رابطه زمین شناسی و ژئوفیزیک

رابطه زمین شناسی و ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات الکترومغناطیس- مطالعات ژئوالکتریک - آزمایش دانهول - آزمایشات درون چاهی - شماره تماس: 09123533974

سنگ ها تنها از نظر خواص ماکروسکوپی یا میکروسکوپی که توسط زمین شناسان صحرایی یا سنگ شناسان مورد مطالعه قرار گرفته اند، تفاوت ندارند. آنها همچنین از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوت هستند. از این رو سنگ ها بر اساس منشاء، ساختار، بافت و غیره متفاوت هستند. آنها همچنین از نظر چگالی، مغناطیسی، مقاومت و غیره متفاوت هستند. خبر بد این است که ویژگی‌های فیزیکی همیشه به وضوح با طبقه‌بندی‌های زمین‌شناسی همبستگی ندارند و لزوماً به راحتی به اصطلاحات زمین‌شناسی ترجمه نمی‌شوند. در ادامه به مبحث رابطه زمین شناسی و ژئوفیزیک میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

رابطه زمین شناسی و ژئوفیزیک

استفاده از فیزیک برای مطالعه فضای داخلی زمین، از سطح زمین تا هسته داخلی به عنوان ژئوفیزیک زمین جامد شناخته می شود. ژئوفیزیک زمین جامد را می توان به ژئوفیزیک جهانی یا ژئوفیزیک خالص و ژئوفیزیک کاربردی تقسیم کرد.

ژئوفیزیک جهانی

ژئوفیزیک جهانی مطالعه کل یا بخش های قابل توجهی از سیاره است. روش‌های ژئوفیزیک را می‌توان در طیف وسیعی از تحقیقات از 3 مطالعه روی کل زمین تا اکتشاف یک منطقه موضعی از پوسته فوقانی مانند زمین‌ساخت صفحه، جریان گرما و دیرینه مغناطیس به کار برد.

ژئوفیزیک کاربردی

ژئوفیزیک کاربردی مطالعه پوسته زمین و سطح نزدیک برای دستیابی به یک هدف اقتصادی، یا انجام و تفسیر اندازه‌گیری‌های خصوصیات فیزیکی زمین برای تعیین شرایط زیرسطحی معمولاً با اهداف اقتصادی (مثلاً کشف ذخایر سوخت یا معدنی) است.

شامل موضوعات زیر است:

 • تعیین ضخامت پوسته (که در اکتشاف هیدروکربن مهم است.
 • مطالعه سازه های کم عمق برای تحقیقات سایت مهندسی.
 • اکتشاف برای آب های زیرزمینی و مواد معدنی و سایر منابع اقتصادی.
 • تلاش برای یافتن شفت های باریک معدن یا اشکال دیگر حفره های مدفون.
 • نقشه برداری از بقایای باستان شناسی
 • مکان یابی لوله ها و کابل های مدفون

چرا ژئوفیزیک را انتخاب کنیم؟

اگر دوست دارید در مورد زمین و آنچه در اعماق زمین اتفاق می افتد بیاموزید، پس باید در ژئوفیزیک جزئی را در نظر بگیرید. برنامه درسی روش های متعددی را در مورد چگونگی مطالعه داخلی زمین آموزش می دهد. مطالعه ژئوفیزیک شما را برای زمینه های رو به رشد مطالعات آب های زیرزمینی، توسعه منابع انرژی و مطالعات زیست محیطی آماده می کند.

چه چیزی یاد خواهید گرفت؟

به عنوان یک ژئوفیزیک جزئی، یاد خواهید گرفت که چگونه روش های ژئوفیزیک را برای بررسی های محیطی و مقیاس اکتشافی به کار ببرید.

همچنین یاد خواهید گرفت:

 • در یک موقعیت معین از کدام روش استفاده کنیم
 • نحوه طراحی نقشه برداری ژئوفیزیکی
 • نحوه بدست آوردن داده ها
 • نحوه تفسیر داده ها در زمینه زمین شناسی

مشاغل در ژئوفیزیک

امروزه بیشتر فرصت‌های شغلی در ژئوفیزیک با شرکت‌های اکتشاف نفت و گاز طبیعی است که با داده‌های لرزه‌ای کار می‌کنند. فرصت هایی نیز با شرکت های زیست محیطی وجود دارد. در هر دو نوع سازمان، می توانید چندین حوزه مختلف از جمله پردازش داده، تجزیه و تحلیل، کسب و تفسیر را دنبال کنید. شما آماده

خواهید بود تا در زمینه ای با تقاضای بالا در تحقیقات زیست محیطی و اکتشافات معدنی، نفت و گاز طبیعی سرآمد شوید.

ژئوفیزیک مهندسی

ژئوفیزیک مهندسی، کاربرد روش‌های ژئوفیزیکی برای بررسی پدیده‌های فیزیکوشیمیایی نزدیک سطحی است که احتمالاً برای مدیریت محیط محلی (مهم) هستند.

ژئوفیزیک را می توان برای بررسی زمین های آلوده به منظور مکان یابی مناطق آلوده قبل از مشاهدات مستقیم با استفاده از چاله ها و گمانه ها استفاده کرد. مناطق بزرگ را می توان به سرعت با هزینه نسبتا کم بررسی کرد.
روش جایگزین و معمول تر، استفاده از تکنیک های نمونه برداری آماری است، از بررسی ژئوفیزیکی برای مکان یابی مناطق غیرعادی استفاده می شود و مطمئناً گودال های دنباله دار و گمانه های ساخته شده نتایج مفیدی به همراه خواهند داشت.
ژئوفیزیک همچنین در محل های دفن زباله و سایر مخازن زباله بسیار گسترده تر استفاده می شود. ژئوفیزیک را می توان برای یافتن یک درام فولادی خورده حاوی مواد شیمیایی سمی استفاده کرد. کاوش برای آن خطر واقعی سوراخ شدن آن و ایجاد یک حادثه آلودگی بسیار مهمتر را به همراه دارد.
با استفاده از روش‌های مدرن نقشه‌برداری ژئومغناطیسی، می‌توان موقعیت درام را جدا کرد و یک حفاری دقیق را بررسی کرد تا جسم آسیب‌دیده (آسیب دیده) را بدون آسیب حذف کند. چنین رویکردی مقرون به صرفه و از نظر زیست محیطی ایمن تر است.
سرمایه گذاری ژئوفیزیک در داخل زمین شامل اندازه گیری هایی در سطح زمین یا نزدیک به آن است که تحت تأثیر توزیع داخلی خواص فیزیکی است.
تجزیه و تحلیل این اندازه‌گیری‌ها می‌تواند نشان دهد که چگونه خواص فیزیکی داخل زمین به صورت عمودی و جانبی متفاوت است.

ژئوفیزیک اکتشافی از روش های مورد استفاده در ژئوفیزیک جهانی توسعه یافته است.

مفید ژئوفیزیک

 • اطلاعات مربوط به بعد 3 را اضافه می کند.
 • واقعاً می تواند “به زمین نگاه کند.”
 • اطلاعات جزئی کمتری در مورد مناطق بسیار بزرگتر می دهد.
 • نتایج اغلب “غیر منحصر به فرد” هستند.
 • معمولا نمی تواند اطلاعاتی در مورد گذشته بدهد.

می تواند چیزهای غیر ملموس را مطالعه کند … به عنوان مثال. نیروها

رابطه زمین شناسی و ژئوفیزیک:

زمين شناسي

این شامل مطالعه زمین با مشاهدات مستقیم بر روی سنگ ها یا از مواجهه های سطحی یا از گمانه ها و استنتاج ساختار، ترکیب و تکامل تاریخی آن با تجزیه و تحلیل چنین مشاهداتی است.
ژئوفیزیک

این شامل مطالعه زمین غیرقابل دسترس با استفاده از اندازه‌گیری‌های فیزیکی، معمولاً روی یا بالای سطح زمین است. همچنین شامل تفسیر اندازه‌گیری‌ها از نظر ساختارها و پدیده‌های زیرسطحی است.

مطالعات ژئوفیزیک کمی و محسوس و مطالعات زمین شناسی کیفی و توصیفی هستند.

خواص فیزیکی سنگ ها

خواص فیزیکی سنگ هایی که بیشتر در تحقیقات ژئوفیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 • تراکم
 • قابلیت مغناطیسی
 • قابلیت ارتجاعی
 • الکتریکی مقاومتی یا رسانا
 • رادیواکتیویته
 • رسانایی گرمایی

از این ویژگی ها برای ابداع روش های ژئوفیزیک استفاده شده است که عبارتند از:

 • روش جاذبه
 • روش مغناطیسی
 • روش لرزه ای
 • روش های الکتریکی و الکترومغناطیسی
 • روش رادیومتری
 • روش زمین گرمایی

روشهای ژئوفیزیکی

خواص فیزیکی سنگ ها برای ابداع روش های ژئوفیزیکی که در جستجوی مواد معدنی، نفت و گاز و سایر مشکلات زمین شناسی و زیست محیطی ضروری هستند، استفاده شده است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما