مطالعات GPR چیست و چه کاربردی دارد؟

مطالعات GPR چیست و چه کاربردی دارد؟

ما در این مطلب به مبحث مطالعات GPR چیست و چه کاربردی دارد میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

مطالعات ژئو رادار GPR

ازنوین ترین شیوه های ژئوفیزیکی که کارایی خیلی وسیعی از مورد های کاوش های زیرسطحی دارد، شیوه رادار نفوذی زمین می باشد که به شکلی شایع بین المللی GPR یا Ground Penetrating Radar شناخته می شود.

رادار نفوذ کننده به زمین به شیوه ژئوفیزیکی میگویند که از پالس های راداری برای تهیه تصویری از سطح های زیر سطحی زمین کاربرد دارد و  همینطور این روش یکی از مدل شیوه های آزمون غیرمخرب می باشد.

به شکل کلی شیوه های آزمون غیر مخرب به جمعی از شیوه های ارزیابی و معین سازی خاصیت دستگاه‌ها و قطعه ها گفته می‌شود که هیچ لطمه یا تغییری در سامانه و محیط به وجود نمی آورد.

اساس و مبانی تئوری این شیوه شباهت‌های زیادی با ترفند لرزه‌ نگاری انعکاسی دارد و موج های به‌کار گرفته شده در ترفند لرزه‌نگاری مکانیکی و از گونه موج های صوتی – لرزه ای است اما در GPR از موج های الکترومغناطیس فرکانس بالا مثل تابش الکترومغناطیس در بخش مایکروویو فرکانس (UHF/VHF) استفاده می‌شود.

بازتاب های رادار به واسطه تفاوت گذردهی الکتریکی (ثابت دی­الکتریک) میان موادی که موج های الکترومغناطیس را از خود عبور می­دهند، تشکیل میشود.

موج های الکترومغناطیس در زمان تماس با ناپیوستگی­های الکتریکی داخل لایه­ های زمین جزئی بازتاب یافته و جزئی به داخل لایه­ های زیرین نفوذ می­کند تا در آخر موج مستهلک میشود.

تایم رفت و بازگشت موج های الکترومغناطیس منعکس شده از سطح مشترک هدف های زیر سطحی اندازه ­گیری میشوند و با مشخص بودن سرعت موج الکترومغناطیس شرایط هدف در زیر زمین روی مانیتور دستگاه به حالت مقطع رادار نشان داده میشود.

پس مقطع رادار بیش از اینکه چگالی را نشان دهد، خصوصیت الکتریکی زمین را نشان می­دهد.

بیشتر بخوانید: مطالعات ژئوتکنیک

علت های گسترده شدن ژئورادار

گستردگی وسیع کارایی های این شیوه ضمن قدرت تفکیک بسیار آن همینطور سرعت در برداشت داده‌ها و غیر مخرب بودن آن را می‌توان از علت های گسترده شدن آن در سال‌ها گذشته نام برد.

در این شیوه موج های الکترومغناطیس به واسطه یک آنتن فرستنده به درون زمین ارسال می شود و بعد از انعکاس از ناهمگنی‌ها و آنومالی های زیرسطحی به واسطه آنتن گیرنده دریافت شده و ثبت می شود.

بیشتر بخوانید: فیزیک زمین یا ژئوفیزیک چیست؟

اصول شیوه GPR

اساس روش GPR بر اساس جواب محیط نشر موج یا میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده به واسطه آنتن فرستنده، به وجه های ممیز الکترومغناطیسی محیط که گذردهی الکتریکی و رسانندگی الکتریکی و تراوای مغناطیسی را شامل می‌باشد، استوار است، دستگاه GPR یک مولد تولید سیگنال، یک فرستنده و یک گیرنده را دارا می‌باشد.

موج های الکترومغناطیسی به واسطه فرستنده به درون زمین فرستاده می‌شوند جزئی از انرژی موج ها در تماس با فصل مشترک‌، عارضه ها یا آنومالی های زیر سطحی یا منعکس و یا پخش و جزئی از انرژی در لایه‌ها و یا اشیاء دفن شده نفوذ می‌کند، مؤلفه الکتریکی موج های الکترومغناطیس تحت عنوان یک تابع پیمایش زمانی به واسطه گیرنده دستگاه ثبت می‌شود که قدرت ذخیره و رقمی کردن داده‌ها را دارد و با داشتن دیتاها می توان به گونه و گراف زیر سطحی دست یافت.

همچنین بعضی از سیستم‌های به روز که شرکت ژئوفیزیک از آن بهره می برد همراه با یک رایانه بوده که پردازش داده‌ها در هنگام برداشت و بعد از آن را امکان پذیر میکند.

نمایی از گراف تحلیل رادار (تفکیک لایه های زیر سطحی به واسطه رادار قادر  به تشخیص است.)
بیشتر بخوانید: گمانه زنی یا سونداژ چیست؟

کارایی های ژئورادار GPR

 • مکان یابی و مشخص کردن محل استقرار لوله ها، تاسیس های زیر سطحی و کابل های زیر زمینی
 • شناخت گسل ها و ساختار های تکتونیکی و تفکیک لایه های زیر سطحی
 • عکسبرداری عمقی و معین سازی ضخامت لایه‌های گوناگون روسازی در مسیر های آسفالتی و بتنی و شرایط محیط های خالی و حفره ها
 • معین سازی شرایط زباله های خطر ساز، معین سازی سطح مخزن های آب‌های زیرزمینی، مطالعه های آلودگی خاک و بررسی گستردگی ریشه درختان
 • شناخت موقعیت حفره‌ها، غارها، آب زیرزمینی،معادن ،گسل‌ها ،تونل‌ها و …
 • مطالعه های ژئوتکنیک و تحلیل خطر
 • مطالعه های باستان‌شناسی (شناخت  اشیا و ساختار های مدفون) و مطالعه های نظامی
 • مطالعه های ژئو تکنیک و بتن
 • مطالعه های تونل ها و پل ها و فروچاله ها و گونه های مختلف ترک و نشست های ساختار ها

لوازم های ژئورادار پیشرفته

ژئوفیزیک با داشتن طیف گسترده ای از لوازم های ژئورادار با فرکانس های مختلف، قدرت اجرای مطالعات گوناگون زیر سطحی را دارد.

محدوده عمق رادار GPR

به شکل کلی محدوده عمق رادار GPR به واسطه مقدار رسانایی الکتریکی زمین، بسامد مرکزی پخش شده و توان تابش محدود می شود به شکلی که با بیشتر شدن رسانایی، محدوده عمق کم شده این اتفاق به این علت اتفاق می افتد که انرژی الکترومغناطیسی در گرما زودتر از بین می رود که نتیجه ناتوان سازی سیگنال رسانی در عمق می باشد.

پرسش و پاسخ

در مطالعه های GPR بسامد های بیشتر عمق نفوذ کمتری دارد لذا استفاده آن چیست؟

بسامدهای بیشتر قدرت تفکیک خیلی بالا تری دارد بر خلاف آن بسامدهای کمتر نفوذ زیر سطحی بالایی از خود به نمایش در می آورند.

برترین عمق نفوذ در چه لایه هایی انجام میشود؟

برترین عمق نفوذ در یخ قدرت عمق چند صد متری جلو رفته البته در مکان های دیگری مانند زمین های شنی خشک و یا بقیه ماده های خشک مانند گرانیت، سنگ آهک و بتن هم می توان به عمق مساعد 15 متری دست پیدا کرد.

پایین ترین یا کمترین عمق نفوذ در چه لایه هایی می باشد؟

در خاک های نم دار یا مرطوب و یا پر از رس به علت رسانایی بسیار الکتریکی نفوذ به سختی به چند سانتی متر می رسد.

بیشتر بخوانید: آزمایش درون چاهی

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


اکتشاف آب

مطالعات ژئوفیزیک

مطالعات ژئوتکنیک

کاربرد ژئوالکتریک

مطالعات ژئوالکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهخدماتتماسارتباط با ما