ژئوالکتریک و مطالعه درباره آن

ژئوالکتریک و مطالعه درباره آن

ما در این مطلب به مبحث ژئوالکتریک و مطالعه درباره آن میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

آزمایش مقاومت الکتریکی (ژئوالکتریک)

بیشتر بخوانید: آزمایش درون چاهی

انواع تکنیک های ژئوالکتریک:

به صورت کلی، شرایط قرارگیری الکترودها به شکل خطی برای گرفتن اندازه مقاومت مورد بهره قرار می‌گیرد.

آرایش رایج الکترودها به شکل شلمبرژر، ونر و بسط دوقطبی می‌باشد.

با توجه به مزایای تکنیک تجربی و منظم، برای انجام سونداژ الکتریکی عمودی اکثرا از آرایش متقارنِ (شلمبرژر) در شیوه ژئوالکتریک استفاده می‌کنند.
برای تثبیت این اختلاف پتانسیل از آرایش های گوناگون الکترودی استفاده می‌شود.

انواع آرایش‌ها یا آرایه‌های الکترودی (به عنوان مثال ونر، شلومبرژه، دو قطبی- دوقطبی) می تواند بسته به گونه کاربرد و توان  تفکیک آن ها موثر باشد.

نوع جریان الکتریکی از یک جفت الکترود به زمین نفوذ کرده و جفت الکترود دیگر مقدار ولتاژ را اندازه گیری می نمایند.

الکترودهای با فاصله بسیار، برای مطالعه عمیق تر کاربرد دارند.

از جایی که که مواد مختلف زیر سطحی مقاومت به خصوص و متفاوت دارند، اندازه گیری‌های سطحی در معین سازی تغییرات قائم و جانبی ماده های زیرین می تواند موثر باشد.

موفقیت تکنیک ها بستگی به تباین مقاومت مخصوص ماده های زیرسطحی دارد.

گرفتن اندازه های اجرا شده با بهره از روابط معمولی ریاضی به مقاومت به خصوص الکتریکی سنگ ها تبدیل می‌شود.

این بررسی های به دست آمده در آخر تعبیر و تفسیر می‌شوند.

اساس تکنیک های مقاومت الکتریکی برای آبیابی

اصل کلی در تمامی تکنیک های الکتریکی برای مطالعه زمین‌شناسی، تزریق جریان به زمین با بهره از یک جفت الکترود است.

این جریان سبب به وجود آمدن اختلاف پتانسیل در زمین می‌شود که به واسطه یک جفت دیگر الکترود اندازه‌گیری می‌شود.

یعنی اینکه یک جفت الکترود وظیفه‌ی تزریق جریان و یک جفت الکترود دیگر وظایف گرفتن اندازه اختلاف پتانسیل به وجود آمده در زمین در اثر تزریق جریان مذکور را دارند.

به همین خاطر است که شما در دستگاه ژئوالکتریک RS دو جفت الکترود مشاهده خواهید کرد.

لذا ما با بهره از این دستگاه یک شدت جریان انتخابی به زمین تزریق می‌کنیم و اختلاف پتانسیل تشکیل شده در اثر این جریان را از روی تریگر حاصل در دستگاه که برای نشان دادن آنلاین جریان تزریقی (I) و ولتاژ زمین (V) قرار داده شده است، مطالعه میکنیم.

با توجه به تشریحات بالا، بعد از تزریق جریان الکتریکی به درون زمین و با در دست داشتن شدت جریان و ولتاژ، مقاومت الکتریکی خاک بر حسب رابطه‌ی V=IR قابل محاسبات خواهد بود.

این کمیت به این معنا است که مقاومت الکتریکی خاک، می‌تواند بخش گسترده ای از بررسی های مرتبط به خاک و زمین مورد آزمایش را عرضه دهد.

زیرا که انواع گوناگون ترکیب های خاك مقاومت‌های متفاوتی را دارا هستند.

برای مثال و به زبان خیلی ساده، اساسا خاک‌هایی که اغلب دارای ماده هایی با رسانایی الکتریکی بالا مانند فلز ها هستند، مقاومت پایینتری نسبت به خاک‌های دارای ماده های عایق از خود نمایش می‌دهند.

پس برای یک شدت جریان مشخص، در رابطه با زمین اول ولتاژی که به واسطه دستگاه نمایش داده می‌شود کمتر از ولتاژ نشان داده شده در زمان مطالعه خاک زمین دوم خواهد بود.

تحلیل این داده‌ها با بهره از نرم‌افزارهای به خصوص زمین‌شناسی سبب معین سازی گونه خاک در لایه‌ها و عمق های مختلف زمین استفاده می‌شود که در آخر با بهره از این نتیجه ها می‌توان احتمال وجود آب در آن منطقه را برآورد کرد و برای حفر یا عدم حفر چاه تصمیم گرفت.

بیشتر بخوانید: گمانه زنی یا سونداژ چیست؟

پارامترهای دستگاه ژئوالکتریک RS

شاید این پرسش برای شما طرح شده باشد که در زمان انتخاب و تهیه دستگاه ژئوالکتریک چه پارامترهایی را باید در نظر قرار دهید و در کل این نوع دستگاهی شامل چه پارامترهایی است؟

در جواب به این سوال باید ذکر کنیم که پارامترهایی مانند توان خروجی، قدرت، عمق مطالعه، میزان اندازه‌گیری، و امکانات و توانایی های دستگاه (مثل سلکتور تنظیم ولتاژ، گونه نرم‌افزارهای تحلیلی، توان فعالیت دستگاه در آرایش‌های گوناگون الکترودی) و…

پارامترهایی هستند که نیاز است آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید با توجه به احتیاجات پروژه و انتظار هایی که از دستگاه دارید، انتخابی درست و مساعد داشته باشید.

موارد زیر از عرصه های اصلی روش ژئوالکتریک می‌باشند.

  1. کشف معدن ها و منبع های آبهای زیرزمینی از لحاظ کمیت و کیفیت
  2. بررسی ژئوالکتریکی ساختگاه ساختار های مهم و در ارتباط با شریانهای حیاتی کشور مثل نیرو‌گاه ها، سدها، پل‌ها، تونل ها و بزرگراه ها
  3. بررسی های چاه‌پیمائی
  4. بررسی پارامترهای هیدروژئولوژیکی
  5. بررسی خاصیت الکتریکی و قطبش القائی سنگ ها در آزمایشگاه
  6. شرکت در در پی‌جوئی‌های باستان‌شناسی
  7. برسی زمین لغزش ها برای ایمنی ابنیه و راه ها
  8. برسی چاه پیمائی برای پی گیری رگه های معدنی و کیفیت آب زیرزمینی

بیشتر بخوانید: فیزیک زمین یا ژئوفیزیک چیست؟

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


اکتشاف آب

مطالعات ژئوفیزیک

مطالعات ژئوتکنیک

کاربرد ژئوالکتریک

مطالعات ژئوالکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما