ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب

ژئوفیزیک و اکتشاف آب - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب

همواره آب به عنوان یکی از مهم ترین منابع طبیعی و ضروری برای زندگی بشر و حیات موجودات بر روی زمین، مورد توجه جامعه بوده است. در این راستا، اکتشاف و استفاده از منابع آب، برای تأمین نیاز های مختلف از قبیل آبیاری، استفاده در صنایع، تأمین آب آشامیدنی و حفظ رونق و انسجام بخش زیستی، از اهمیت به سزایی برخوردار است. با وجود اینکه آب در سطح زمین در فرآیند های طبیعی تولید می‌ شود اما تولید این منبع آب در بسیاری از مناطق جهان با نواقص مواجه است که لزوم استفاده از روش های جدید برای شناسایی و استفاده بهینه از آب های زیرزمینی احساس می‌ شود.

در این مقاله، بررسی شده است که ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از تکنیک‌ های ژئوفیزیکی، می‌ توان در شناسایی منابع آبی زیرزمینی شامل آب کم عمق، آبهای زیرزمینی عمیق، نفوذ پذیری و تراوایی خاک و سنگ. اطلاعات به دست آمده از این تکنیک‌ ها به راهنمایی برنامه‌ های تمدید نظام آبیاری، طراحی پست های پمپاژ، صنایع و قطبه‌ های آبی به کار می‌رود. در مجموع ژئوفیزیک جزء ابزار های مهم در تشخیص و بهره‌ برداری از منابع آبی زیرزمینی بوده و می‌ تواند راهی برای بهره‌ برداری بهینه از آب فراهم آورد.

۱. مفاهیم اولیه ژئوفیزیک:

ژئوفیزیک، علمی است که به بررسی خصوصیات فیزیکی زمین از قبیل ساختار داخلی، مغناطیسی، گرمایی و دیگر خصوصیات فیزیکی بر روی سطح زمین، می‌ پردازد. دقت در بررسی این خصوصیات باعث ارائه تصویر دقیقی از زمین و محیط زیست می‌شود که در این زمینه به بررسی خصوصیات فیزیکی آبی و همچنین نقش آن در فرآیند های ژئوفیزیکی می‌ پردازیم.

بیشتر بخوانید: تست سنسورهای مغناطیسی

ژئوفیزیک و اکتشاف آب - مطالعات ژئوفیزیک - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

۲. بررسی و مهمیت آب در ژئوفیزیک:

آب بعد از هوا، انسان و خاک، یکی دیگر از پرمصرف ترین منابع طبیعی برای بشر محسوب می‌ شود. آب نه تنها برای حفظ رونق بخش بیولوژیکی بلکه در زمینه صنایع، کشاورزی و استفاده آشامیدنی از آن نیز استفاده می‌ شود. با وجود اینکه بخش عمده‌ ای از روش‌ های استفاده از آب، مربوط به آب‌ های زیرزمینی است، اما برای شناسایی و استخراج آب‌ های زیرزمینی، لازم است از روش‌ های جدیدی استفاده گردد که ژئوفیزیک از جمله آنهاست.

آب دارای خاصیت‌ های فیزیکی مختلفی نظیر مقاومت الکتریکی، سرعت تراوایی، تراوایی محیط، رسوب‌گذاری و… است. تکنیک‌ های ژئوفیزیکی با توجه به این خاصیت‌ های فیزیکی قابل بررسی در آب، قادر به شناسایی، کمی سازی و کیفی سنجی آنها می‌ باشند.

به عنوان مثال، ساختار بافت سنگ‌ ها و خاک باعث تغییر میزان تراوایی‌ های طبیعی آن‌ ها می‌ گردد و شناسایی این میزان تغییر، باعث شناسایی کیفیت و میزان حرکت آب موجود در آن خواهد شد. همچنین به کمک تکنیک‌ های ژئوفیزیکی، عمق و میزان آب موجود در قطبها و چاه های آبی را می‌ توان به دقت بالا تری مشخص کرد.

۳. تکنیک‌ های ژئوفیزیکی در شناسایی آبیابی:

در این بخش به توضیح تکنیک‌ های ژئوفیزیکی مختلفی که برای شناسایی آب های زیرزمینی به کار گرفته می‌ شوند اشاره شده است:

۳-۱. روش‌ های اپتیکال:

این روش به منظور شناسایی تغییرات شیب لبه سطح آب و شناسایی دقیق عمق آب در کانال‌ ها و چاه های آبی به کار می‌ رود. در این روش با استفاده از دوربین‌ های اپتیکال (بهار روز) و ویدیوی دیجیتال، تغییرات و مقدار دقیق عمق آب شناسایی و ارزیابی می‌ شود.

بیشتر بخوانید: انکسار لرزه ای، توموگرافی انکسار لرزه ای، MASW/MAM لرزه نگاری

۳-۲. روش‌ های الکتریکی:

سنجش مقاومت الکتریکی یکی از روش‌ های کمکی در شناسایی چاه‌ های آبی و آب‌ های زیر زمینی می‌ باشد. در این روش، با بافت سنگ‌ ها و خاک به‌عنوان یک مقاومت، فرض بر این است که آبی که توسط آن روان می‌ شود، می‌ تواند مقاومتی کمتر داشته باشد. نتایجی که با استفاده از این روش به دست می‌ آید، شامل توضیح و بهره‌ برداری از چشمه‌ های آبی، سایت‌ های استخراج آب و قطبه‌ های آبی است.

۳-۳. روش‌ های پتانسیل:

بر اساس تغییرات پتانسیل الکتریکی رسوبات سنگی ساختار زیرزمینی، این روش به عنوان یکی از تکنیک‌ های کمکی به صورت فعال برای یافتن چشمه‌ های آبی و سایت‌ های استخراج آب مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

۳-۴. روش‌ های مغناطیسی:

با استفاده از روش‌ های مغناطیسی، می‌ توان در اکتشاف منابع آبی زیرزمینی نیز موفقیت آمیز بود. در این روش، با توجه به آب ویژگی‌ های مغناطیسی خاصی در خود پیدا می‌ کند که با استفاده از این خصوصیات، می‌ توان آبیابی و چشمه‌ های آبی زیر‌زمینی را شناسایی کرد. در این روش با استفاده از فضای هوایی سنجی، این خصوصیات شناسایی می‌ شوند.

بیشتر بخوانید: پروفیل لرزه ای در گمانه ها و لرزه های بازتابی

۳-۵. روش‌ های لرزه‌ ای:

در روش‌ های لرزه‌ ای، نوساناتی که به محیط زیرسطحی اعمال می‌ شود، باعث تحریک و معکوس شدن امواج بازتاب شده و عبور آن از طبقات سنگین محیط زیرزمینی می‌ شود. این روش برای شناسایی مستقیم آب زیرزمینی کاربرد دارد.

۴. نتیجه‌ گیری:

با توجه به اهمیت آب و تأثیر آن در زندگی انسان و محیط زیست، بهره‌برداری بهینه از منابع آبی زیرزمینی بسیار ضروری می‌باشد. روش‌های ژئوفیزیکی به عنوان یکی از روش‌ های کمکی شناسایی و بهره‌ برداری از آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. شناسایی دقیق میزان آب شده با روش‌ های ژئوفیزیکی می‌ تواند به طراحی بهینه نظام آبیاری، بهبود عملکرد مزارع، تأمین آب آشامیدنی و حفظ رونق بخش زیستی کمک کند و در نتیجه به‌ کاهش تبعات ناشی از بی‌ آبی در کشور‌ ها کمک می‌ کند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک- اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما