شناسایی زمین لرزه

شناسایی زمین لرزه

ما در این مطلب به مبحث شناسایی زمین لرزه میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

شناسایی زمین لرزه

زمین لرزه زمانی اتفاق می افتد که حرکت ناگهانی سنگ ها در امتداد یک گسل در داخل زمین وجود داشته باشد. هنگامی که سنگ‌ های دو طرف گسل از کنار هم عبور می‌کنند، امواج لرزه‌ ای را در زمین می‌ فرستند و مانند امواجی که هنگام انداختن سنگ در حوضچه ایجاد می‌شود، به سمت بیرون تابش می‌کنند.

زمین لرزه، هر گونه لرزش ناگهانی زمین که در اثر عبور امواج لرزه ای از میان سنگ های زمین ایجاد می شود. امواج لرزه ای زمانی ایجاد می شوند که نوعی انرژی ذخیره شده در پوسته زمین به طور ناگهانی آزاد می شود، معمولاً هنگامی که توده سنگ هایی که به یکدیگر فشار می آورند ناگهان شکسته و “لغزش” می کنند.

زمین لرزه ها اغلب در امتداد زمین شناسی رخ می دهند گسل‌ ها ، مناطق باریکی که توده‌ های سنگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌ کنند. خطوط گسل عمده جهان در حاشیه صفحات تکتونیکی عظیمی قرار دارند که پوسته زمین را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید: پروفیل لرزه ای در گمانه ها و لرزه های بازتابی

تا زمان ظهور زلزله شناسی در آغاز قرن بیستم اطلاعات کمی در مورد زلزله وجود داشت.

لرزه‌ شناسی که شامل مطالعه علمی تمام جنبه‌ های زمین‌ لرزه می‌ شود، پاسخ‌ هایی به سوالات دیرینه‌ ای مانند چرایی و چگونگی وقوع زمین‌ لرزه داده است.

تشخیص زلزله

لرزه نگاری ثبت حرکات زمین ناشی از امواج لرزه ای ناشی از زلزله است. لرزه نگار ابزار اندازه گیری است که لرزه نگاری را ایجاد می کند. تقریباً تمام لرزه‌ سنج‌ ها بر اساس اصل اینرسی هستند، یعنی جایی که یک جرم معلق تمایل دارد در هنگام حرکت زمین ثابت بماند.

لرزه‌ سنج‌ ها به ما این امکان را می‌ دهند که با تبدیل ارتعاشات ناشی از امواج لرزه‌ ای به سیگنال‌ های الکتریکی، زلزله‌ ها را شناسایی و اندازه‌ گیری کنیم که سپس می‌ توانیم آن‌ ها را به صورت لرزه نگاری روی صفحه کامپیوتر نمایش دهیم.

بیشتر بخوانید: کاربرد ژئوالکتریک در اکتشاف زمین چیست؟

زلزله شناسان زمین لرزه ها را مطالعه می کنند و می توانند از این داده ها برای تعیین مکان و میزان بزرگی یک زلزله خاص استفاده کنند.

برای ثبت حرکت واقعی زمین در هر سه بعد، زلزله شناسان باید از سه حسگر مجزا در یک ابزار استفاده کنند.

هر سنسور ارتعاشات را در جهت متفاوتی ثبت می کند:

  • مولفه Z حرکت بالا و پایین را اندازه گیری می کند.
  • مولفه E حرکت شرق و غرب را اندازه گیری می کند.
  • مولفه N حرکت شمال به جنوب را اندازه گیری می کند.

امواج لرزه ای

دو نوع اصلی از امواج لرزه ای وجود دارد که در بدنه زمین حرکت می کنند: امواج P و امواج S.

امواج P امواج طولی هستند که از یک سری فشرده سازی و اتساع در جهت حرکت تشکیل شده اند. P مخفف اصلی است زیرا آنها سریع ترین حرکت را دارند.

امواج S امواج عرضی هستند که حرکت آنها عمود بر جهت حرکت است. S مخفف برشی یا ثانویه است زیرا آن ها کندتر از امواج P هستند.

در جایی که یک سطح آزاد وجود دارد (مانند رابط زمین و هوا) این دو نوع حرکت می توانند با هم ترکیب شوند و امواج سطحی را تشکیل دهند که نوعی لرزش ایجاد می کند که باعث از کار افتادن و سقوط ساختمان ها می شود.

بیشتر بخوانید: مطالعه سونداژ زمین

دو نوع امواج سطحی وجود دارد: امواج رایلی و امواج عشق. امواج ریلی از برهمکنش امواج P و S در سطح زمین ایجاد می‌ شوند، در حالی که امواج عشق از تداخل امواج برشی متعدد ایجاد می‌ شوند. حرکات زمین از امواج سطحی اغلب بسیار بزرگتر از حرکات امواج بدن است.

زمین لرزه ها چگونه قرار می گیرند؟

زمین لرزه ها انواع مختلفی از امواج لرزه ای را تولید می کنند و این امواج با سرعت های مختلفی در زمین حرکت می کنند. امواج P سریع ترین هستند و اولین سیگنالی هستند که به یک لرزه نگاری می رسند و به دنبال آن امواج S کندتر و سپس امواج سطحی قرار می گیرند.

زمان رسیدن امواج P و S به لرزه‌ سنج‌ های مختلف برای تعیین محل وقوع زلزله استفاده می‌ شود. با فرض اینکه سرعت نسبی امواج P و S را بدانیم، اختلاف زمانی بین ورود امواج P و S فاصله زمین لرزه از لرزه نگار را تعیین می کند.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما