روش‌ های اکتشاف آب زیرزمینی

روش‌ های اکتشاف آب زیرزمینی - اکتشاف آب - آزمایشات درون چاهی - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974

ما در این مطلب به مبحث روش‌ های اکتشاف آب زیرزمینی میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

روش‌های اکتشاف آب زیرزمینی

روش‌های اکتشاف آب زیرزمینی شامل بررسی سنگ‌های زیرزمینی برای درک چرخه هیدرولوژیکی، کیفیت آب‌های زیرزمینی و شناسایی ماهیت، تعداد و نوع سفره‌های زیرزمینی است.

بیشتر منابع آب شیرین مایع در زیر زمین به عنوان آب زیرزمینی ذخیره می شود (99%).

توزیع منطقه ای آن متفاوت است. و عمدتاً به شرایط آب و هوایی و همچنین زمین شناسی زیرسطحی بستگی دارد. بر خلاف نفت و مواد معدنی، مقدار زیادی از آب های زیرزمینی در چرخه هیدرولوژیکی از طریق بارش های نفوذی شارژ می شوند.

دانش کامل در مورد منابع آب زیرزمینی منجر به استفاده پایدار از آن می شود. جایی که توزیع منطقه ای منابع آب، ویژگی های هیدرولیکی آبخوان و تغییرات منطقه ای و زمانی کیفیت آب از عوامل مهم هستند.

تغذیه، رواناب طبیعی و میزان برداشت از آب های زیرزمینی اطلاعات ضروری برای مدیریت پایدار آب های زیرزمینی هستند. داده‌های مورد نیاز برای ارزیابی منابع از طریق اکتشافات هیدروژئولوژیکی، مشاهدات و اندازه‌گیری‌ها در گمانه‌ها و چاه‌ها، بررسی‌های ژئوفیزیکی، بررسی‌های ژئوفیزیکی هوابرد، تصاویر ماهواره‌ای و مشاهدات هواشناسی به‌دست می‌آیند.

روش هایی مانند ژئوالکتریک، الکترومغناطیسی هوابرد و الکترومغناطیسی گذرا نیز برای اکتشاف آب های زیرزمینی استفاده می شود.

فواید آب های زیرزمینی…

وقتی به آب شیرین فکر می کنیم احتمالاً به رودخانه ها، دریاچه ها و شاید مخازن فکر می کنیم.

در بسیاری از نقاط جهان آب های زیرزمینی منبع اصلی آب برای استفاده روزانه هستند. چاه‌هایی که با دست حفر می‌شوند، یا چاه‌هایی که با ماشین حفر می‌شوند، در لایه‌های اشباع زیر زمین، آب را برای مصارف خانگی، آبیاری و صنعت تولید می‌کنند. در حالی که از آب‌های زیرزمینی به عنوان منبع انرژی برای گرم کردن خانه‌های ما استفاده می‌شود.

بیش از یک سوم جمعیت جهان از آب های زیرزمینی آب آشامیدنی تامین می شود. و از 700 میلیون نفر در سراسر جهان که در حال حاضر منبع کافی آب ندارند. بیشتر آنها باید در آینده از آب های زیرزمینی تامین شوند. آب های زیرزمینی همچنین بیش از 40 درصد نیاز آب آبیاری را تامین می کند. و حدود یک چهارم کل منابع صنعتی را تامین می کند.

آب های زیرزمینی

آب های زیرزمینی فواید زیادی دارند. استفاده از آن به دلیل کیفیت طبیعی خوب و شیوع گسترده آن ارزان است. حتی در مواقع خشکسالی به دلیل مقادیر زیاد ذخیره شده در زیر سطح قابل اعتماد است.

همچنین در برابر حوادث فاجعه بار محافظت می شود. اگر بلایای طبیعی یا جنگ توزیع آب های سطحی را مختل کند. ذخایر آب زیرزمینی به راحتی قابل توسعه است.

برخی از نواحی نزدیک سطح ممکن است از آب اشباع نشده باشند. و فقط دارای منبع متناوب آب باشند. اما، بسیاری از مناطق عمیق تر در زیر سطح با آب انباشته شده در طول صدها یا حتی هزاران سال اشباع شده است.

این مناطق اغلب چشمه‌های دائمی را تامین می‌کنند و می‌توان از گمانه‌هایی برای تامین آب استفاده کرد. هنگامی که آب زیرزمینی را از منابع سفره‌های زیرزمینی عمیق می‌کشیم. به آبی که در زیر سطح قفل شده و از طریق لایه به لایه سنگ فیلتر شده است، ضربه می‌زنیم.

این یکی از دلایل قابل اعتماد بودن آب های زیرزمینی است. آب در این مناطق حتی ممکن است در برابر آلودگی های سطحی اخیر محافظت شود. و منبعی با کیفیت بالا در جایی که قبلاً در دسترس نبود فراهم می کند.

علاوه بر تامین نیازهای آب آشامیدنی، تولید غذا و آب صنعتی، آب‌های زیرزمینی نیز با حفظ جریان‌های طبیعی در رودخانه‌ها و زیستگاه‌های تالاب، که به‌ویژه در دوره‌های خشکسالی اهمیت دارند، نقشی کلیدی در محیط زیست ایفا می‌کنند.

شناسایی اهداف حفاری آب زیرزمینی با پتانسیل با استفاده از بررسی های اکتشاف آب زیرزمینی

هدف یک بررسی اکتشاف آب زیرزمینی با طراحی خوب و با استفاده از ژئوفیزیک فقط یافتن آب نیست. بلکه شناسایی مکان‌های حفاری با بیشترین پتانسیل برای نرخ تولید بهینه در شروع پروژه است.

توسعه اقتصادی اغلب توسط آب موجود محدود می شود در حالی که چاه های آب در سراسر جهان به طور فزاینده ای عمیق تر می شوند. حفاری بدون اطلاعات کافی در مورد آنچه در زیر زمین است می تواند به سرعت بسیار پرهزینه و ناکارآمد شود.

هنگامی که عمق سطح ایستاب مشخص شد. حفاری تا آن عمق تقریباً از هر مکانی در منطقه مورد نظر با مقداری آب مواجه می شود.

ساختار زمین شناسی جهت جریان را محدود و تعیین می کند.

مقادیر مقاومت به زمین شناسی مربوط می شود. شکستگی ها، تخلخل سنگ، سیالات منفذی، و وجود کانی های خاص.

بنابراین داده‌های مقاومت از بررسی‌های CSAMT اطلاعات حیاتی در مورد ساختار زمین‌شناسی و روندهای جانبی ارائه می‌دهند. اما نیاز به تفسیر نسبت به اهداف آب‌های زیرزمینی دارند.

هیچ مقدار مقاومت مشخص و ثابتی وجود ندارد که نشان دهنده آب باشد. در برخی محیط‌ها، ویژگی‌های مقاومت بالا ممکن است بهترین هدف برای تولید آب زیرزمینی باشد، در حالی که در برخی دیگر، ویژگی‌های مقاومت پایین است.

محدوده خدمات

تامین و ذخیره سازی

انجام ارزیابی های ذخیره و بازیابی آبخوان، بودجه آب، مطالعات انتقال بین حوضه ای، صدور مجوز منبع جدید، و ارزیابی تامین آب مطمئن.

ارزیابی تاثیر

ارزیابی برهمکنش های آب زیرزمینی و آب سطحی، ارزیابی نفوذ آب شور، و تعیین ژئوشیمیایی آب های سطحی.

مهندسی و صدور مجوز

طراحی، صدور مجوز و نظارت بر ساخت چاه های تامین آب، چاه های تغذیه، حوضه های نفوذی، تصفیه خانه های آب آشامیدنی و سیستم های تصفیه سر چاه.

برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل

انجام مدل سازی آب زیرزمینی منطقه ای و حوضه ای برای ارزیابی منبع، طراحی میدان چاه، اثرات آبخوان، تداخل میدان چاه، تغذیه و آبگیری، و تعیین پایداری.

پشتیبانی ساخت و ساز

نظارت بر فعالیت های میدانی برای ساخت چاه های تولیدی، نظارت بر چاه ها، رهاسازی چاه ها، خطوط لوله و تاسیسات تصفیه آب.

پایداری آب های زیرزمینی

ارزیابی اهداف مدیریتی برای دستیابی به پایداری حوضه آب زیرزمینی و تدوین برنامه های اجرایی.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما