مکانیک سنگ چیست؟

مکانیک سنگ - اکتشاف آب - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوفیزیک - آزمایش دانهول - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث مکانیک سنگ چیست میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مکانیک سنگ چیست؟

اصطلاح مکانیک سنگ به واکنش سنگ ها و همچنین توده های سنگی نسبت به میدان های نیروی محیط فیزیکی مربوطه مربوط می شود. به عبارت دیگر، علم نظری و کاربردی در مورد ویژگی‌های مکانیکی توده‌های سنگی است.

مکانیک سنگ بخشی از مبحث گسترده تر، ژئومکانیک است که در زیر شاخه مهندسی ژئوتکنیک طبقه بندی می شود . این موضوع به واکنش های مکانیکی تمامی عناصر زمین شناسی مانند خاک، سنگ و غیره می پردازد.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک

بررسی اجمالی

در حال حاضر هیچ ارتباط کاملی بین مفروضات نظری و نتایج تجربی وجود ندارد. از این رو، اصول به جنبه هایی مانند نتایج آزمایشگاهی، رفتار نمونه اولیه و اندازه گیری های در محل بستگی دارد.

از این میان، اندازه‌ گیری در محل بیشتر مورد تأکید است زیرا خواص سنگ برای مکان‌های مختلف متفاوت است، حتی اگر محیط زمین‌شناسی مشابه باشد.

مکانیک سنگ - اکتشاف آب - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوفیزیک - آزمایش دانهول - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

مبانی مکانیک سنگ

برای درک مبانی مکانیک سنگ، دانستن کاربردهای مهندسی سنگها (آنها را می توان به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین به عنوان پی استفاده کرد)، اندازه گیری سنگ، خواص سنگ و تعریف آن در اصطلاحات مهندسی مهم است.

ویژگی های فیزیکی توده سنگ یک ویژگی زمین شناسی اساسی است که برای مهندسان بسیار مهم است.

تفاوت سنگ و سنگ

اگرچه سنگ و سنگ در اصطلاحات کلی به یک معنا هستند، اما از نظر مهندسی تفاوت مشخصی بین این دو وجود دارد. سنگ به معنای توده ای از مواد در سنگ بستر است که مختل نشده یا جابجا نشده است، در حالی که سنگ قطعه ای از ماده است که از موقعیت سنگ بستر خود جابجا شده است.

اصطلاحات مکانیک سنگ اصلا استاندارد نشده است زیرا بسیاری از جنبه های بین رشته ای باید در نظر گرفته شوند. با این حال، در زیر برخی از تعاریف و اصطلاحات مفید ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک هوا برد چیست؟

ویژگی های اکولوژیکی: تأثیرات انسانی و عوامل طبیعی هستند که باید در مسائل مهندسی مکانیک سنگ مورد توجه قرار گیرند.

تأثیرات انسانی ناشی از کاربردهای مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی یا حرارتی در تخریب فرآیندهای ساخت و ساز است. عوامل محیطی اصلی هیدرولوژی، تنش محیطی و زمین شناسی هستند.

مکانیک سنگ همانطور که در معدن و همچنین سایر روش های مهندسی عمران به کار می رود. در مهندسی عمران، مکانیک سنگ شامل استفاده از اصول مکانیک مهندسی برای طراحی سازه های سنگی با استفاده از حفاری، تولید مخزن، شفت معدن، معادن روباز، چاه های گاز و نفت، حفاری های زیرزمینی، مخازن زباله و غیره است. حتی شامل طراحی سیستم‌ های تقویت‌کننده شامل، اما نه محدود به الگوهای پیچ و مهره سنگ می‌شود.

اصطلاحات بیشتر در مکانیک سنگ

استرس محیطی:

چیزی جز مقدار عددی استرس در محیط اطراف قبل از هر نوع اختلال ناشی از انسان نیست. سیستم سنگی اصطلاحی است که شامل کل محیط می شود تا بر خصوصیات قسمت خاصی از پوسته زمین تأثیر بگذارد. معمولاً تمام عوامل محیطی طبیعی در آن گنجانده شده است.

عنصر راک:

 اصطلاحی است که برای تعریف قطعه سنگ منسجم که عنصر اساسی یک سیستم سنگی است به کار می رود. ویژگی های مکانیکی، پتروگرافی و فیزیکی دارد که می تواند با آزمایش های آزمایشگاهی روی چنین عناصری اندازه گیری یا توضیح داده شود.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک در اکتشاف آب

شکست سنگ:

اصطلاحی است که به این معنی است که یک سیستم سنگی دیگر نمی تواند عملکردهای مهندسی برنامه ریزی شده را انجام دهد. چنین شکست هایی با شکستگی، کاهش استحکام و اعوجاج شکل ها مشخص می شود.

مشکلاتی که در مکانیک سنگ ایجاد می شود

مهندسان عمران باید به طور معمول با موضوعات ژئوتکنیکی که شرایط طبیعی ناشناخته باقی می‌مانند و استنباط‌هایی باید بر اساس مشاهدات و تجربیات انجام شود، با برخی از کمک‌های آزمایش‌های آزمایشگاهی سر و کار دارند. در مقابل، علم کاربردی مکانیک و مهندسی سازه مبتنی بر استنتاج است که نتایج قطعی می دهد. این دو جنبه باید در نظر گرفته شوند زمانی که شما سعی می کنید بفهمید مکانیک سنگ چیست و مهندس در کجا باید خواص و استحکام سنگی را که می تواند برای پی سازه ها استفاده کند، ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب

مکانیک سنگ تعیین می کند که چگونه یک سنگ خاص هنگامی که برای استفاده مورد نیاز بشر برای ساختمان ها، جاده ها، پل ها، سدها ، تونل ها و سایر مصارف مهندسی عمران استفاده می شود، واکنش نشان می دهد. ظرفیت باربری سنگ بر روی سطح و چگونگی تأثیر نیروی اعمال شده بر سنگ توسط سازه های ساخته شده بر روی سنگ را در اعماق مختلف ارزیابی می کند. مکانیک سنگ استحکام برشی سنگ را تعیین می کند، که به نوبه خود به سنگ اجازه می دهد تا در برابر نیروهای وارده به آن مقاومت کند. مکانیک سنگ همچنین می‌تواند پاسخ سنگ را هنگامی که در معرض بارگذاری دینامیکی قرار می‌گیرد، تعیین کند که ممکن است در نتیجه کاربردهای مصنوعی یا رویدادهای طبیعی مانند زلزله باشد. مکانیسم شکست سنگ ها به مهندسان این امکان را می دهد که با آنها مقابله کنند تا سازه های ساخته شده روی سنگ ایمن باشند. مکانیک سنگ همچنین تأثیری را که در سنگ‌ها ناشی از حفره‌ها، شکاف‌ها، مفاصل و سطوح بستر می‌تواند بر روی سازه‌های ایجاد شده روی آن‌ها داشته باشد، مطالعه خواهد کرد.

مکانیک سنگ همچنین به مهندسان این امکان را می‌دهد که در مورد نحوه محافظت از شیب‌ ها ، تکنیک مناسب برای تونل‌زنی، نقاط قوت مورد انتظار از سنگ‌هایی که به عنوان بالاست برای خطوط راه‌آهن یا به عنوان پایه جاده‌ها عمل می‌کنند، تصمیم بگیرند. استحکام سنگ همچنین نقش عمده‌ای در سنگدانه‌های مورد استفاده برای بتن دارد که بیشتر ساختمان‌های در حال ساخت امروزی را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: انواع روش‌ های اکتشاف ژئوفیزیکی

آزمایش در مکانیک سنگ

در حالی که آزمایش‌ های آزمایشگاهی برای سنگ‌ها داده‌های گسترده‌ای را در اختیار مهندسان قرار می‌دهد تا ظرفیت باربری، مقاومت برشی، نفوذپذیری و سایر نگرانی‌های طراحان را تعیین کنند، اما اذعان می‌شود که مکانیک سنگ بیشترین سود را از آزمایش درجا سنگ و مشاهده شرایط زمین‌شناسی می‌برد. بر نحوه رفتار سنگ هنگام قرار گرفتن در معرض بارها و تنش ها تأثیر می گذارد. مهندسان سپس می توانند تصمیم بگیرند که آیا پایداری سنگ ها و شیب های سنگی می تواند بر سازه هایی که می سازند تأثیر بگذارد یا خیر. حفره‌های موجود در سنگ، علاوه بر آسیب‌پذیری سنگ در برابر شکست، می‌توانند به عنوان مخزن آب و سایر محلول‌هایی که می‌توانند سازه‌های مهندسی عمران را تحت تأثیر قرار دهند نیز عمل کنند. این امر به ویژه در مورد سدها و تونل‌هایی که این حفره‌ها می‌توانند بر پایداری سازه تأثیر بگذارند و در مورد تونل‌ها بر ترافیک عبوری از آنها تأثیر بگذارند، بسیار مهم می‌شود. مکانیک سنگ همراه با مطالعات زمین‌شناسی می‌تواند در مورد امکان وقوع لغزش یا ریزش سنگ و اقدامات لازم برای جلوگیری از آنها تصمیم بگیرد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما