تعریف ژئوفیزیک

تعریف ژئوفیزیک

ما در این مطلب به مبحث تعریف ژئوفیزیک میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

تعریف ژئوفیزیک

ژئوفیزیک یک علم طبیعی کمی است که به بررسی فرآیندهای فیزیکی و خواص زمین می پردازد. هدف ژئوفیزیکدانان درک شکل، میدان های گرانشی و مغناطیسی، ساختار و ترکیب داخلی و فرآیندهای سطحی زمین است. بسیاری از فرآیندهای ژئوفیزیکی که ما در سطح زمین مشاهده و تجربه می کنیم (مانند زلزله و آتشفشان) توسط درون زمین هدایت می شوند.

فیزیک کاربردی

ژژئوفیزیک کاربردی مبحثی مبتنی بر قوانین و روش های فیزیک است که همراه با اطلاعات زمین شناسی می تواند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.
ژئوفیزیک کاربردی یک موضوع تحصیلات تکمیلی با تحقیقاتی است که شامل تحقیقات پایه و کاربردی است.

این تحقیق کاربردی کاربردهای زیست محیطی و مهندسی از جمله تشخیص آلاینده ها در خاک و آب، نشت سلول های گرد و غبار (نیروگاه برق آبی، دفن زباله)، طرح ریزی مقاومت سنگ، بررسی در حین طراحی تونل ها، جاده ها، ساختمان ها و چشم انداز مواد معدنی را پوشش می دهد (تکنیک). برای محلی سازی سنگ معدنی بالقوه) و آب (کمیت و کیفیت آبخوان)، در حالی که تحقیقات پایه شامل دیرینه مغناطیسی (رانش قاره، تغییرات تاریخی در شدت میدان مغناطیسی زمین، تاریخ گذاری رسوبات و غیره)، خواص فیزیکی سنگ ها (ضروری برای تفسیر ژئوفیزیکی)، تعیین ساختارهای زمین شناسی (مثلاً در حین اکتشاف) و غیره.

ژئوفیزیک

زلزله شناسی

زلزله شناسی مطالعه علمی زمین لرزه ها و اثرات زیست محیطی آن مانند سونامی و رانش زمین است. هدف زلزله شناسان این است که بفهمند زمین لرزه ها کجا و چرا رخ می دهند. یکی از شواهد اصلی برای تکتونیک صفحه، مشاهده این بود که زمین لرزه ها تمایل دارند در مرزهای صفحه رخ دهند، جایی که صفحات نسبت به یکدیگر حرکت می کنند.

یکی دیگر از جنبه های زلزله شناسی مطالعه چگونگی حرکت امواج الاستیک ناشی از زلزله در زمین است.

مشاهدات مبتنی بر امواج لرزه ای و ثبت آنها توسط ایستگاه های لرزه نگاری شواهدی از ساختار زمین ارائه کرده است، از جمله این واقعیت است که زمین دارای یک هسته داخلی (جامد) و هسته خارجی (مایع) است.

ژئودزی

ژئودزی علم اندازه گیری بسیار دقیق شکل، گرانش و جهت زمین است. همه چیز از سیستم مختصات که زیربنای تمام ناوبری و موقعیت یابی تا تشخیص علائم هشدار دهنده فوران آتشفشانی است. شاید تا به حال نام «ژئودزی» را نشنیده باشید، اما قطعاً از آن سود برده اید.

ابزارهای ژئودزی به ما اجازه می دهند صفحات تکتونیکی متحرک، بالا آمدن سطح دریا، کوچک شدن یخچال های طبیعی، فرسایش خاک پس از آتش سوزی، یا استفاده بیش از حد از آب های زیرزمینی در طول خشکسالی را اندازه گیری کنیم. آنها همچنین به طور فزاینده ای برای برنامه های در حال ظهور مانند وسایل نقلیه خودران و کشاورزی دقیق مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزارهایی که موقعیت‌های بسیار دقیق را با استفاده از ماهواره‌های GPS (یا شبکه‌های ماهواره‌ای متعدد، که به طور کلی GNSS برای «سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی» نامیده می‌شود) اندازه‌گیری می‌کنند. از جمله این ابزارها هستند. همچنین ماهواره‌ هایی وجود دارند که می‌توانند تغییرات سطح کوچک را اندازه‌گیری کنند، مانند ماهواره‌های InSAR (رادار با دیافراگم مصنوعی تداخل‌سنجی).

و دستگاه‌های لیدار روی زمین یا هوا از لیزر برای تولید تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌کنند که تغییرات کوچک را در طول زمان کمیت می‌کند. اینها تنها بخشی از فناوری هایی هستند که زمین شناسان برای مطالعه سیاره پویای ما از آنها استفاده می کنند.

عمیق تر برو

لرزه‌شناسی و ژئوفیزیک ریاضی طیفی از فعالیت‌ها را پوشش می‌دهد که برای بهره‌برداری از موقعیت مطلوب استرالیا نسبت به کمربندهای زلزله جهان طراحی شده‌اند. این در مطالعات گسترده با استفاده از استقرار ابزار دقیق قابل حمل برای کاوش ساختار قاره استرالیا و گوشته زیر آن، و مطالعه خطرات لرزه ای در سراسر استرالیا منعکس شده است.

تحقیقات لرزه‌شناسی به کل صفحه استرالیا از جمله اقیانوس جنوبی و قطب جنوب گسترش می‌یابد. علاوه بر این، تحقیقات در زمین لرزه شناسی رصدی و نظری جهانی شامل توسعه روش های جدید برای تصویربرداری از بخش های مختلف داخلی زمین، مانند پایین ترین گوشته و هسته است.

موضوعات هیجان انگیز شامل کاوش حجم زیادی از داده های لرزه ای غیرفعال ثبت شده توسط آرایه ها برای بهبود دانش ما در مورد فضای داخلی زمین و تعاملات زمین جامد با اقیانوس ها، کرایوسفر و جو است. ما همچنین تحقیقاتی را در زمین لرزه شناسی سیاره ای با استفاده از داده های موجود و داده هایی که از ماموریت های آینده در دسترس خواهد بود انجام می دهیم.

یکی دیگر از نقاط قوت این منطقه استنتاج داده ها است، هم در پیشرفت های نظری و هم در کاربردهای مطالعات ساختار زمین و زلزله.

تحقیقات در ژئودینامیک بر توسعه ابزارهای پیشرفته‌ای متمرکز است که دینامیک گوشته و لیتوسفر و ادغام آن‌ها را با طیف متنوعی از مجموعه داده‌های رصدی شبیه‌سازی می‌کنند. این به ما اجازه می‌دهد تا درک خود را از دینامیک گوشته و لیتوسفر و نشانه‌های آن‌ها در سطح در طیف وسیعی از مقیاس‌های مکانی و زمانی افزایش دهیم.

تحقیقات در فیزیک سنگ از تجهیزات جدید در مطالعات آزمایشگاهی و مطالعات رفتار مکانیکی استفاده می کند که به طور گسترده ای از لغزش حل شده با زمان بر روی گسل های مصنوعی گرفته تا مطالعات فرکانس لرزه ای سرعت و میرایی موج را شامل می شود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


مطالعات الکترومغناطیس

مطالعات ژئوفیزیک

مطالعات ژئوتکنیک

آب زیرزمینی

مطالعات ژئوالکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما