ژئوفیزیک برای اکتشاف آب

ژئوفیزیک برای اکتشاف آب

ما در این مطلب به مبحث ژئوفیزیک برای اکتشاف آب میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

ژئوفیزیک برای اکتشاف آب

روش های الکترومغناطیسی هوابرد (AEM) بیش از 60 سال است که توسط صنایع نفت و معدنی به عنوان یک روش اکتشاف اولیه به طور گسترده استفاده می شود. در 30 سال گذشته، چالش‌ های مدیریت منابع آب، استفاده از روش‌ های AEM را برای نقشه‌ برداری در مقیاس حوضه برانگیخته است.

بیشتر بخوانید: انواع روش های ژئوفیزیک كاربردی

این افزایش استفاده از AEM برای نقشه‌برداری از منابع آب را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:

1) کاربرد روش‌ های هوابرد برای نقشه‌ برداری از ویژگی‌ های الکتریکی زمین برای تفسیر زمین‌ شناسی

2) پیشرفت‌ ها در سخت‌ افزار و نرم‌ افزار AEM که امکان تشخیص و تفسیر مواد آبخوان را فراهم می‌ کند

3) نیاز به مدیریت پایدار منابع آب به دلیل افزایش جمعیت، گسترش مناطق کشاورزی آبی و توسعه اقتصادی، و تقاضای روز افزون برای آب در سراسر جهان.

بیشتر بخوانید: فیزیک زمین یا ژئوفیزیک چیست؟

روش‌ های داده منبع نقطه‌ ای، که شامل سیاهه‌ های گمانه، ژئوفیزیک گمانه و ژئوفیزیک سطحی می‌ شود، از سابقه طولانی در بهترین فناوری‌ های موجود برای بهبود درک ما از آب‌ های زیرزمینی و مسیر جریان آن برخوردار بوده‌ اند. به منظور ایجاد چارچوب های هیدروژئولوژیکی در مناطق بزرگ، این روش های سنتی نیاز به درونیابی در فواصل طولانی دارند.

AEM این توانایی را دارد:

1) نقشه برداری از مناطق بسیار بزرگ به طور مداوم در امتداد خطوط پرواز

2) نقشه برداری از زمین شناسی از سطح بسیار نزدیک تا اعماق چندین صد متری در زمان معقول و با هزینه نسبتا کم در مقایسه با روش های منبع نقطه ای.

متداول ترین روش های هوابرد که در حال حاضر برای نقشه برداری آب های زیرزمینی استفاده می شود، الکترومغناطیسی هستند که به طور کلی در یک عملیات اندازه گیری می شوند.

AEM به دلیل توانایی آن در تشخیص رسانایی الکتریکی یا مقاومت معکوس لیتولوژی زیرسطحی (به عنوان مثال، محتوای خاک رس، مواد درشت یا دانه ریز، شوری آب زیرزمینی و شرایط آبخوان، بیشترین کمک را به اهداف اکتشاف آب زیرزمینی دارد.

روش هوابرد

ارزش منحصر به‌ فرد این بررسی‌ ها این است که داده‌ ها را می‌ توان بدون ایجاد مزاحمت در محیط‌ های حساس و محصولات کشاورزی مهم اقتصادی (مانند ذرت و گندم) به سرعت جمع‌ آوری کرد.

سپس این مجموعه داده‌ های الکترومغناطیسی گذرا (EM) می‌ توانند پردازش، معکوس و تفسیر شوند تا اطلاعاتی در مورد ساختار محیط زمین‌ شناسی و هیدروژئولوژیکی ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: تعریف ژئوفیزیک

تاکنون، داده‌ های مورد استفاده برای ساخت چارچوب‌ های هیدروژئولوژیکی اغلب شامل سنگ‌ شناسی گمانه‌ های پراکنده و سیاهه‌ های ژئوفیزیکی همراه با نقشه‌ های زمین‌ شناسی سطحی و گاه‌ به‌ گاه بررسی‌ های ژئوفیزیکی سطحی بوده است.

در حالی که این ممکن است برای برخی از مطالعات منطقه ای کافی باشد، مدل های آب زیرزمینی به طور کلی فاقد تراکم داده های مکانی کافی برای تفسیر زمین شناسی قابل اعتماد در سطح محلی هستند.

برای مطالعات دقیق آبخوان‌ های محلی و سیستم‌ های آب سطحی، فواصل طولانی بین نقاط داده نقطه‌ ای می‌ تواند خطای قابل‌ توجهی را در چارچوب سه بعدی ایجاد کند تا از نمایش دقیق شرایط واقعی سایت جلوگیری کند.

در نظر بگیرید که یک گمانه 6 اینچی نشان دهنده کمتر از یک میلیونم یک هکتار است. یک گمانه اطلاعات دقیقی در مورد زمین شناسی در مجاورت گمانه ارائه می دهد، اما هر گونه استنباط در مورد زمین شناسی اطراف آن در بهترین حالت یک حدس علمی است.

گمانه ها گران هستند و گاهی اوقات حفاری در مکان های خاص دشوار است، و خروجی اغلب اطلاعات پراکنده با چگالی گمانه کم و حفاری های کمی است که تا عمق کافی گسترش می یابد. این می تواند منجر به عدم قطعیت و سطح اطمینان پایین در تفاسیر زمین شناسی و مدل های هیدروژئولوژیکی شود.

در برابر این پس‌ زمینه، بررسی‌ های ژئوفیزیکی هوابرد به طور فزاینده‌ ای برای ارائه داده‌ های فضایی بهبود یافته قابل توجهی استفاده می‌ شوند که می‌توانند به سیاهه‌ های گمانه موجود و سایر داده‌ های حمایتی متقابل برای ایجاد یک نقشه کمی و دقیق زیرسطحی کالیبره شوند.

داده‌ های ژئوفیزیکی جمع‌آوری‌شده جایگزین داده‌های گمانه موجود نیستند، بلکه مکمل داده‌ های گمانه موجود هستند، در نتیجه تفسیر زمین‌ شناسی را تقویت می‌ کنند.

بیشتر بخوانید: روش ها و ابزارها در ژئوفیزیک

یک سیستم AEM به طور خاص برای نقشه برداری سفره های زیرزمینی

داده‌های AEM جمع‌آوری‌شده در مطالعات موردی ارائه‌شده با مدل‌های مختلف سیستم‌های SkyTEM جمع‌ آوری شد یک سیستم ژئوفیزیکی با دامنه زمان (TEM) که طی ۱۴ سال گذشته توسعه یافته و برای تحقیقات هیدروژئولوژیکی و زیست‌ محیطی طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک چیست؟

اکتشاف فلزات پایه مربوط به اهداف عمیق بود و سیستم‌ های AEM شروع به دنبال کردن دو مسیر کردند: سیستم‌ های حوزه زمانی بال ثابت که برای شناسایی اهداف رسانای عمیق طراحی شده بودند، و سیستم‌های حوزه فرکانس HEM (الکترومغناطیس هلیکوپتر) که برای وضوح بالا، نزدیک به سطح، نقشه رسانایی.

SkyTEM زمین را در حالت ممان دوگانه با جریان های مختلف و تعداد دور سیم فرستنده مختلف انرژی می دهد. حالت ممان دوگانه شامل استفاده همزمان از یک لحظه کم (LM) برای ثبت زمان های اولیه است که حاوی اطلاعات نزدیک به سطح است و یک لحظه بالا (HM) که امکان نفوذ در عمق زیاد را فراهم می کند. این ویژگی زمین شناسی را قادر می سازد تا با وضوح بالا از سطح به اعماق بیشتر نقشه برداری شود، که برای بسیاری از کاربردهای آب زیرزمینی بسیار مهم است.

همچنین قابل توجه توانایی SkyTEM برای کالیبره ماندن در طول اکتساب است تا عمق و عمق آب زیرزمینی را بتوان با دقت زیادی محاسبه کرد. قاب SkyTEM به اندازه کافی سفت و سخت است تا مجموعه ای از حسگرهای جانبی از جمله مغناطیس سنج، ارتفاع سنج لیزری، دوربین های ویدئویی و تجهیزات GPS را حمل کند.

این سیستم سبک وزن، بدون اپراتور است و می‌ تواند برای عملکرد در محدوده فرکانس‌ های پایه و زمان‌ های تاخیر برای بهینه‌ سازی طیف وسیعی از اهداف نقشه‌ برداری زمین‌ شناسی پیکربندی شود.

به دلیل وضوح بالای جانبی و عمودی آن، سیستم SkyTEM به طور فزاینده ای در اکتشاف مواد معدنی که در آن تعریف دقیق ناهنجاری های رسانایی بالا ضروری است، استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک در اکتشاف آب

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما