زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟

زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟ - آزمایشات درون چاهی - اکتشاف آب - مطالعات لرزه نگاری - مطالعات ژئوفیزیک - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث زلزله نگار یا لرزه نگار میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟

کشور ایران جزو پر زلزله ترین مناطق در جهان است. زمین لرزه یا همان زلزله با آزاد شدن یک دفعه ای انرژی در میان سنگ‌های پوسته‌ زمین رخ می‌دهد. سنگ‌ها در درون زمین دچار ترک شده و در کنار هم می‌لغزند؛ که باعث بروز لرزش و تکان می‌شوند و زمین را می‌لرزانند. این لرزش‌ها را می‌توانیم با دستگاهی اندازه‌گیری کرد. این دستگاه که ارتعاشات ناشی از زمین لرزه، انفجار یا هر پدیده دیگری را در زمین ثبت می‌کند. اگر بپرسند که لرزه نگار چیست؟دستگاهی برای اندازه گیری حرکت زمین است که دارای سنسور تشخیص ارتعاش به نام لرزه سنج را به همراه یک سیستم ضبط برای نمایش ارتعاشات به وجود آمده، تشکیل می‌دهد.

این دستگاه‌ها برای پیدا کردن مکان های دارای زمین لرزه‌های طبیعی طراحی شده بودند که با پیشرفت تکنولوژی کارایی های دیگری هم به آن اضافه شد. کشف نفت، بررسی حرکات پوسته زمین و لایه‌های زیرین زمین و نظارت بر فعالیت آتشفشانی همه انها جزو طراحی برای این دستگاه است.

علم زلزله شناسی بر این ایده است که از حسگر برای فهمیدن زمین لرزه و اندازه گیری آن استفاده کند. در این مطلب سعی داریم درباره زلزله، بیمه نامه آتش سوزی و لرزه نگار مطالعاتی داشته باشیم با ما تا انتهای این متن همراه باشید.

زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟ - آزمایشات درون چاهی - اکتشاف آب - مطالعات لرزه نگاری - مطالعات ژئوفیزیک - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیکبیشتر بخوانید: جریان آب در خاک

لرزه نگار چگونه کار می‌کند؟

لرزه سنج به یک آونگ اویزان شده در یک قاب اماده است که به حرکات بالا و پایین زمین حساس است و همراه با هر حرکتی که تشخیص می‌دهد، حرکت می‌کند. حرکت کم و بیش بین آونگ و قاب حرکت عمودی زمین را مشخص می‌کند. معمولا یک درام چرخان و یک قلم به آونگ وصل شده تا حرکات زمین را در یک لرزه نگار ثبت کند.

در واقع هرگونه حرکت در زمین قاب را به حرکت در اورده و آونگ به دلیل اینرسی میل به حرکت ندارد و با اندازه گیری حرکت بین قاب و آونگ، حرکت زمین ثبت می‌شود. لرزه سنج‌های قدیمی ‌و اولیه از اهم‌های نوری یا اتصال های مکانیکی برای حرکت‌های کوچک و ثبت آن‌ها استفاده می‌کردند، ولی در دستگاه‌های مدرن از الکترونیک استفاده می‌شود.

تاریخچه لرزه نگار چیست؟

سیموسکوپ، اولین ابزار برای لرزه نگار بوده که توانایی ثبت نوسانات زمین را نداشت، ولی لرزش را نشان می‌داد. مخترع این دستگاه لرزه نگار دانشمند چینی به نام ژانگ هنگ در سال ۱۳۲ میلادی بود. این وسیله مانند یک استوانه بود که هشت اژدها در اطراف محیط بالایی آن قرار گرفته‌بود و در هر کدام یک توپ قرار داشت. همچنین در اطراف این دستگاه  هشت قورباغه قرار داشت. این وسیله به طوری کار می‌کرد که موقع رخ دادن زلزله، توپ‌ها از دهان اژدها بیرون می‌آمد و در دهان قورباغه انداخته می‌شد که همراه با صدا بود.

زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟ - آزمایشات درون چاهی - اکتشاف آب - مطالعات لرزه نگاری - مطالعات ژئوفیزیک - شماره تماس: 09123533974 - آسیا ژئوفیزیک

بیشتر بخوانید: مکانیک سنگ چیست؟

اولین لرزه نگار اختراعی چینی‌ها

در سال 1855 یک دانشمند ایتالیایی به نام لوئیجی پالمیری لرزه نگار را به وجود آورد. این دستگاه از چند لوله U شکل پر از جیوه ساخته شده‌بود و سمت آن به سمت نقاط مختلف قطب نما قرار داشت. وقتی که زمین لرزه اتفاق می افتاد حرکت جیوه یک تماس الکتریکی ایجاد می‌کرد و ساعت از حرکت می ایستاد، همینطور همزمان یک درام ثبت را شروع می‌کرد. در واقع این ابزار و دستگاه، شدت نسبی و طول مدت زمین لرزه را مشخص می‌کرد.

بعد از این اختراع ها در سال ۱۸۷۵ اولین لرزه نگار واقعی، توسط فیزیک‌دان ایتالیایی فیلیپوسکی اختراع شد. این لرزه نگار هم از آونگ استفاه می‌کند، اما برای اولین بار یک دستگاه میتوانست، حرکت نسبی آونگ‌ها را با توجه به حرکات زمین به عنوان تابعی از زمان ثبت کند.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک فیزیک زمین است!

کاربردهای دستگاه لرزه نگاری

لرزه نگاری اوایل برای مکان‌یابی زمین لرزه‌های طبیعی طراحی شده بودند. اما کاربردهای دیگری مثل کشف نفت، بررسی پوسته و لایه‌های زیرین زمین و نظارت بر فعالیت آتشفشانی نیز دارند.

لرزه نگار نوسانات زمین را که از امواج لرزه‌ای هستند ثبت می‌کند. این امواج از نقطه مبدا خود در لایه‌های زیرین زمین یا در راستای سطح آن وسیع تر می‌شوند.

لرزه نگار نزدیک یک زلزله کوچک الگوی ساده‌ای دارد و امواجی که وارد میشود را به دستگاه زلزله نگار میرساند که می‌توان با توجه به این الگو امواج را به سه دسته تقسیم کرد: امواج P یا امواج طولی که در جهت پخش ارتعاش می کنند، امواج S یا امواج عرضی یعنی امواجی که در سمت راست جهت پخش ارتعاش می‌کنند و امواج سطحی یا امواج متراکم که بدون مولفه عمودی یا طولی هستند.

بیشتر بخوانید:استفاده تجسم داده های سنجش از دور برای اکتشاف مواد معدنی

در مورد زمین لرزه‌های دور یا زمین لرزه‌های خیلی بزرگ و نزدیک الگوی لرزه نگار بسیار پیچیده‌تر است. چون در این حالت لرزه نگار انواع مختلفی از امواج لرزه‌ای را نشان می‌دهد که از یک یا چند نقطه سرچشمه می‌گیرند ولی امکان دارد قبل از رسیدن به لرزه‌ نگار داخل پوسته زمین منعکس یا شکسته شوند.

ارتباط بین زمان رسیدن امواج P و S و فاصله کانونی یعنی فاصله از نقطه مبداء با یک منحنی فاصله-زمان گفته می‌شود که در آن زمان رسیدن در محور عمودی و فاصله تا مرکز در محور افقی نشان داده می‌شود.

اگر وقت رسیدن امواج مختلف لرزه‌ای بر روی یک لرزه نگار در یک ایستگاه خوانده شده و با منحنی‌های استاندارد فاصله زمانی مقایسه شود می‌توان فاصله کانونی زلزله از ایستگاه ضبط امواج را تعیین کرد.همچنین اگر فاصله کانونی از سه ایستگاه ضبط امواج معلوم باشد می‌توان منشاء زمین لرزه را با روش‌های مثلثاتی ساده حساب کرد.

فوران یک آتشفشان گاهی اوقات با رخداد زمین لرزه‌های کوچک زیادی همراه است به خصوص وقتی که آتشفشان بعد از یک دوره طولانی خاموش بودن فعالیت دوباره خود را شروع کند. به همین ترتیب ضبط امواج لرزه‌ای توسط دستگاه‌های زلزله نگار قوی نقش مهمی در پیش‌بینی فعالیت آتشفشانی دارد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما