استفاده تجسم داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی

اکتشاف مواد معدنی - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوفیزیک - آزمایشات درون چاهی - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث استفاده تجسم داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

چگونه می توان از تجسم داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی استفاده کرد؟

تجسم داده‌ های سنجش از دور ابزاری قدرتمند برای اکتشاف مواد معدنی است، زیرا می‌تواند توزیع مکانی، ویژگی‌ های طیفی و تغییرات زمانی انواع مختلف کانی‌ ها را در سطح زمین آشکار کند. در این مقاله، نحوه استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) برای پردازش، تجزیه و تحلیل و نمایش داده های سنجش از دور برای اهداف اکتشاف معدنی را خواهید آموخت.

بیشتر بخوانید: نقش فناوری در اکتشافات ژئوفیزیکی

1. تجسم داده های سنجش از دور چیست؟

تجسم داده‌ های سنجش از دور فرآیند ایجاد نمایش‌های گرافیکی از اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده توسط حسگرهایی است که تابش الکترومغناطیسی ساطع یا منعکس شده توسط زمین و ویژگی‌ های آن را اندازه‌ گیری می‌کنند. داده‌ های سنجش از دور می‌ توانند شامل تصاویر، طیف‌ ها یا نقشه‌ هایی باشند که تغییرات خواص فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی سطح یا زیرسطح زمین را نشان می‌ دهند. تجسم داده های سنجش از دور می تواند به شما در شناسایی، طبقه بندی و کمیت انواع کانی ها و همچنین ارزیابی توزیع فضایی، فراوانی و کیفیت آنها کمک کند.

اکتشاف مواد معدنی - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوفیزیک - آزمایشات درون چاهی - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

2. منابع داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی چیست؟

داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی می تواند از منابع مختلفی مانند تصاویر ماهواره ای، تصاویر هوایی و تصاویر زمینی به دست آید. تصاویر ماهواره ای می توانند مناطق وسیعی را با پوشش مکانی و زمانی بالا پوشش دهند، در حالی که تصاویر هوایی وضوح فضایی بالاتر و انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهند. تصاویر مبتنی بر زمین می توانند وضوح فضایی بسیار بالا و اطلاعات طیفی دقیق را ارائه دهند. علاوه بر این، تصاویر ماهواره‌ ای، هوایی و زمینی می‌ توانند نشانه‌ های طیفی کانی‌ های مختلف را ثبت کنند، داده‌ های حرارتی یا راداری را برای شناسایی کانی‌ های مدفون یا پنهان ارائه کنند، و داده‌ های لیدار را برای اندازه‌ گیری ارتفاع و شکل زمین و پوشش گیاهی در بر گیرند.

بیشتر بخوانید: نقشه برداری زمین شناسی و سنجش از دور

3. چگونه داده های سنجش از دور را برای اکتشاف مواد معدنی پردازش کنیم؟

قبل از اینکه بتوانید داده های سنجش از دور را برای اکتشاف مواد معدنی تجسم کنید، باید آنها را پردازش کنید تا کیفیت، دقت و قابلیت استفاده آن را افزایش دهید. Georeferencing (ارجاع جغرافیایی) مختصات مکانی را به هر پیکسل یا نقطه داده اختصاص می دهد، به طوری که می توان آن را با سایر داده های مکانی تراز کرد و روی نقشه نمایش داد.

اکتشاف مواد معدنی - اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری - مطالعات ژئوتکنيک - مطالعات ژئوفیزیک - آزمایشات درون چاهی - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

تصحیح رادیومتریک روشنایی و کنتراست داده ها را تنظیم می کند تا اثرات تداخل جوی، نویز حسگر یا تغییرات روشنایی را حذف کند. تصحیح اتمسفر اثرات جو بر داده ها مانند پراکندگی، جذب یا مه را حذف یا کاهش می دهد. تصحیح هندسی اعوجاج یا خطا در شکل، اندازه یا جهت داده‌ های ناشی از هندسه حسگر، حرکت سکو، یا تسکین زمین را تصحیح می‌کند. بهبود تصویر از فیلترها، تبدیل‌ ها یا الگوریتم‌ ها برای بهبود ظاهر بصری، کنتراست یا وضوح استفاده می‌کند. در نهایت، طبقه‌ بندی تصویر برچسب‌ ها یا دسته‌ بندی‌ ها را بر اساس ویژگی‌های طیفی، فضایی یا زمینه‌ای به پیکسل‌ ها یا نقاط اختصاص می‌ دهد تا انواع مختلف کانی‌ ها یا پوشش زمین را شناسایی کند.

بیشتر بخوانید: درک فرآیندهای زمین شناسی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما