لرزه نگاری چیست؟

Seismograph recording the seismic activity of an earthquake.


ما در این مطلب به مبحث لرزه نگاری میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

زلزله نگار چیست؟ چه کارایی هایی دارد؟

زلزله نگار یا لرزه نگار دستگاهی است که به ارتعاش ها حساس است و ارتعاشات حاصل از زلزله، انفجار یا هر پدیده ای در زمین را ثبت می کند.

لرزه نگار در واقع یک دستگاهی برای اندازه گیری حرکت زمین است و از یک سنسور تشخیص ارتعاش با نام لرزه سنج، به همراه با یک سیستم ضبط برای نمایش ارتعاش ها شکل گرفته شده است.

گرچه این دستگاه ها برای مکان یابی زمین لرزه های طبیعی طراحی شده اند ولی لرزه نگارها کارایی های دیگری مثل اکتشاف نفت، چک کردن حرکات پوسته زمین و لایه های زیرین زمین و نظارت بر فعالیت آتشفشانی هم دارند.

بیشتر بخوانید: آزمایشات درون چاهی

زلزله نگار یا  لرزه نگار چطور کار می کند؟

یک لرزه سنج ساده یک آونگ آویخته در یک قاب شامل است که به حرکت های بالا و پایین زمین حساس است و به همراه هر حرکتی که تشخیص داده می شود، حرکت می کند. حرکت نسبی میان آونگ و قاب حرکت عمودی زمین را معلوم می کند. معمولا یک درام چرخان به قاب و یک قلم به آونگ وصل می شود تا حرکات زمین را در یک لرزه نگار ثبت کند.

آونگ به علت اینرسی میلی به حرکت ندارد و با اندازه گیری حرکت میان قاب و آونگ می توان حرکت زمین را مشخص کرد.

لرزه سنج های نخستین از اهرم های نوری یا اتصال های مکانیکی برای تقویت حرکت های کوچک و ثبت آنها روی کاغذ پوشیده شده از دوده یا کاغذ عکاسی استفاده می کردند.

 

بیشتر بخوانید: آلودگی خاک

تفاوت میان لرزه سنج، لرزه نگار و لرزه نگاشت چیست؟

لرزه سنج در واقع بخش داخلی لرزه نگار است که امکان دارد یک آونگ یا جرمی باشد که روی فنر نصب شده است.

لرزه نگارها وسیله هایی هستند که برای ثبت حرکت زمین در زمان زلزله استفاده می شوند. آنها در تمام جهان نصب شده اند و به عنوان قسمتی از یک شبکه لرزه نگاری کار می کنند.

نخستین “لرزه نگاری” توسط فیلسوف چینی چانگ هنگ در سال ۱۳۲ میلادی انجام شد اما این دستگاه او زلزله را ثبت نمی کرد و فقط نشان می داد که یک زمین لرزه اتفاق افتاده است.

نخستین لرزه نگار واقعی که قدرت ثبت بزرگ بودن زمین لرزه را داشت در سال ۱۸۹۰ اختراع شد.

یک لرزه نگار به صورت ایمن بر روی سطح زمین نصب می شود به صورتی که در زمان لرزش زمین، کل واحد می لرزد به جز جرم یا آونگ که دارای اینرسی است و در همان محل باقی می ماند.

با لرزش لرزه نگار در زیر جرم، دستگاه ثبت کننده به روی آونگ حرکت نسبی میان خود و بقیه دستگاه را ثبت می کند، پس حرکت زمین ثبت می شود.

در واقع این مکانیسم ها دیگر دستی نیستند، بدین صورت که با اندازه گیری تغییرات الکترونیکی بدست آمده از حرکت زمین با توجه به آونگ کار می کنند.

لرزه نگاشت امر ثبت زمین لرزه را انجام می دهد و حرکت های زمین را به روی کاغذ ثبت می کند البته لرزه نگارها حالا دیجیتال هستند و هیچ کاغذی برای ثبت زمین لرزه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

سازمان زلزله نگاری در ایران

سازمان زلزله نگاری ایران به نام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در آذرماه سال ۱۳۶۸ احداث شد و ۴۳ نفر عضو هیئت علمی دارد و زمینه رشته ‌های مربوط با زلزله شناسی و ژئوفیزیک دانشجو می پذیرد.

بیشتر بخوانید: امواج برشی

سازمان زلزله نگاری جهانی

سازمان زلزله نگار جهانی یک شبکه بین المللی ‌از لرزه نگارهای دیجیتال  (FDSN) است. عضویت در این سازمان برای همه سازمان ‌هایی که در زمینه سنجش زمین لرزه کار می کنند آزاد است و دسترسی راحت به داده‌ های زمین لرزه را در تمام دنیا برای بقیه اعضا فراهم می کند.

این سازمان به دانشمندان تمام دنیا برای تعامل و پیشرفت بیشتر درباره علوم زمین و به خصوص مطالعه حرکت های زمین کمک می‌ کند.

این سازمان تحت سلطنت هیچ کشور یا گروهی نیست و پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران هم عضو این فدراسیون هستند.

آیا پیش بینی زمین لرزه ممکن است؟

خیر؛ دانشمندان فقط می توانند احتمال وقوع یک زمین لرزه قابل توجه را در یک منطقه بخصوص در طول چند ها سال حساب کنند. برای پیش بینی کردن زلزله باید ۳ مولفه را تعریف کرد:

  •  تاریخ
  • زمان
  • مکان
  • بزرگی

گرچه بعضی از مردم می گویند که می توانند زمین لرزه را پیش بینی کنند، ولی در اینجا دلیل های غلط بودن اظهار های آنها شرح داده می شود:

اظهارات آنها مبنی بر شواهد های علمی نیستند و زمین لرزه ها قسمتی از یک فرایند علمی هستند. برای مثال: زمین لرزه ها هیچ ربطی با ابر، درد های بدنی، یا حرکت های خاص جانوران ندارند. آنها هر سه مولفه نام برده شده مورد نیاز برای پیش بینی کردن زلزله را تعریف نمی کنند.

بیشتر بخوانید: اکتشاف منابع آب

پیش بینی های آنها آنقدر کلی است که همیشه زمین لرزه ای مناسب با آن اتفاق خواهد افتاد. برای مثال در ۳۰ روز آینده در جایی در ایالات متحده زمین لرزه اتفاق خواهد افتاد یا امروز در ساحل های غربی ایالات متحده زمین لرزه اتفاق خواهد افتاد.

اگر زلزله ای در این منطقه ها اتفاق بیفتد که مناسب با پیش بینی آنها باشد، آنها ادعا می كنند كه موفق به پیش بینی زلزله شده اند هرچند که پیش بینی آنها با آنچیزی که در واقعیت اتفاق می افتد تفاوت زیادی داشته باشد.

پیش بینی ها توسط افرادی که دانشمند نیستند معمولاً وقتی اتفاق می افتد که صحبت هایی از رخ دادن زمین لرزه در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. برای مثال میگویند که پیش از زلزله اندازه رادون در آب محلی زیاد میشود یا در رفتار حیوانات تغییر هایی دیده می شود که پایه علمی ندارد.

متأسفانه، اغلب این پیش بینی ها ارتباطی به وقوع زلزله ندارد پس  پیش بینی واقعی زمین لرزه فعلا ممکن نیست اما امکان دارد در آینده انسان موفق شود زلزله را پیش بینی کند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


لرزه نگاری چیست؟
اکتشاف آب
اکتشاف آب
آزمایش دانهول
مطالعات GPR
مطالعات ژئوالکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما