انرژی زمین شناسی چه تفاوتی با انرژی بیولوژیکی دارد؟

انرژی زمین شناسی - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات لرزه نگاری - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث انرژی زمین شناسی چه تفاوتی با انرژی بیولوژیکی دارد میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

انرژی زمین شناسی

انرژی زمین شناسی به اشکال مختلفی در طبیعت دیده می شود که یکی از مظاهر رایج آن زلزله است که واقعاً در زیر پوسته زمین به شکل حرکت صفحات تکتونیکی اتفاق می افتد. آزاد شدن ناگهانی انرژی در پوسته باعث ایجاد لرزش یا امواج لرزه ای در زلزله می شود. مقدار این انرژی تکتونیکی که به عنوان انرژی مکانیکی آزاد می شود، به کرنش ایجاد شده، جرم ناحیه و شتاب امواج بستگی دارد. انرژی آزاد شده می تواند با آسیب رساندن و تخریب اموال و موجودات زنده، تهدیدی جدی برای بشر باشد.

بیشتر بخوانید: نقش بررسی‌های زمین‌شناسی برای مکان‌یابی سدها

انرژی بیولوژیکی

انرژی بیولوژیکی از خورشید تکامل می یابد و در حیوانات و گیاهان به شکل انرژی شیمیایی به صورت پیوند اتمی در مولکول های مختلف ذخیره می شود. انرژی خورشید توسط گیاهان به انرژی شیمیایی تبدیل می شود و حیوانات آن را از گیاهان به دست می آورند. فرآیند تبدیل انرژی از شکلی به شکل دیگر در موجودات زنده به عنوان متابولیسم نیز شناخته می شود. بنابراین، تعریف بیولوژیکی انرژی شامل آن چیزی است که در موجودات زنده و بیولوژیکی وجود دارد و برای بقای موجودات زنده حیاتی است.

انرژی زمین شناسی - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات لرزه نگاری - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

انرژی زیست توده، با این حال، کاملاً با هر دو شکل انرژی متفاوت است و نباید آن را با انرژی بیولوژیکی اشتباه گرفت. زیست توده اساسا یک منبع انرژی تجدیدپذیر است و این شکل از انرژی از مواد بیولوژیکی موجود در میکروارگانیسم ها، موجودات زنده و سایر زباله ها استخراج می شود. می توان از آن برای تولید برق یا تولید گرما و مکمل منابع انرژی معمولی استفاده کرد.

نیروی هیدرولیک یا انرژی آبی یکی از رایج ترین انواع انرژی های تجدیدپذیر است که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که از نیروی آب در حال سقوط تولید می شود، در زیر انرژی بیولوژیکی طبقه بندی نمی شود.

شباهت ها و تفاوت های بین انرژی زمین شناسی و بیولوژیکی

هنگام در نظر گرفتن شباهت ها، هیچ چیز قابل توجهی مشترک نیست، اما هنوز جنبه های اساسی قابل مقایسه هستند.

  • هر دو شکلی از انرژی هستند و مستلزم فرآیندهای گرمازا هستند.
  • هم در حین انتقال آنها به دیگر اشکال انرژی و هم در انتقال از موجودی به موجودیت، عملی وجود دارد.
  • وجود هر دوی اینها در منظومه شمسی ماست و منبع آنها عمدتاً یک جسم آسمانی است.
  • خورشید منبع اصلی انرژی بیولوژیکی است، در حالی که زمین منبع واقعی انرژی زمین شناسی است.

بیشتر بخوانید: زمین شناسی و مطالعات ژئوفیزیک

وقتی سعی می کنید تفاوت انرژی زمین شناسی با انرژی بیولوژیکی را تجزیه و تحلیل کنید، تفاوت های قابل توجه زیر آشکار می شود.

  • انرژی زمین شناسی برگرفته از طبیعت است. (لازم نیست حتماً زلزله باشد؛ همچنین می‌تواند شامل گردباد، امواج اقیانوس، صاعقه و غیره باشد.) انرژی بیولوژیکی از موجودات زنده مانند میکروارگانیسم‌ها و گیاهان گرفته می‌شود.
  • نوع انرژی قبلی ارزش اقتصادی زیادی برای بشریت ارائه می دهد. به عنوان مثال، آنها منابع اصلی ماسه های نفتی، نفت، گاز طبیعی، منابع زمین گرمایی و نفت هستند. تا حد زیادی، استخراج انرژی بیولوژیکی از موجودات زنده تلاشی برای تبدیل این انرژی برای تبدیل، ذخیره و استفاده از آن برای اهداف سازنده است.
  • با افزایش انرژی زمین شناسی در داخل پوسته، زمین لرزه ایجاد می شود که منجر به خسارات سنگینی به انسان می شود. بنابراین، تلاش می شود تا از این انرژی برای اهداف مفید دیگری استفاده شود که ممکن است در واقع احتمال وقوع زلزله را کاهش دهد.
  • از سوی دیگر، انرژی بیولوژیکی تهدید کننده زندگی نیست. از آنجایی که از موجودات زنده گرفته شده است، به طور قابل توجهی به کاهش گازهای گلخانه ای کمک می کند. همچنین یک راه حل سازگار با محیط زیست برای مشکلات مرتبط با آلودگی صنعتی است. اقدامات متعددی برای استفاده از انرژی بیولوژیکی به منظور تولید بنزین برای خودروها انجام شده است.

نیاز به ساعت صرفه جویی در منابع انرژی متعارف!

با مشاهده همه تفاوت ها، دانستن این نکته مهم است که افزایش استفاده از منابع زمین شناسی منجر به کمبود آن شده است. این امر مستقیماً بر افزایش قیمت گاز، بنزین و غیره تأثیر می گذارد و منجر به تورم بالا می شود. اگرچه تلاش‌هایی برای استفاده مجدد یا تجدید این انرژی در حال انجام است، اما انرژی بیولوژیکی در قالب منابع تجدید پذیر به جای سوخت‌ های فسیلی به عنوان راه‌ حل مؤثرتری برای این مشکل در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعیین مدول تغییر شکل پذیری با استفاده از مطالعات زمین شناسی

در نهایت، همه چیز فقط در مورد استفاده از این منابع برای کاهش آلودگی و سایر اثرات خطرناک نیست. این مسئولیت تک تک افراد است که نیاز به صرفه جویی در انرژی را درک کرده و سهم قابل توجهی در آن داشته باشند.

و البته بهترین راه استفاده بیشتر از اشکال تجدید پذیر انرژی، کاهش مصرف برق، گاز و سوخت‌ های فسیلی و انجام هر گام ممکن برای اطمینان از اینکه نسل‌ های آینده با عرضه فراوان منابع انرژی متعارف باقی خواهند ماند. حتی انرژی خورشیدی و بادی این روزها به طور گسترده برای رسیدگی به این موضوع و کاهش سرعت کاهش منابع انرژی متعارف استفاده می شود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما