ژئوفیزیک فیزیک زمین است!

ژئوفیزیک فیزیک زمین - مطالعات الکترومغناطیس - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث ژئوفیزیک فیزیک زمین است میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک فیزیک زمین است!

ژئوفیزیک چیست؟

ژئوفیزیک فیزیک زمین و محیط آن در فضا است. همچنین مطالعه زمین با استفاده از روش های فیزیکی کمی. اصطلاح ژئوفیزیک گاهی تنها به کاربردهای زمین شناسی اشاره دارد: شکل زمین. میدان های گرانشی و مغناطیسی آن؛ ساختار و ترکیب داخلی آن؛ دینامیک آن و بیان سطح آنها در تکتونیک صفحه، تولید ماگما، آتشفشان و تشکیل سنگ. با این حال، سازمان‌های ژئوفیزیک مدرن از تعریف گسترده‌تری استفاده می‌کنند که شامل چرخه هیدرولوژیکی از جمله برف و یخ می‌شود. دینامیک سیال اقیانوس ها و جو؛ الکتریسیته و مغناطیس در یونوسفر و مگنتوسفر و روابط خورشیدی و زمینی؛ و مشکلات مشابه مرتبط با ماه و سیارات دیگر.

ژئوفیزیک فیزیک زمین - مطالعات الکترومغناطیس - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

بیشتر بخوانید: مطالعات زمینی

اگرچه ژئوفیزیک تنها در قرن نوزدهم به عنوان یک رشته جداگانه به رسمیت شناخته شد، خاستگاه آن به تاریخ باستان بازمی گردد. روش های ژئوفیزیک برای ناوبری توسعه داده شد. اسحاق نیوتن نظریه مکانیک خود را در مورد جزر و مد و تقدم اعتدال به کار برد. و ابزارهایی برای اندازه گیری شکل، چگالی و میدان گرانش زمین و همچنین اجزای چرخه آب توسعه یافتند. در قرن بیستم، روش‌های ژئوفیزیک برای اکتشاف از راه دور زمین جامد و اقیانوس توسعه یافت و ژئوفیزیک نقش اساسی در توسعه تئوری تکتونیک صفحه ای داشت.

ژئوفیزیک برای نیازهای اجتماعی مانند منابع معدنی، کاهش خطرات طبیعی و حفاظت از محیط زیست کاربرد دارد. داده‌ های بررسی ژئوفیزیکی برای تجزیه و تحلیل مخازن نفتی و ذخایر معدنی بالقوه، مکان‌یابی آب‌های زیرزمینی، یافتن آثار باستان‌شناسی، تعیین ضخامت یخچال‌ها و خاک‌ها و ارزیابی مکان‌ها برای اصلاح زیست‌محیطی استفاده می‌شود.

ژئوفیزیک یک موضوع بسیار بین رشته ای است و ژئوفیزیکدانان در هر زمینه ای از علوم زمین مشارکت دارند. برای ارائه یک ایده واضح تر از آنچه ژئوفیزیک را تشکیل می دهد، این بخش پدیده هایی را که در فیزیک مورد مطالعه قرار می گیرند و چگونگی ارتباط آنها با زمین و محیط اطراف آن را توضیح می دهد.

جاذبه زمین:

کشش گرانشی ماه و خورشید باعث ایجاد دو جزر و مد و دو جزر و مد در هر روز قمری یا هر 24 ساعت و 50 دقیقه می شود. بنابراین بین هر جزر و مد 12 ساعت و 25 دقیقه فاصله وجود دارد. نیروهای گرانشی باعث می‌شوند سنگ‌ ها روی سنگ‌ های عمیق‌ تر فشار بیاورند و با افزایش عمق، چگالی آن‌ ها افزایش می‌ یابد.

اندازه گیری شتاب گرانشی و پتانسیل گرانشی در سطح زمین و بالای آن می تواند برای جستجوی ذخایر معدنی استفاده شود. میدان گرانشی سطحی اطلاعاتی در مورد دینامیک صفحات تکتونیکی ارائه می دهد. سطح ژئوپتانسیل به نام ژئوئید یکی از تعریف های شکل زمین است. اگر اقیانوس‌ها در تعادل بودند و می‌توانستند از طریق قاره‌ها (مانند کانال‌ های بسیار باریک) گسترش یابند، ژئوئید سطح متوسط ​​جهانی دریا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک

جریان دما:

زمین در حال خنک شدن است و جریان گرمای حاصله، میدان مغناطیسی زمین را از طریق ژئودینامو و تکتونیک صفحه از طریق همرفت گوشته ایجاد می کند. منابع اصلی گرما، گرمای اولیه و رادیواکتیویته هستند، اگرچه کمک هایی از انتقال فاز نیز وجود دارد. گرما عمدتاً توسط همرفت حرارتی به سطح منتقل می شود، اگرچه دو لایه مرزی حرارتی وجود دارد مرز هسته گوشته و لیتوسفر که در آن گرما توسط رسانایی منتقل می شود. مقداری گرما از پایین گوشته توسط ستون های گوشته به بالا منتقل می شود. جریان گرما در سطح زمین حدود 4.2 × 1013 وات است و منبع بالقوه انرژی زمین گرمایی است.

ژئوفیزیک فیزیک زمین - مطالعات الکترومغناطیس - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

زلزله شناسی:

امواج لرزه ای ارتعاشاتی هستند که در داخل زمین یا در امتداد سطح آن حرکت می کنند. کل زمین همچنین می تواند در اشکالی که حالت های عادی نامیده می شوند، نوسان کند. حرکت های زمین از امواج یا حالت های عادی با استفاده از لرزه نگاری اندازه گیری می شود. اگر امواج از یک منبع موضعی مانند زلزله یا انفجار می آیند، می توان از اندازه گیری در بیش از یک مکان برای تعیین مکان منبع استفاده کرد. مکان های زمین لرزه اطلاعاتی درباره ی تکتونیک صفحه و همرفت گوشته عرضه می دهد.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک هوا برد چیست؟

اندازه گیری امواج لرزه ای منبع اطلاعاتی در مورد منطقه ای است که امواج از آن عبور می کنند. اگر چگالی یا ترکیب سنگ به طور ناگهانی تغییر کند، برخی از امواج منعکس می شوند. بازتاب ها می توانند اطلاعاتی در مورد ساختار نزدیک به سطح ارائه دهند. تغییرات در جهت حرکت، که انکسار نامیده می شود، می تواند برای استنتاج ساختار عمیق زمین استفاده شود.

زمین لرزه برای انسان خطراتی دارد. درک مکانیسم آنها، که به نوع زلزله بستگی دارد (به عنوان مثال، فوکوس درون لایه یا عمق)، می تواند به تخمین بهتر خطر زلزله و بهبود در مهندسی زلزله منجر شود.

ژئوفیزیک فیزیک زمین - مطالعات الکترومغناطیس - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

برق:

اگرچه ما عمدتاً در طول طوفان های تندری متوجه الکتریسیته می شویم، اما همیشه یک میدان الکتریکی رو به پایین در نزدیکی سطح وجود دارد که به طور متوسط ​​​​120 ولت متر مربع است. نسبت به زمین جامد، جو دارای بار مثبت خالص به دلیل بمباران پرتوهای کیهانی است. جریانی در حدود 1800 آمپر در مدار جهانی جریان دارد. از یونوسفر در بیشتر زمین به سمت پایین جریان می یابد و از طریق رعد و برق به سمت بالا برمی گردد. این جریان با رعد و برق در زیر ابرها و جن در بالای آن آشکار می شود.

انواع روش های الکتریکی در بررسی ژئوفیزیک استفاده می شود. برخی پتانسیل خود به خودی را اندازه گیری می کنند، پتانسیلی که در زمین به دلیل اختلالات مصنوعی یا طبیعی ایجاد می شود. جریان های تلوریک در زمین و اقیانوس ها جریان دارند. آنها دو علت دارند: القای الکترومغناطیسی توسط میدان ژئومغناطیسی با منشأ خارجی متغیر با زمان و حرکت اجسام رسانا (مانند آب دریا) در سراسر میدان مغناطیسی دائمی زمین. توزیع چگالی جریان تلوریک می تواند برای تشخیص تغییرات مقاومت الکتریکی سازه های زیرزمینی استفاده شود. ژئوفیزیک‌دانان همچنین می‌توانند جریان الکتریکی را خودشان تأمین کنند.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک در اکتشاف آب

امواج الکترومغناطیسی

ژئوفیزیک فیزیک زمین - مطالعات الکترومغناطیس - اکتشاف آب - مطالعات ژئوالکتریک - مطالعات GPR - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

امواج الکترومغناطیسی در یونوسفر و مگنتوسفر و همچنین هسته بیرونی زمین رخ می دهد. اعتقاد بر این است که کر سپیده دم توسط الکترون های پرانرژی ایجاد می شود که در کمربند تشعشعی ون آلن گرفتار می شوند. سوت ها در اثر برخورد صاعقه ایجاد می شوند. هیس ممکن است توسط هر دو ایجاد شود. امواج الکترومغناطیسی نیز ممکن است توسط زمین لرزه ایجاد شوند.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک و نقش آن در آبیابی و اکتشاف آب

در هسته بیرونی زمین، جریان های الکتریکی در آهن مایع بسیار رسانا، میدان های مغناطیسی را با القای الکترومغناطیسی ایجاد می کنند. امواج آلفون امواج مغناطیسی هیدرودینامیکی در مگنتوسفر یا هسته زمین هستند. در هسته، احتمالاً تأثیر قابل مشاهده کمی بر میدان ژئومغناطیسی دارند، اما امواج کندتر مانند امواج مغناطیسی راسبی ممکن است یکی از منابع تغییرات سکولار ژئومغناطیسی باشد. روش های الکترومغناطیسی که برای بررسی ژئوفیزیک استفاده می شود شامل الکترومغناطیسی گذرا و مگنتتلوریک می باشد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما