم؛ عمق؛ ملافه؛ و شکستگی به طور معمول، سرعت های لرزه ای بالا نشان دهنده سنگ دست نخورده، متراکم یا رسوبات بسیار فشرده است.

از سوی دیگر، سرعت لرزه‌ای نسبتاً پایین نشان‌دهنده مواد سست، رسوبات نیمه‌تجمیع یا سنگ‌های هوازده است. همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است، می توان از زمان های سفر برای ایجاد مقطعی از سطح زیرین استفاده کرد.

روشهای ژئوفیزیکی برای ساخت و نگهداری راهها

زیرساخت ها، مانند حمل و نقل جاده ای، در جوامع متمدن یک امر حیاتی است.

که نیاز به ساخت و نگهداری منظم دارند. بخش بزرگی از هزینه پروژه به شرایط زیر سطحی نسبت داده می شود. جایی که شرایط نامناسب می تواند اقدامات تثبیت ژئوتکنیکی مورد نیاز یا هزینه طراحی را افزایش دهد.

روش جمع آوری اطلاعات زیرسطحی و تاسیسات موجود که می تواند منجر به اقداماتی برای کاهش هزینه و خسارت پروژه شود، استفاده از روش های ژئوفیزیک در مراحل برنامه ریزی، ساخت و نگهداری است.

رطوبت در لایه ها

رطوبت در لایه های راه عامل مهمی است که بر ظرفیت باربری ساختمان و همچنین نگهداری تأثیر می گذارد.

رطوبت در جاده یک عامل کلیدی برای عملکرد خوب جاده است. از طرفی رطوبت بیش از حد عامل اصلی خرابی و مشکلات جاده است.

نقطه نظر هیدرولوژی

از نقطه نظر هیدرولوژی، روش‌های ژئوفیزیک می‌توانند به برنامه‌ریزان راه کمک کنند. تا سطح آب، لایه‌های زمین‌شناسی، آلودگی ناشی از جاده و حرکت آلودگی قبل، حین و بعد از ساخت و ساز را شناسایی کنند.

روش‌های ژئوفیزیکی همچنین به برنامه‌ریزان راه اجازه می‌دهد تا داده‌های ارزشمند را برای یک منطقه بزرگ بدون بررسی‌های نفوذی مانند گمانه‌ها جمع‌آوری کنند. یعنی به حداقل رساندن تنش‌ها و هزینه‌های محیطی.

با این حال، تعیین محل بررسی و انتخاب مناسب ترین روش ژئوفیزیکی بر اساس مکان انتخاب شده و هدف تحقیق بسیار مهم است.

در حال حاضر، پروژه های ساخت و ساز و بازسازی متعددی در سراسر جهان در حال انجام است.

بسیاری از این پروژه‌ها بر توسعه زیرساخت‌ها متمرکز شده‌اند که هم شامل پروژه‌های جدید و هم گسترش شبکه زیرساختی موجود است.

روش‌های ژئوفیزیکی می‌توانند در تمام مراحل به نفع این پروژه‌ها باشند.

مراحل ساخت و ساز

در مرحله ساخت و ساز رادار نفوذ به زمین (GPR) در ترکیب با مقاومت الکتریکی (ER) برای تشخیص محتوای آب خاک و تراکم مسیر پایه بسیار مفید است.

با این حال، روش‌های ER و الکترومغناطیسی (EM) نیز می‌توانند برای نظارت بر تغییرات محتوای آب و انتشار آلاینده در مرحله تعمیر و نگهداری استفاده شوند. هدف از این مطالعه توصیف روش‌های مختلف ژئوفیزیکی است. که می‌تواند در مراحل برنامه‌ریزی، ساخت و نگهداری راه با تمرکز بر اثرات هیدرولوژیکی مفید باشد. روش‌های ER و الکترومغناطیسی (EM) نیز می‌توانند برای نظارت بر تغییرات محتوای آب و انتشار آلاینده‌ها در مرحله تعمیر و نگهداری استفاده شوند.

هدف از این مطالعه

هدف از این مطالعه توصیف روش‌های مختلف ژئوفیزیکی است که می‌تواند در مراحل برنامه‌ریزی، ساخت و نگهداری راه با تمرکز بر اثرات هیدرولوژیکی مفید باشد.

روش‌های ER و الکترومغناطیسی (EM) نیز می‌توانند برای نظارت بر تغییرات محتوای آب و انتشار آلاینده‌ها در مرحله تعمیر و نگهداری استفاده شوند.

هدف از این مطالعه توصیف روش‌های مختلف ژئوفیزیکی است که می‌تواند در مراحل برنامه‌ریزی، ساخت و نگهداری راه با تمرکز بر اثرات هیدرولوژیکی مفید باشد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما