چه چیزی باعث زلزله می شود؟

چه چیزی باعث زلزله می شود؟ - ،مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR-مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 ----

ما در این مطلب به مبحث چه چیزی باعث زلزله می شود میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

چه چیزی باعث زلزله می شود؟

زمین لرزه ها نتیجه حرکت کردن ناگهانی در امتداد گسل های داخل زمین است. این حرکت انرژی ذخیره‌شده «کرنش الاستیک» را به شکل امواج لرزه‌ای آزاد می‌کند که در زمین منتشر می‌شود و باعث می‌شود سطح زمین تکان بخورد. چنین حرکتی روی گسل ها عموماً پاسخی به تغییر شکل طولانی مدت و ایجاد تنش است.

ساختار زمین

امواج لرزه ای ناشی از زمین لرزه های بزرگ در سراسر زمین می گذرد. این امواج شامل اطلاعات حیاتی درباره ی ساختار درونی زمین هستند. هنگامی که امواج لرزه ای از زمین عبور می کنند، مانند پرتوهای نور هنگام عبور از یک منشور شیشه ای، منکسر یا خم می شوند. از آنجایی که سرعت امواج لرزه ای به چگالی بستگی دارد، می توانیم از زمان سفر امواج لرزه ای برای ترسیم تغییرات چگالی با عمق استفاده کنیم و نشان دهیم که زمین از چندین لایه تشکیل شده است.

پوسته

ضخامت این شکننده ترین و خارجی ترین لایه از حدود 25 تا 70 کیلومتر در زیر قاره ها و از حدود 5 تا 10 کیلومتر در زیر اقیانوس ها متغیر است. پوسته قاره ای از نظر ساختار کاملاً پیچیده است و از انواع مختلفی از سنگ ها ساخته شده است.

گوشته

در زیر پوسته گوشته متراکم قرار دارد که تا عمق 2890 کیلومتری گسترش یافته است. از سنگ های سیلیکات متراکم تشکیل شده است. هر دو موج P و S ناشی از زلزله از گوشته عبور می کنند و ثابت می کنند که جامد است.

با این حال، شواهد جداگانه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد بخش‌هایی از گوشته در مقیاس‌های زمین‌شناسی بسیار طولانی مانند یک سیال رفتار می‌کند و سنگ‌ها به آرامی در سلول‌های همرفت غول‌پیکر جریان می‌یابند.

هسته

در عمق حدود 2900 کیلومتری مرز بین گوشته و هسته زمین قرار دارد. هسته از آهن تشکیل شده است و ما می دانیم که وجود دارد زیرا امواج لرزه ای را می شکند و یک “منطقه سایه” در فواصل بین 103 درجه و 143 درجه ایجاد می کند. همچنین می دانیم که قسمت بیرونی هسته مایع است، زیرا امواج S از آن عبور نمی کنند.

علل زلزله

پوسته، گوشته، هسته داخلی و هسته بیرونی چهار لایه ای هستند که سطح زمین را تشکیل می دهند. خارجی ترین لایه زمین به صفحات زیادی تقسیم می شود. این صفحات مدام در حال جابجایی هستند. مشکلات در پوسته زمین موقع عبور از همدیگر یا برخورد باعث می شود. زمین لرزه یا لرزش اصطلاحی برای این نوع مشکلات است.

یا به عبارت دیگر، در اعماق پایین، نزدیک به حاشیه صفحات تکتونیکی، زلزله رخ می دهد. گوشته زمین یا بیرونی ترین لایه از صفحات تکتونیکی تشکیل شده است. آنها همیشه در حال چرخش هستند و دنیای زیر آنها مانند یک سیال است. با این حال، هر صفحه به خوبی با صفحات اطراف خود هماهنگ است. هنگام عبور، اصطکاک و فشار در هنگام سر خوردن و برخورد ایجاد می کنند.

برخی دیگر از علل زلزله به شرح زیر است: 

 • فوران آتشفشان ها،
 • هنگامی که یک سیارک با جو زمین برخورد می کند،
 • در زیر پوسته زمین، انفجار هسته ای رخ داد و
 • ساخت تونل، پر کردن مخازن و استخراج عمیق معدن منجر به زلزله می شود.

تکتونیک صفحه ای

بیرونی ترین لایه زمین به حدود 15 صفحه اصلی به نام صفحات تکتونیکی تقسیم شده است. این دال ها لیتوسفر را تشکیل می دهند که از پوسته (قاره ای و اقیانوسی) و قسمت بالایی گوشته تشکیل شده است. صفحات تکتونیکی نسبت به یکدیگر بسیار آهسته حرکت می کنند، معمولاً چند سانتی متر در سال، اما این همچنان باعث تغییر شکل عظیمی در مرزهای صفحه می شود که به نوبه خود منجر به زلزله می شود.

مشاهدات نشان می دهد که بیشتر زمین لرزه ها با مرزهای صفحه تکتونیکی مرتبط هستند و می توان از تئوری تکتونیک صفحه برای ارائه توضیح ساده ای از توزیع جهانی زلزله ها استفاده کرد، در حالی که برخی از ویژگی های زمین لرزه ها را می توان با استفاده از یک نظریه بازگشت الاستیک ساده توضیح داد.

چه چیزی منجر به حرکت صفحه های تکتونیکی می شود؟

زیر صفحات تکتونیکی استنوسفر زمین قرار دارد. استنوسفر در مقیاس های زمانی بسیار طولانی مانند یک مایع رفتار می کند. تعدادی از نظریه های رقیب وجود دارد که تلاش می کنند توضیح دهند که چه چیزی باعث حرکت صفحات تکتونیکی می شود. سه نیرویی که به عنوان محرک های اصلی حرکت صفحه تکتونیکی مطرح شده اند عبارتند از:

 • جریان‌های همرفتی گوشته: جریان‌های گوشته گرم صفحات لیتوسفر را در امتداد یک تسمه نقاله هدایت می‌کنند و حمل می‌کنند.
 • برآمدگی پشته (جبه بالارونده شناور در پشته های میانی اقیانوس): صفحات تازه تشکیل شده در پشته های اقیانوسی گرم هستند، بنابراین در خط الراس اقیانوسی ارتفاع بیشتری نسبت به مواد صفحه سردتر و متراکم تر دارند. گرانش باعث می شود صفحه بالاتر در پشته، لیتوسفر را که دورتر از خط الراس قرار دارد رانده شود.
 • کشش دال: صفحات سردتر و قدیمی‌تر در مناطق فرورانش فرو می‌روند، زیرا با سرد شدن، متراکم‌تر از گوشته زیرین می‌شوند و صفحه سردتر، بقیه صفحه گرم‌تر را در پشت خود می‌کشد.

تحقیقات نشان داده است که نیروی محرکه اصلی برای بیشتر حرکت صفحات، کشش دال است، زیرا صفحاتی که لبه های بیشتری فرورانش می کنند، صفحاتی هستند که سریعتر حرکت می کنند. با این حال، فشار برآمدگی نیز در تحقیقات اخیر ارائه شده است تا نیرویی باشد که حرکت صفحات را هدایت می کند.

انواع مرز صفحه

سه نوع مرز آبکاری شده وجود دارد:

 • واگرا: صفحات از هم جدا می شوند
 • همگرا: صفحات به هم می رسند
 • تبدیل: صفحات در حال حرکت از کنار یکدیگر

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما