مطالعات GPR

مطالعات GPR

ما در این مطلب به مبحث مطالعات GPR میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مطالعات ژئورادار GPR (شناسایی علت نشست)

ژئورادار برای پیدا کردن مکان پدیده های زیرسطحی و یا پیوستگی جانبی سطح مشترک خاک و سنگ در عمق های کم بکار می­رود.

بازتابش­ های رادار توسط تفاوت گذر دهی الکتریکی (ثابت دی­الکتریک) میان موادی که موج های الکترومغناطیس را از خود عبور می­دهند، ایجاد میشود.

موج های الکترومغناطیس در زمان برخورد به ناپیوستگی ­های الکتریکی داخل لایه ­های زمین بخشی بازتاب یافته و بخشی دیگر به داخل لایه­ های زیرین نفوذ می­کند تا در آخر موج مستهلک می­گردد.

زمان رفت و برگشت موج های الکترومغناطیس منعکس شده از سطح مشترک اهداف زیر سطحی اندازه ­گیری میشود و با مشخص بودن سرعت امواج الکترومغناطیس موقعیت هدف در زیر زمین روی مانیتور دستگاه به شکل مقطع رادار به نمایش در می ­آید.

پس مقطع رادار قبل از اینکه چگالی را به نمایش در آورد، ویژگی های الکتریکی زمین را به نمایش در می آورد.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک چیست؟

تئوری شیوه ژئورادار GPR

اصول و تئوری مبنی بر روش ژئورادار، شباهت­ های زیادی با لرزه ­نگاری انعکاسی دارد. موج کار گرفته شده در شیوه لرزه ­نگاری مکانیکی و از نوع موج های صوتی است، ولی در GPR از موج های الکترومغناطیس فرکانس زیاد استفاده می­شود.

در سال ۱۹۰۴ برای نخستین بار هولسمیر محقق آلمانی ایده استفاده از موج های الکترومغناطیس فرکانس بالا برای بررسی های زیر سطحی را به وجود آورد.

استفاده از این وسایل و ابزار از سال ۱۹۵۶ شروع شد و از سال ۱۹۷۰ به بعد رونق یافت. دستگاهای GPR از دهه ۱۹۸۰ به شکل تجاری در دسترس بودند و به­ کار گرفتن آنها از وسط های دهه ۱۹۹۰ به شدت افزایش یافته است.

گسترش وسیع کارایی های این شیوه علاوه بر قدرت تفکیک بالای آن، سرعت در برداشت داده­ ها و همینطور مخرب نبودن آن را می­توان از دلیل های گسترش آن در این سال ­ها نام برد.

ژئورادار برای مکان­ یابی پدیده های زیر سطحی و یا پیوستگی جانبی سطح مشترک خاک و سنگ در عمق های کم بکار گرفته میشود.

در این شیوه موج های رادیویی با فرکانس خیلی بالا (انرژی الکترومغناطیس) به داخل زمین فرستاده میشود و این امواج با برخورد به اشیاء و یا مرز نسبتاً واضح بین لایه­ های زیرزمینی بازتاب می­کند و توسط دستگاه به صورت نگاشت ثبت می­گردد. ­­

بیشتر بخوانید: کاربردهای بررسی های ژئوتکنیکی و ژئوفیزیکی

موج های الکترومغناطیس ژئورادار از موادی که هدایت الکتریکی کمی دارند رد میشوند، اما در زمان عبور از مواد با هدایت الکتریکی بالا مثل: رس­ ها، خاک ­های آلی اسیدی و مواد اشباع شده با آب شور به شدت زیادی جذب می­شود.

مقدار نفوذ عمقی GPR به مقدار موجه های رد شده از زمین بستگی دارد.

نفوذ موج های رادار توسط آب های زیرزمینی و درصد بالای رس کاهش پیدا میکند.

بهترین کاربرد GPR در خاک ­های ماسه ­ای خشک می­باشد.

امتیاز بالقوه GPR در در آوردن آن به نقشه در شرایط زیر سطحی طبیعت غیر مخرب بودن آن است.

در این شیوه هیچ احتیاجی به حفر کردن گمانه و یا سوراخ کردن خاک نمی­ باشد، در صورتی که تکنیک­ های مخرب، پر هزینه، زمان بر و تقریبا از بین برنده ساختار ناحیه نمونه ­گیری و اطلاع های آن می ­باشد.

به علاوه آن، پیمایش ­های GPR سریعتر و اقتصادی ­تر بوده و دقت فضایی بیشتر و بهتری را به نسبت شیوه های دائم دیگر تهیه می­کند. این شیوه قابلیت بدست آوردن اطلاعات زیرسطحی از عمق چند سانتیمتر تا چند ده متر را دارد.

بیشتر بخوانید: زلزله نگار یا لرزه نگار چیست؟

اجزای دستگاه GPR و نحوه کار

دستگاه GPR یک مولد سیگنال، یک فرستنده و یک گیرنده دارا می باشد.

موج های الکترومغناطیسی توسط فرستنده به درون زمین فرستاده می­شوند. قسمتی از انرژی موج ها در برخورد با فصل مشترک­ های زیرسطحی منعکس و یا پخش و قسمتی از انرژی در لایه ­ها و یا اشیاء دفن شده نفوذ می­کند.

مؤلفة الکتریکی موج های الکترومغناطیس (E) به عنوان یک تابع پیمایش زمانی به وسیله گیرنده ثبت می­شود. گیرنده امکان دارد قابلیت ذخیره و رقمی کردن داده­ ها را داشته باشد.

برخی سیستم­ های پیشرفته به همراه یک رایانه بوده که پردازش داده­ ها در هنگام برداشت و پس از آن را امکان پذیر میسازند.

انعکاس (بازتاب) و انکسار موج های الکترومغناطیسی در فصل مشترک­ های میان لایه­ ها و هدف ها، که اختلاف در خاصیت الکتریکی دارند صورت می­گیرد.

دی­الکتریکی(ε) و هدایت الکتریکی (σ) پارامترهای فیزیکی تعیین کننده در انعکاس­ پذیری موج ها از فصل­ مشترک­ ها می­باشند.

اجزای دستگاه GPR

برای فرستادن و دریافت موج های GPR آنتن­ های باند وسیع مورد استفاده قرار می­گیرند. نشر موج های الکترومغناطیس در سنگ شبیه نشر موج های لرزه­ای می­باشد.

با این وجود چند مورد اختلاف اساسی میان آنها وجود دارد. توجه به این نکته ها در انجام عملیات صحرایی و پردازش داده ­ها، خیلی با اهمیت است.

بیشتر بخوانبد: مطالعات الکترومغناطیس

 

پردازش داده­ های GPR

به ­صورت کلی پردازش داده­ های ژئوفیزیک به منظور مقابله بر محدودیت ­های ذاتی و نوفه ­هایی که در داده ­های خام وجود دارد، انجام می­ پذیرد. شیوه GPR هم از این قاعده استثنا نیست و حتی در پاره­ا از مطالعات بدون اعمال پردازش­ های متناسب، دست یافتن به هدف مورد نظر غیر ممکن به نظر می آید.

دامنة پردازش ­های به کار رفته روی داده ­ها توسط پارامترهای گوناگونی کنترل می­شود.

در بعضی از مطالعه ها امکان دارد حتی از اعمال پردازش ­های اولیه بر روی داده­ ها جلوگیری شود و در پاره­ا از آنها دامنه گسترده ای از پردازش ­ها بر روی داده­ ها انجام پذیرد.

به شکل معمول در مرحله اول داده ها تصحیح می­شوند.

در این مرحله ویرایش، ویرایش صفر زمانی، معکوس کردن جهت پروفیل­ ها، پیوند فایل­ ها، حذف رده های تکراری و افزودن آنها در ایستگاه­ هایی که برداشت انجام شده، تصحیح پارامترهای برداشت از جمله: فرکانس مرکزی، فاصلة آنتن­ ها انجام می پذیرد.

در مرحله بعدی تصحیح داده ­ها، گذاشتن فیلتر­های مناسب نوفه­ ها حذف می­شوند و در آخر به توسط تلف کردن و پخش هندسی موج های الکترومغناطیس، بازتاب­ ها در عمق های بیشتر، خیلی ضعیف­ تر هستند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


مطالعات GPR

ژئوفیزیک

اکتشاف آب

آزمایش دانهول

مطالعات ژئوالکتریک

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما