سنسور لرزه ای چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور لرزه ای - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات لرزه نگاری - مطالعات ژئوتکنيک - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث سنسور لرزه ای چیست و چگونه کار می کند میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

سنسور لرزه ای چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور لرزه نگاری (همچنین به نام لرزه سنج، اصطلاحی که توسط Milne-Home در سال 1841 ابداع شد) ابزاری است که برای اندازه گیری امواج لرزه ای استفاده می شود. در حال حاضر همچنین حرکت زمین را در هنگام تکان دادن آن توسط نوعی اختلال (که می تواند در اثر انفجار، فوران آتشفشانی و حتی زلزله ایجاد شود) پوشش می دهد. امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله از پهپاد ، به جزئیات می پردازیم که سنسور لرزه ای چیست و چگونه کار می کند.

کمی تاریخچه

اولین پیش ساز لرزه سنج به اصطلاح لرزه نگاری بود که منشاء زمین لرزه ها را تشخیص می داد، اما آنها را اندازه گیری نمی کرد. این توسط ژانگ هنگ، یک مرد چینی که در زمان سلسله هان (قرن دوم پس از میلاد) زندگی می کرد، ایجاد شد. این وسیله شامل یک ظرف برنزی بود که شش توپ کوچک را حمل می کرد که در دهانه شش اژدهای واقع در قسمت بیرونی ظرف متعادل بودند. در قسمت بیرونی- تحتانی این شناورها تعدادی قورباغه وجود داشت که اگر هر یک از توپ ها به داخل آنها می افتاد، نشانه واضحی از وقوع حرکت لرزه ای بود.

در اواسط قرن نوزدهم، لوئیجی پالمیری یک لرزه نگار الکترومغناطیسی اختراع کرد که قادر به ثبت زمان و مدت حرکات تلوریک بود. با این حال، جیمز دیوید فوربز، فیزیکدان اسکاتلندی است که به ایجاد لرزه‌سنج آنطور که ما می‌شناسیم (1842) اعتبار دارد.

همچنین نسخه های دیگری از قرن بیستم وجود دارد، مانند Omori ژاپنی (آونگ ثبت افقی که در سال 1899 ایجاد شد) که کمترین تغییرات را توسط شرکت بوش انجام داد و به آن ” لرزه سنج بوش- اوموری ” می نامند. همچنین لازم به ذکر است که یک مدل قابل حمل که در سال 1980 اختراع شد (که به افتخار خالق آن، پاتریک ویلمور، لرزه شناس بریتانیایی “Wilmore’s” نامیده شد)، یک دستگاه لوله ای شکل که حاوی جرم حساسی بود که هنگام ارتعاش مطابق با انرژی لرزه ای حرکت می کند. یک آهنربای الکتریکی موجود مسئول تبدیل ارتعاش به سیگنال های الکتریکی بود که به نوبه خود به رایانه ای که مسئول ضبط و کنترل اطلاعات بود منتقل می شد.

سه اصطلاح وجود دارد که باید آنها را شناسایی کنیم

به طور کلی، سه اصطلاح وجود دارد که باید آنها را شناسایی کنیم: سنسور لرزه نگاری یا لرزه سنج (که این مقاله به آن می پردازد)، لرزه نگار (وسیله ای که محدود به نشان دادن اینکه یک حرکت تلوریک رخ داده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نمی دهد) و لرزه نگار ( اغلب به عنوان مترادف برای لرزه سنج استفاده می شود، اما این بیشتر در مورد نسخه های اولیه این ابزار که در آن هر دو عملکرد اندازه گیری و ضبط ترکیب شده اند، صدق می کند. در حال حاضر و به لطف پیشرفت تکنولوژی، هر دو تابع هستند. تخصصی و مجزا

یک لرزه‌سنج بر اساس اصل اینرسی کنترل می‌شود و با اندازه‌گیری حرکت زمین نسبت به همان نقطه زمانی که هیچ اختلالی وجود ندارد، کار می‌کند. این شامل دو جسم است: قاب (مستعد به حرکات زمین) و جرم اینرسی (آن چیزی که تمایل به حرکت ندارد، حتی اگر زمین و قاب حرکت کنند). به طور کلی، جرم اینرسی به قاب متصل است و می تواند نسبت به آن حرکت کند: بنابراین، رابطه حرکت بین هر دو جسم، محاسبه بزرگی امواج لرزه ای را ممکن می کند. از سوی دیگر، لرزه‌سنج‌های مدرن قادر به تشخیص ارتعاشات و نوسانات صدا از طریق میکروفون، سنسورهای مختلف، تقویت‌کننده‌ها و ثبت الکتریکی اندازه‌گیری‌های خروجی هستند.

انواع سنسور لرزه ای

آنها را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد: باند پهن (بسیار انعطاف پذیر و می تواند طیف گسترده ای از امواج لرزه ای را اندازه گیری کند؛ به همین ترتیب، ظرفیت ضبط گسترده ای در طیف گسترده ای از فرکانس ها دارند) و دوره کوتاه مدت (محدود به اندازه گیری امواج در یک زمان خاص). محدوده، اگرچه می توانند بسیار حساس نیز باشند).

لرزه نگارها برای زلزله شناسی (شاخه ای از ژئوفیزیک که مسئول مطالعه زمین لرزه ها و انتشار امواج لرزه ای است) ضروری هستند، زیرا آنها اصلی ترین و مهمترین عنصر لرزه نگار هستند (سایر اجزای آن دستگاه های زمان بندی و ثبت/ثبت هستند). ) و امکان تشخیص وجود حرکات لرزه ای را فراهم می کند که می تواند به مردم هشدار دهد و تعداد تلفات را کاهش دهد.

آنها همچنین در صنعت امنیتی برای شناسایی حملات و نفوذهای احتمالی به املاک و رهگیری اقدامات الماس برش ها، مشعل ها، چاشنی ها یا چکش هایی که سعی در نفوذ به دیوارها یا پنجره های امنیتی دارند، استفاده می شوند. شایان ذکر است که تکنیک جدیدی با استفاده از کابل های فیبر نوری به عنوان لرزه سنج به وجود آمده است که برای تشخیص زلزله استفاده می شود. در سال 2016، گروهی از دانشمندان در انگلستان متوجه وجود صدایی شدند که امواج آن شکلی شبیه به امواج لرزه ای ایجاد شده توسط حرکات تلوریک داشتند.

به همین ترتیب، همزمان با مطالعه زمین‌لرزه‌ای در ایتالیا با Mw6.0 رخ داد. در نتیجه این واقعیت، آزمایشاتی در انگلستان و ایتالیا با هدف اجرای شبکه لرزه نگاری جهانی انجام شد. آنچه به دنبال آن است این است که این روش جدید را در شبکه فیبر نوری زیردریایی موجود اعمال کنیم و با این کار زمین لرزه ها را در زمان واقعی شناسایی کنیم.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس ، مطالعات ژئوتکنيک ، آزمایشات درون چاهی ، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما