ژئوفیزیک اکتشاف مواد معدنی

ژئوفیزیک اکتشاف مواد معدنی - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات GPR - مطالعات ژئوتکنيک - شماره تماس: 09123533974 - آزمایشات درون چاهی - آزمایش دانهول

ما در این مبحث به ژئوفیزیک اکتشاف مواد معدنی میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک اکتشاف مواد معدنی

با توسعه روزافزون در سراسر جهان، تقاضا برای مواد معدنی به دنبال دارد.

در این زمینه، “مواد معدنی” می تواند به انواع سنگ ها و رسوبات مختلف اشاره کند.

اما به احتمال زیاد به کالاهایی مانند:

طلا، مس، آهن و غیره اشاره دارد. و کالاهای مصرفی، اغلب افزایش تقاضا برای پوشش مناطق رشد ناگهانی وجود دارد.

ما اکنون در حال تجربه چنین پدیده ای هستیم و بسیاری از کشورها متعهد به اهداف سبز هستند. که متکی به فناوری های جدید الکترونیکی و باتری هستند. و جستجو برای مواد خاص در پوسته زمین را هدایت می کنند.

اکتشاف مواد معدنی می‌تواند با مناطق وسیعی که گاهی اوقات در زمین‌های بسیار ناهموار پوشش داده می‌شوند. با ساختارهای زمین‌شناسی پیچیده که مواد معدنی را که می‌خواهیم استخراج کنیم. پنهان کنند، بسیار چالش برانگیز است.

نهشته ها می توانند عمیق، کوچک و/یا پراکنده باشند یا دارای عیار پایینی از کانی مورد نظر باشند.

کنتراست فیزیکی بین میزبان و هدف ما نیز در صورت وجود می تواند کم باشد.

این بدان معناست که روش تحقیق انتخاب شده باید بتواند به این مسائل رسیدگی کند.

در درجه اول، روشی باید انتخاب شود که بدانیم پاسخ آن به ماده میزبان و منبع هدف، کنتراست کافی برای شناسایی ناهنجاری‌هایی را فراهم می‌کند که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند، یعنی با جزئیات بیشتر بررسی شوند.

برای چندین دهه، اکتشافات قابل توجهی با ابزارهای ژئوفیزیکی مانند:

 • مغناطیس‌سنج‌ها
 • گرانش‌سنج‌ها
 • سیستم‌های مختلف EM (الکترومغناطیسی)
 • مقاومت
 • SP (خود پتانسیل)
 • IP (پلاریزاسیون القایی) انجام شده است.

همه اینها می توانند پوشش فوق العاده ای از منطقه جالب را هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی ارائه دهند.

لازم به ذکر است که اکتشاف تنها به جستجوی ذخایر جدید محدود نمی شود. بلکه به ارزیابی مجدد ذخایر شناخته شده یا مناطقی که قبلاً بررسی شده اند. برای ارزیابی مجدد آنها نیز محدود می شود.

این ممکن است در پاسخ به در دسترس بودن فن‌آوری‌های جدید برای شناسایی یا پردازش مواد، یا به دلیل افزایش قیمت کالاها، سودآور کردن سپرده‌های غیرقابل دوام قبلی باشد.

اکتشاف همچنین می‌تواند با گسترش منابع معدنی در سایت‌های فعال معدن یا پردازش مجدد مواد زائد مرتبط باشد.

پس از انجام تحقیقات اولیه ژئوفیزیک، مرحله دقیق تری آغاز می شود، از جمله تحقیقات ژئوفیزیک هدفمند، اغلب در گمانه ها و همچنین با یک برنامه هسته گیری و نمونه برداری فیزیکی.

راه حل ها

گایدلاین Geo گستره وسیعی از تکنیک‌های بررسی ژئوفیزیکی می‌تواند تعدادی از رایج‌ترین سوالاتی را که در مرحله اکتشاف یک پروژه معدنی مطرح می‌شوند، حل کند. 

آنها یک راه غیر مخرب و مقرون به صرفه برای به دست آوردن درک بهتر از شرایط زیرسطحی ارائه می دهند.

برای کاوش و اکتشاف IP (پلاریزاسیون القایی)

EM و مقاومت، روش‌های ژئوفیزیکی مهمی هستند. که همراه با SP (خود پتانسیل) استفاده می‌شوند.

GPR و لرزه نگاری نیز می توانند اطلاعات مهمی به خصوص بررسی گمانه ارائه دهند.

باید به خاطر داشت که در جستجوی برخی کالاها، شناسایی ماده معدنی هدف اولیه نیست. بلکه محیط زمین شناسی است که احتمال یافتن آن وجود دارد.

به عنوان مثال، تشخیص مستقیم طلا دشوار است. اما رسوباتی که ممکن است حاوی آن باشند. را می توان بر اساس خواص الکتریکی از جمله رسانایی، مقاومت و شارژپذیری یافت.

مقاومت و IP

بررسی مقاومت و IP اغلب به صورت ترکیبی انجام می شود.

تجهیزات یکسان برای هر دو مورد استفاده قرار می گیرد. و برای اندازه گیری دو پارامتر به جای یکی لزوماً زمان اکتساب میدان را تا حد زیادی طولانی نمی کند.

IP اطلاعات تکمیلی بیشتری را برای مقاومت ارائه می دهد. که کمک مهمی برای تفسیر در هنگام انجام اکتشاف معدنی برای اهداف خاص است.

اندازه‌گیری‌ها را می‌توان از سطح یا با ترکیبی از الکترودهای سطحی و گمانه‌ای برای وضوح بهتر و تعریف بهتر اهداف سه‌بعدی انجام داد.

اندازه گیری مقاومت برای موارد زیر مناسب است:

 • بررسی پهنه های برشی، دایک ها، سازندهای کوارتز رسانا، رسی پر شده یا مقاومتی، این سازندها ممکن است میزبان کانی مورد نظر باشند.
 • نقشه برداری عمق به سنگ بستر و توپوگرافی سنگ بستر
 • بررسی سنگ شناسی

داده های IP برای موارد زیر مناسب هستند:

 • شناسایی و نقشه برداری کانی سازی پراکنده، حتی در درجه پایین.
 • ارائه اطلاعات در مورد شیمی سطح دانه.
 • بررسی سنگ شناسی

به عنوان مثال، IP را می توان برای طلا مورد استفاده قرار داد. زیرا قابلیت شارژ شدن سازند حامل طلا (اغلب کانی سازی سولفیدی) نسبت به سازندهای زمین شناسی اطراف آن شارژپذیری بالاتری دارد.

از مقاومت به تنهایی، تمایز بین کانی سازی با مقاومت کم و، به عنوان مثال، مناطق شکستگی دارای آب می تواند دشوار باشد.

تحقیقات TEM برای موارد زیر مناسب است:

 • نقشه برداری از ذخایر معدنی رسانا مانند سولفیدهای چند فلزی با عیار بالا (مس، روی، سرب ± طلا، نقره) یا نیکل مس (±Co) در سنگ مافیک
 • ذخایر طلا مربوط به کانی سازی پیروتیت یا پیریت با عیار بالا.
 • نگاشت عمق به واحد سنگ بستر
 • نقشه برداری از نوع سنگ بستر و تنوع درون آن

پیشرفت‌ها در نرم‌افزار پردازش اکنون شروع به استخراج جلوه‌های IP از داده‌های TEM را ممکن می‌سازد. که فرصت‌های بیشتری را برای استفاده از سیستم‌های TEM در اکتشاف معدنی باز می‌کند.

SP

بررسی‌های SP همچنین می‌تواند با ابزار دقیق مشابه برای IP و مقاومت، با برخی الزامات در مورد الکترودهای اندازه‌گیری انجام شود.

اندازه گیری SP برای موارد زیر مناسب است:

اکتشاف کانی سازی سولفید; این سازندها اغلب میزبان فلزات پایه مانند مس، روی، نیکل و سرب هستند.

از چه روش و تکنیکی استفاده کنیم؟

ملاحظات کلیدی هنگام انتخاب روشی که باید به کار گرفته شود.

این است که “معدنی مورد نظر چیست؟” و “محیط زمین شناسی چیست؟”.

این موارد در بخش‌های بالا خلاصه شده‌اند. با این حال به احتمال زیاد عوامل دیگری برای در نظر گرفتن وجود دارد. که ممکن است استفاده از یک روش خاص را منع کند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما