تشکیل خاک

تشکیل خاک - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث تشکیل خاک میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

تشکیل خاک فرآیندی است که به نام پدوژنز شناخته می شود . این فرآیند نه تنها برای مهندسان، بلکه برای زیست شناسان، محیط بانان و زمین شناسان نیز مهم است. تکامل خاک یک فرآیند جالب و در عین حال پیچیده است که شامل برهمکنش اجزای سازنده خاک با آب، هوا، گرما، فشار و اجسام جوی است.

خاک زمانی تشکیل می شود که توده های سنگی شکسته می شوند، تحت تغییرات فیزیکی و شیمیایی قرار می گیرند و با میکروارگانیسم هایی که ماهیت، رنگ و خواص شیمیایی خاک را تعیین می کنند، برهم کنش می کنند. قبلاً خصوصیات خاک فقط در زمینه کشاورزی تعیین و بررسی می شد، اما اکنون مطالعه خاک از نظر مهندسی عمران اهمیت پیدا کرده است. این به تعیین چگالی، تخلخل، نفوذپذیری، پایداری شیب و عوامل مختلف دیگر در مورد منطقه ای که یک ساختمان قرار است ساخته شود کمک می کند.

بیشتر بخوانید: انکسار لرزه ای، توموگرافی انکسار لرزه ای، MASW/MAM لرزه نگاری

تشکیل خاک – هواشناسی و حمل و نقل

هوازدگی به تعامل توده های سنگی با جو اشاره دارد. هوازدگی یک فرآیند زمین شناسی است و خاک حاصل از آن را می توان به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم کرد: خاک باقی مانده و خاک حمل شده. توده سنگی که تجزیه می شود به عنوان توده سنگ مادر شناخته می شود و هوازدگی درجا سنگ مادر به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی منجر به تشکیل خاک باقی مانده می شود. خاک حمل شده زمانی تشکیل می شود که خاک باقیمانده همراه با هوا، یخ و آب حرکت کند و در نهایت ته نشین شود. ممکن است در همان منطقه ای که سنگ مادر وجود داشته باشد یا نباشد، زیرا باد و هوا می توانند توده خاک را به فواصل دور ببرند.

تشکیل خاک - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

بیشتر بخوانید: پروفیل لرزه ای در گمانه ها و لرزه های بازتابی

عوامل اصلی موثر بر تشکیل خاک

 1. ماده سنگ مادر مهمترین عامل تعیین کننده خواص و ماهیت خاک است. اگر ماده اصلی سنگ آذرین باشد، خاک خواص مربوطه را نشان می دهد و اگر از توده سنگی که تحت تأثیر یخ و باد از شیب به سمت پایین حرکت می کند تشکیل شده باشد، خاک تشکیل شده به این ترتیب قطعاً خواص متفاوتی خواهد داشت.
 2. وجود میکروارگانیسم ها تعیین می کند که نیمرخ خاک چگونه شکل می گیرد و آیا برای کشاورزی مفید است یا خیر.
 3. توپوگرافی منطقه تأثیر گرما، باد، یخ و آب را بر روی سنگ مادر تعیین می کند. مناطق شیب دار بدون سرسبزی بیشتر تحت تأثیر باد قرار می گیرند، در حالی که مناطق با بارندگی شدید خاک مرطوب خواهند داشت و تجمع مواد معدنی نیز بیشتر خواهد بود.
 4. دوره تجمع یکی دیگر از عوامل مهم تعیین کننده خصوصیات خاک است. گاه به گاه نیمرخ خاک تغییر می کند و تمامی عوامل ذکر شده در بالا به این عامل زمانی وابسته می شوند.

ساختار ذرات خاک

شکل ذرات توده خاک به حالت هوازدگی بستگی دارد. هوازدگی باد منجر به ذرات گرد خاک می شود، در حالی که عمل یخبندان منجر به اندازه ذرات زاویه ای یا تیز توده خاک می شود. حمل و نقل منجر به تشکیل توده خاک بدون چسبندگی می شود، جایی که اندازه ذرات یکنواخت نیست و حتی بافت آن یکسان نیست.

بیشتر بخوانید: بررسی های مقاومتی

ساختار خاک را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:

 • قطر خاک دانه ای: کمتر از 0.5 سانتی متر است و بیشتر در مناطقی یافت می شود که ریشه ها در توده سنگ هستند. دارای نفوذپذیری بالایی است.
 • خاک منشوری: و ستونی تقریباً ساختار مشابهی دارند: شکل بلند و استوانه ای. خاک های منشوری در افق های سطح پایین تر در حالی که خاک های ستونی در مناطق خشک و خشک یافت می شوند. خاک های ستون دار دارای یک کلاهک نمکی در بالای خود هستند که آن ها را از خاک های منشوری متمایز می کند.
 • خاک تک دانه: دارای ذرات منفرد است که به یکدیگر نمی چسبند و به صورت سست به یکدیگر چسبیده اند. معمولاً خاک های شنی این ویژگی را نشان می دهند.
 • خاک پلاتی: برگرفته از کلمه لاتین Platy به معنای مسطح است. در خاک فشرده در مناطق افقی یافت می شود. خاک ساختاری لایه ای دارد و به صورت افقی قرار دارد و بیشتر شبیه به پشته ای از صفحات است.

تشکیل خاک - مطالعات الکترومغناطیس - مطالعات ژئوفیزیک - مطالعات ژئوالکتریک - اکتشاف آب - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

شناخت ساختار خاک و فرآیند تشکیل خاک به دستیابی به اهداف زیر کمک می کند:

 1. کیفیت آب و رواناب سطحی به راحتی قابل تعیین است.
 2. آزمایش های پایداری شیب خاک را می توان به آرامی انجام داد.
 3. حرکت آب در سطح خاک و خواص نگهداری آب سطح خاک به راحتی مشخص می شود.
 4. ویژگی های ترددپذیری منطقه را می توان تعیین کرد و می تواند در طراحی راه ها کمک کند.

بیشتر بخوانید: بررسی مقاومت با تکنیک صدا، تکنیک پروفیل و تکنیک توموگرافی

آیا تشکیل خاک هرگز متوقف می شود؟

تشکیل خاک یک فرآیند پیوسته است که در طول اعصار اتفاق می افتد. هر گاه باد می وزد یا آب باران روی سطح زمین می بارد، خاک تشکیل می شود. همانطور که این فرآیند اتفاق می افتد و با گذشت زمان، با تغییر ارگانیسم ها و خواص شیمیایی جو، انواع جدیدی از خاک تشکیل می شود. آیا تشکیل خاک هرگز متوقف می شود؟ نه واقعا. تشکیل خاک یک فرآیند مادام العمر است و تا زمانی که توده های سنگی از سطح زمین ناپدید شوند تکرار می شود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما