علت آلودگی های خاک

علت آلودگی های خاک

ما در این مطلب به مبحث علت آلودگی های خاک میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

آلودگی‌های خاک چیست؟ چه عامل هایی در آلوده کردن خاک موثرند؟

مقدمه:

خاک که یکی از عنصر های مهم زندگی به شمار می رود می‌تواند مثل بقیه عنصر های خراب و یا آلوده شود.

آلودگی خاک خطری مخفی است که می‌تواند زندگی گیاهان، انسان ها و بقیه جانداران را تهدید کند.

در مقاله زیر قصد داریم با آلودگی‌ های خاک و عامل های تاثثیر گذار بر آن آشنا شویم، با ما همراه باشید.

آلودگی‌های خاک:

آلودگی خاک نتیجه فعالیت‌ های صنعتی، مواد های شیمیایی‌ کشاورزی یا دفع غلط زباله است.

رایج ترین مواد شیمیایی هیدروکربن‌ های نفتی و آروماتیک، آفت‌ کش‌ها و علف‌ کش‌ها، سرب و سایر فلز های سنگین هستند.

هر کدام از این مواد میتوانند با راه‌ پیدا کردن به آب‌ های زیر‌زمینی و نفوذ در خاک وارد چرخه مواد غذایی شوند. ورود این مواد به چرخه مواد غذایی سلامت جانداران را به خطر می‌اندازد.

با بیشتر شدن اندازه صنعتی شدن این آلودگی‌ها بیشتر میشود.

بیشتر بخوانید: لرزه نگاری چیست؟

منبع های آلودگی‌های خاک:

آلاینده های صنعتی:

این آلاینده‌ ها همان پسماند های ناشی از فعالیت های کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، صنعت های فولاد، صعنت های نفت، صنایع چرم و صنعت های مواد غذایی است. آلاینده‌ های صنعتی همان گاز و بخار های مسمومی هستند که به شکل دود از دودکش‌ های بزرگ کارخانه‌ ها خارج میشوند.

این بخار‌های مسموم سبب شکل گیری باران اسیدی میشوند.

باران اسیدی می تواند با مختل کردن فعالیت‌ های بیولوژیک خاک تاثیرات زیان آوری بر گیاهان و جانوران داشته باشد.

بیشتر بخوانید: سیستم طبقه بندی خاک

آلاینده نفتی:

نفت و نمونه های دیگرش؛ مثل بنزین و مازوت از مهمترین عامل های آلوده‌کننده خاک محوب میشوند. هر قدر که مواد نفتی در عمق بیشتری از خاک وارد شود رفع کردن آلودگی و پاکسازی آن دشوارتر خواهد بود . یکی از مهمترین علت های آلودگی خاک مالچ پاشی با مواد نفتی به جهت کم شدن ریزگردها است.

از نمونه خطر هایی که مالچ پاشی برای محیط زیست به همراه دارد گرم تر شدن‌ زمین، آلودگی‌ خاک ها و از بین رفتن جانداران زنده و گیاه های آن مناطق می‌باشد.

آلاینده شهری:

هر روزه زباله‌ های بیشتر به دلیل فعالیت های انسان‌ها تولید میشود و به خارج از شهرها فرستاده داده می‌شوند. شیرابه حاصل شده از این زباله‌ها به درون زمین نفوذ کرده و می‌توانند خاک را آلوده کنند.

آلودگی اضافات آلی خانگی بسیار بوده و می‌تواند به عنوان یکی از عامل های موثر آلوده کننده خاک و حتی هوا محسوب شود. از عیب های به کارگیری خاک به جهت انبار کردن فضولات آلی می توان به آلودگی خاک حاصل شده از فلز های سنگین و عنصر های سمی اشاره کرد.

آلاینده کشاورزی:

استفاده بیش از اندازه سم ها و کود های کشاورزی، آنتی‌ بیوتیک‌ ها و هورمون‌ ها برای دام داری ها، آبیاری مزرعه ها از طریق فاضلاب‌ های آلوده از مهم‌ ترین آلاینده‌ های کشاورزی‌اند.

موضوع نگران‌ کننده ای که در استفاده انواع کود ها و سم‌ های نامرغوب اثر آن بر سلامت محصول ها و مصرف‌کنندگان است.

همینطور خاک با اثری که از این مواد می‌گیرد می‌تواند خواص های تولیدی خود را از دست داده و تا سال های طولانی سلامت غذایی را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: مطالعه سونداژ زمین

تجدید ناپذیر شدن خاک:

برای شکل گیری خاک زمان زیاد و عامل های خاصی احتیاج است. واکنش‌ های طبیعی برای شکل گیری خاک به کندی انجام می گیرند.

به صورت متوسط 700 سال نیاز است تا 1سانتیمتر خاک زراعی و یا خاکی که قادر به پرورش گیاه باشد به وجود بیاید.

برخی اوقات به وجود آمدن 1 سانتیمتر خاک تا 4000 سال طول می‌کشد. این کار به خوبی این خسارت وارد شده به منبع های خاک و لازمه توجه به حفظ این ذخیره ها را نشان می‌دهد.

پس می توانیم خاک را یک منبع محدود و بی انتها بدانیم.

منتقل شدن آلودگی‌ های خاک به انسان:

شایع ترین راه‌ های جذب شدن آلودگی‌ های خاک توسط انسان لمس، استنشاق و خوردن است.

اگر حجم سموم بیش از ظرفیت خاک برای تجزیه آنها باشد این آلاینده‌ ها به قسمت های دیگر محیط زیست؛ مثل زنجیره غذایی نفوذ می‌کنند. در اخر آلودگی خاک به امنیت غذایی اثر گذاشته و به این معنا است که موجودات زنده به خصوص انسان ها به منبع های غذایی ناسالم با ایمنی کمتری دسترسی خواهند داشت.

عنصر های خطرناک، مثل سرب، آفت کش‌ ها و محصول های دارویی؛ مثل مختل‌ کننده‌ های غدد‌‌ درون ریز می‌توانند خطر بیماری‌ های قلبی و سرطان را بیفزاید. آنتی‌ بیوتیک‌ ها هم می‌توانند وارد خاک شوند و به شکل‌ گرفتن باکتری‌ های مقاوم در مقابل  دارو کمک کنند.

بیشتر بخوانید: مطالعه ژئوفیزیک

اهمیت خاک:

1-خاک ظرف نگهدارنده آب است. اگر خاک دچار آلدوگی شود می‌تواند این آلودگی را به قنات‌ ها، چشمه‌ ها و رودخانه‌ ها منتقل کند. استفاده از این آب‌ ها، سلامتی انسان و سایر جانداران را به خطر اندازد.

2-مواد غذایی ای که از طریق کشاورزی به دست می‌آیند در خاک ریشه دارند و کیفیت آنها بستگی به کیفیت خاک دارد.

3-گوشت و محصولات لبنی که از آن به عنوان غذا استفاده میکنیم به صورت غیر مستقیم وابسته به خاک هستند؛ چون علوفه ای که دام ها استفاده می‌کنند را خاک پرورش می‌دهد.

4-خیلی از موجودات زنده در خاک زندگی می‌کنند مثل کرم‌ های خاکی، مورچه‌ها؛ آلودگی خاک این سبب از بین رفتن این موجوداغت میشود.

برطرف کردن  آلودگی های خاک:

برای پاک سازی کردن خاک در منطقه‌ای کوچک می‌توان خاک را تا عمق معینی حفر و از منطقه دور کنیم و با جایگذاری کردن خاک دیگری آن را ترمیم کنیم.

استفاده ازحلال‌ های شیمیایی یا از بین‌ب ردن آلاینده‌ها توسط سوزاندن، کمک به میکروارگانیسم‌ ها برای شکاندن اتم آلاینده‌ها، افزودن مواد به خاک برای حفاظت آن و پیشگیری از منتشر شدن آلودگی به بقیه نقاط از سایر راه‌ های بر طرف کردن آلودگی خاک هستند.

بیشتر بخوانید: لرزه نگاشت چیست؟

نتیجه :

ما به عنوان عضو تاثیر گذاری در این اکوسیستم وظیفه داریم برای حل و کم کردن آلودگی و خطر هایی که زندگی انسان و جانداران را تهدید می کند قدمی برداریم. شیوه های زندگی ما تاثیر بزرگی بر آلودگی خاک دارند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


علت آلودگی های خاک

مطالعات ژئوفیزیک

اکتشاف آب

آزمایش دانهول

لرزه نگاشت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما