ژئوفیزیک در اکتشاف آب


ما در این مطلب به مبحث ژئوفیزیک در اکتشاف آب میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک در اکتشاف آب

از آنجا که آب یکی از منابع زندگی است، اکتشاف و استخراج آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. یافتن منابع آب نظیر چاه های آب یا چشمه های آب در زمین های مختلف، از طریق استفاده از تکنولوژی های مختلفی همچون ژئوفیزیک امکان پذیر است. این روش اکتشاف همواره در پیش بینی کیفیت و کمیت آب، برای استفاده در کشاورزی، شبکه های آبیاری، اماکن شهری و صنعتی و … استفاده می‌ شود. در این مقاله با تمرکز بر روی ژئوفیزیک در اکتشاف آب به بررسی این روش و به کارگیری‌ های آن پرداخته خواهد شد.

بدون شک، اطلاعاتی که از زیر زمینی جمع آوری می‌ شود می‌تواند در تصمیم‌ گیری‌ هایی که بستر دانش بستر آن‌ ها را فراهم می‌ آورد، از جمله تأمین منابع آب، سازمان‌ دهی زیر ساخت‌‌ های آبی، مدیریت منابع آبی، و بهره‌ برداری بهینه منابع آبی بسیار مفید باشد. اما، جمع‌ آوری و استفاده از این اطلاعات باید و با بروز دقیق ترین روش‌ های اکتشافی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک هوا برد چیست؟

ژئوفیزیک در اکتشاف آب - اکتشاف آب - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

روش‌ های اکتشافی آب:

روش‌ های ژئوفیزیک در اکتشاف آب:

تکنیک‌ های ژئوفیزیکی برای آب شامل تصویربرداری دقیق بی‌ مانند سیزموگرافی، لرزه‌ نگاری، آنومالی گرانی، سرعت موج صوتی، سونداژ مقاومتی و الکترومغناطیسی است. تعیین فرایند‌ های زیر زمینی و معرفی نواحی دارای تراوایی جدید به منظور بهینه‌ سازی آب، برخوردار از استفاده از این روش‌ ها است.

سیزموگرافی:

سیزموگرافی یکی از اصلی‌ ترین روش‌ های ژئوفیزیکی در مطالعه ساختار زیرزمینی است. با تکیه بر فارغ‌ التحصیلی موج‌ ها از دیدگاه سرعت و توسعه موج، عمق را به دقت مشخص می‌کند. در این روش، یک منبع نور مستقیم به زمین فرستاده شده و موج‌ هایی با فرکانس مختلف با انعکاس و پراکندگی در محیط مختلف خیره می‌ کنند. پس از تحلیل و زمینه‌ سازی برای تمرکز بر روی تصاویر، ابعاد عمقی و جانبی ساختار های زیرزمینی مشخص خواهند شد. با توجه به پارامتر هایی نظیر کلیه جنبه‌ های موجود در مسئله؛ نظیر شدت، درازای موج، نوع ساختار در زیرزمینی، ما می‌توانیم محیط شیرین‌ زیر زمینی را شناسایی کنیم.

ژئوفیزیک در اکتشاف آب - اکتشاف آب - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

لرزه‌ نگاری:

لرزه‌نگاری نیز همانند سیزموگرافی از تحلیل و قرائت فارغ‌ التحصیلی موج‌ هایی با استفاده از رفتار موج در زیر زمینی برخوردار است، با این تفاوت که برای نتیجه‌ گیری، در تخصیص فرکانس و شدت موج بسیار کمی تفاوت دارد. لرزه‌ نگاری در جنبه‌ های مفید مختلفی نظیر شناسایی حفره‌ ها، شناسایی نواحی دارای کانسارهای آبی، شناسایی زون‌ های آب منفی، شناسایی زون‌ های خشک، تحلیل تغییرات کیفیت و کمیت آب منابع آب، تحلیل تغییرات کیفیت و کمیت آب و … قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: مطالعات خاک یا مطالعات ژئوتکنیک چیست؟

آنومالی گرانی:

آنومالی گرانی یکی دیگر از شیوه‌ هایی برای تعیین زیرزمینی است که مبتنی بر گرانی هر ماده است. از آنجا که آنومالی‌ هایی در گرانی به دلیل موادی نظیر نفت، بلوک، سنگ و غیره رخ داده می‌ تواند همانند انواع زیرزمینی به منظور تعیین بافت مناطق و یا یافتن واحدهای هیدرولوژیک استفاده شود. این مواد در مثال آب می‌تواند در کانی‌ های آهن، پوکه و غیره باشد که به دلیل ثقل زیاد وجود دارند.

سرعت موج صوتی:

همانطور که می‌ دانیم، سرعت دما، فشار و چگالی با کمک موج با ذرات ماده تعیین می‌شوند. در صورتی که زیرزمین دارای آب باشد، به عنوان یک ماده با ویژگی‌های خاص، ما می‌توانیم حتی در دور های پرعیار، کانال ها و دلیل چشمه ها که به دلیل چگالی بالای آب، سرعت موج صوتی در آن بسیار بالا می‌باشد، را تشخیص دهیم و مشخص کنیم.

ژئوفیزیک در اکتشاف آب - اکتشاف آب - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

سونداژ مقاومتی الکتریکی:

سونداژ مقاومتی الکتریکی با استفاده از تغییرات آبگیری و توصیف مشخصی که نشان می‌دهد، تفاوت اعمال حقوق بر پایه بافت و رسوبات زیرزمینی است. در مورد دریاچه ها، دشت‌های شیرین‌سازی و حوضچه‌های ذخیره آب، ما می‌توانیم کیفیت و کمیت آب در استخراج آب را مشخص کنیم. اطلاعاتی نظیر شوری، دما، داب بودن، pH، مقدار سلِی‌تي و غلظت معادن، ما را قادر می‌سازد تا مناطق با بافتی برای بهینه‌سازی و استفاده اقتصادی منبع تعیین شده، با بالاترین دقت و تفکیک قابل‌قبول مشخص شود.

سونداژ مقاومتی الکتریکی:

در نمونه‌ های آب منفی، شوری و بارگیری عالی دویار کمبود آب و خشک شده، قابل‌ توجه است که چگونه نواحی شیرین‌ سازی بحرانی مانند این را توجیه کنیم. سونداژ مقاومتی الکتریکی یکی دیگر از شیوه‌ هایی است که با محاسبه مقاومت الکتریکی برای اندازه گیری میزان آب، استفاده می‌ شود.

بیشتر بخوانید: بررسی مقاومت با تکنیک صدا، تکنیک پروفیل و تکنیک توموگرافی

با توجه به این که یون های الکتریکی بیشتر در آب حضور دارند، به همین دلیل، به وسیله الکتریسیته حرارتی، در زیرزمین برای سرنوشت ارتعاشات صدا، مولکول‌های آب ارسال شده و مورد بررسی جایگاه قرار می‌گیرد. به طوری که مفید و با استفاده از آن می‌توانیم برخی از ویژگی‌های واحدها و منابع بهینه سازی و بهره‌برداری، مانند پارامترهای مانند گسترش، مقاومت الکتریکی، بافت، چگالی، تأثیر فراوانی الکتریسیته در پروژه ی که در جریان هست، تشخیص داده شده و تعاملات بین آن‌ ها روشن می‌ شود.

نتیجه‌ گیری:

استفاده از ژئوفیزیک در اکتشاف آب به عنوان یکی از روش‌هایی است که برای شناسایی و ارزیابی منابع آب قابل استفاده است. این تکنیک ها ممکن است شامل سیزموگرافی، لرزه‌نگاری، آنومالی گرانی، سرعت موج صوتی، سونداژ مقاومتی و الکترومغناطیسی باشند. این روش‌ها به منظور شناسایی کیفیت و کمیت آب، استفاده در کشاورزی، شبکه های آبیاری، اماکن شهری و صنعتی، بهینه سازی منابع و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از تکنولوژی های ژئوفیزیکی می‌تواند بهترین روش را برای شناسایی و استخراج منابع آب در اکثر نواحی به ویژه مناطق کم آبیاب و خشک کشور ارائه دهد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما