شاخه های مختلف ژئوفیزیک

شاخه های مختلف ژئوفیزیک - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974

ما در این مطلب به مبحث شاخه های مختلف ژئوفیزیک میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

شاخه های مختلف ژئوفیزیک

ژئوفیزیک وابسته به فیزیک زمین است و به رشته ای از علوم طبیعی که بر روی ساختار و خصوصیات زمین تمرکز دارد، گفته می‌شود. مفهوم ژئوفیزیک به معنای “فیزیک زمین” است که در بردارنده یک گروه بزرگ از روش‌های مطالعه و اقدامات برای مطالعه زمین است. ژئوفیزیک علوم مهمی برای یافتن جزئیات در مورد ساختار و خصوصیات زمین است که ممکن است به انسان کمک کند تا درک بهتری در مورد زمین، اقیانوس‌ها، جو، و بخش‌های دیگر سیاره داشته باشد. در این مقاله، به معرفی شاخه‌های مختلف ژئوفیزیک پرداخته خواهد شد.

شاخه های ژئوفیزیک

1. ژئوفیزیک برقی:

يکي از شاخه‌هاي ژئوفيزيک برقي تحت عنوان اختلاف ولتاژ، اندازه گيري برق لايه زمين است که کاربردهاي زيادي دارد. به طور خاص، این روش برای تعیین و مطالعه ساختارهای زیرزمینی استفاده می شود. این روش نحوه رفتار جریان‌های الکتریکی در زمین را بررسی می کند تا به دست آوردن اطلاعاتی درباره میزان مقاومت زمین، تراوایی زمین، ضریب برانگیختگی و برخی سایر خصوصیات زیرسطحی زمین بپردازد. علم ژئوفیزیک برقی می‌تواند در تعیین میزان نفت، گاز و مواد معدنی در زیرزمین کمک کند، به طوری که با استفاده از میدان‌های الکتریکی که به عنوان یک سنجه کمکی برای بررسی لایه های زیرزمینی استفاده می شود، می‌توان نقطه نظر سازماندهی شده پیدا کرد.

2. ژئوفیزیک مغناطیسی:

در ژئوفیزیک مغناطیسی، که یکی از شاخه‌های اصلی ژئوفیزیک است، متخصصان چگونگی تغییرات میدان‌های مغناطیسی زمین را بررسی می‌کنند. این پژوهش‌ها معمولا با استفاده از سنجه‌های مغناطیسی زمین، به دست آمده از داده‌های ناشی از حرکت قطب شمالی به مرتبه استانداردی ممکن است تصاویر دقیقی از میزان و نحوه شکل گیری لایه های زیرزمینی و جایگاه بخش‌هایی از گسل‌های زمینی را ارائه دهند.

3. ژئوفیزیک گرانی:

در پژوهش‌های ژئوفیزیک گرانی، به یکی از شاخه‌های پرتابلی می‌پردازند که با استفاده از حرکت و کشیدن قوس در فضا برای کاهش شدت جاذبه زمین استفاده می‌شود. این روش برای یافتن اطلاعات درباره تراوایی، گسل‌های زمینی، ساختارهای زیرسطحی، شیب، چگالی و فشار سنگ‌ها کاربرد دارد. همچنین، این روش از سوء استفاده برای مطالعه تغییرات انحراف بوقلمون صنعتی شناخته شده‌ی زمین به منظور تصدیق توافقات دوجانبه بین کشورها استفاده می‌شود.

4. ژئوفیزیک تکتونیک:

تکتونیک برای ماهیت لرزه خیزی زمین در نظر گرفته شده است. تحقیقات در زمینه تکتونیک تلاش می کنند تا مکانیسم‌هایی را که باعث شکل گیری امواج پرتو صوتی و انفجار و داغ می‌شوند شناخته شوند. چه قوانین بین لرزه های زمینی و تحرک تیکی‌ها هستند و چگونه این روند به رشد کامل زمین می‌انجامد.

5. ژئوفیزیک سیزمی:

ژئوفیزیک سیزمی شاخه‌ای از ژئوفیزیک است که به بررسی لرزه‌های زمینی می‌پردازد. تحقیقات در این زمینه ارتباط بین ضربات لرزه خیز و خصوصیات فیزیکی زمین را بررسی می‌کنند. این روش به تحلیل فاصله و زمان ضربه لرزه خیز منجر می‌شود و بر جریانات رگه‌ای، و چگالی و مطالعه لرزه‌اي الکترون زمین فيزيكي کمک می‌کند. همچنین، این روش می‌تواند به بررسی ساختارهای زمینی و شکست‌های تکتونیکی کمک کند.

6. ژئوفیزیک نفت و گاز:

ژئوفیزیک نفت و گاز شاخه‌ای از ژئوفیزیک است که به بررسی ساختار و خصوصیات لایه های زیرسطحی برای پیدا کردن نفت و گاز سیاره کمک می‌کند. بررسی‌های ژئوفیزیکی نفت و گاز، به ویژه به وسیله چکیده‌سازی چند گانه، به اندازه کافی دقیق است تا بتوان از آن برای شناخت پهنه‌های زیرسطحی و تبدیل آنها به یک نقشه زیرسطحی استفاده کرد.

7. ژئوفیزیک ارتعاشی:

ژئوفیزیک ارتعاشی بر روی بررسی و تحلیل پدیده های دینامیکی زمین تمرکز دارد. این پروسه های دینامیکی شامل لرزه، خزش، جریان حرارتی و گرمایش مراکز مختلف زمین است. این روش به کاربرد ریزینگ برای شناسایی و درک ارتعاشات زمین، سازگار با ژئوفیزیک مغزی و فیزیک زمین کمک می کند.

8. ژئوفیزیک دریا:

ژئوفیزیک دریا به مطالعه ماهیت و خصوصیات جوی داخل آب‌های فراتر از سواحل اشاره دارد. این شاخه از ژئوفیزیک به کمک روش‌هایی نظیر فرکانس پایین (دکل) و فرکانس بالا (جای‌یاب)، اندازه گیری و بررسی میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی در اثر روشنایی به استخراج و مطالعه ساختار آب‌شناور و ساختار زمین در قسمت کناری تک‌پوشانی می‌پردازد.

9. ژئوفیزیک محیط زیست:

ژئوفیزیک محیط زیست یکی از شاخه های جدید ژئوفیزیک است. شاخه جدید ژئوفیزیک معمولا برای انجام اندازه گیری و بررسی کمیت‌هایی مانند ماده آلی خاک، اتمسفر، خاک و آب، چگالی و کیفیت آب، جریان آب، دیفرانسیال گرادیان و فرایندهای سطحی و استفاده می‌شود. بررسی‌های ژئوفیزیک محیط زیست باعث کمک به دیگر شاخه‌های ژئوفیزیک می‌شود.

10. ژئوفیزیک جامدات:

این شاخه از ژئوفیزیک به بررسی ویژگی‌های جامدات زمین از جمله صدای آن‌ها، چگالی، فشار و ویسکوزیته آن‌ها می‌پردازد. برای مطالعه جامدات زمین از تکنیک‌هایی مثل لرزه‌نگاری استفاده می‌شود. این شاخه از علم ژئوفیزیک در صنعت نفت و گاز به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

11. ژئوفیزیک جوی:

این شاخه از علم ژئوفیزیک به بررسی جنبه‌های مختلف جو زمین می‌پردازد. این شاخه شامل بررسی مشخصات هوایی مانند دما، فشار، رطوبت، سرعت باد و میزان بارش است. برای بررسی جو زمین از تکنیک‌های متنوعی مثل رادار، تصاویر ماهواره‌ای و آزمون‌های هواشناسی استفاده می‌شود.

12. ژئوفیزیک کانی:

این شاخه از علم ژئوفیزیک به بررسی شکل و ویژگی‌های کانی‌های زمین می‌پردازد. در این شاخه از تکنیک‌هایی مانند دستگاه‌های بازتاب سنگ، سکانس‌اسکوبی، اسپکتروسکوپی و XRD به نام برده می‌شود. این شاخه به عنوان یک شاخه فرعی از رشته زمین‌شناسی نیز مطالعه می‌شود.

13. ژئوفیزیک کف زمین:

این شاخه به بررسی ویژگی‌های کف زمین مانند چگالی و سایش می‌پردازد. برای مطالعه کف زمین به‌کارگیری دستگاه‌هایی مانند لرزه‌نگاری، تکنیک‌های‌های ژئوالکتریک، مرسوم است.

14. ژئوفیزیک تکتونیک:

این علوم به بررسی جنبه‌های مختلف لیزر ازجمله مکانیزم حرکت صفحات تکتونیک، رفتار آن‌ها، مشخصات گسل‌ها، اپی‌سانترها، فالت، خطوط قطب‌نمایی و میزان فشار ناشی از حرکت صفحات تکتونیکی می‌پردازد.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله، به معرفی شاخه های مختلف ژئوفیزیک، یکی از مهم‌ترین علوم زمین پرداختیم. همچنین، بررسی کاربردهای هر یک از شاخه‌های ژئوفیزیک نشان داد که این گروه از علوم برای تعیین و مطالعه ساختار و خصوصیات زمین بسیار مفید واقع شده است. در نهایت، می توان گفت که با توسعه فن آوری‌ها، نیاز به استفاده از ژئوفیزیک برای شناسایی باقیمانده‌های معدنی و پایه‌های شیمیایی بالا، هر روز روز به روز بیشتر می‌شود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما