لرزه نگار چگونه کار می کند؟

لرزه نگار چگونه کار می کند؟

ما در این مطلب به مبحث لرزه نگار چگونه کار می کند می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

لرزه نگار چگونه کار می کند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه دانشمندان زلزله های محلی را بدون تکان دادن تجهیزات ثبت می کنند؟ لرزه نگار ابزاری است که می تواند حرکات زمین در سطح زمین را در اثر زلزله و فعالیت های آتشفشانی شناسایی و ثبت کند.

لرزه نگار چیست؟

لرزه نگار وسیله ثبتی است که دانشمندان از آن برای اندازه گیری زمین لرزه استفاده می کنند. هدف لرزه نگار ثبت دقیق امواج لرزه ای در هنگام زلزله است.

اگر در شهری زندگی می کنید، ممکن است متوجه لرزش زمین در هنگام عبور یک کامیون بزرگ یا قطار مترو شده باشید. بنابراین لرزه نگارهای خوب در ایستگاه های لرزه نگاری جدا شده و به سنگ بستر متصل می شوند تا از “آلودگی داده ها” ناشی از انواع دیگر حرکت زمین جلوگیری کنند.

چالش های لرزه نگاری

مشکل اصلی که در ایجاد چنین ساز باید حل شود این است که وقتی زمین می لرزد، ساز هم می لرزد. بنابراین، بیشتر لرزه نگارها نوعی آونگ را شامل می شوند.

شما می توانید با آویزان کردن یک وزنه بزرگ که از طناب روی میز آویزان است، یک لرزه نگار بسیار ساده بسازید. با چسباندن یک خودکار به وزنه و چسباندن یک تکه کاغذ به میز به طوری که خودکار متصل به وزنه بتواند روی کاغذ بکشد، می توانید لرزش های پوسته زمین (زلزله) را ثبت کنید.

اگر از یک رول کاغذ (یک درام چرخان ساده) و موتوری استفاده می‌کردید که کاغذ را به آرامی روی میز می‌کشید، می‌توانید لرزش را در طول زمان ثبت کنید. با این حال، برای دیدن هر چیزی یک لرزش بسیار بزرگ لازم است.

در یک لرزه نگار واقعی، از اهرم یا الکترونیک برای بزرگنمایی سیگنال استفاده می شود تا لرزش های بسیار کوچک قابل تشخیص باشد. یک لرزه نگار مکانیکی بزرگ ممکن است وزنی به وزن 450 کیلوگرم یا بیشتر داشته باشد و مجموعه ای از اهرم ها را به حرکت در می آورد که حرکت قلم را به طور قابل توجهی بزرگ می کند.

لرزه نگارهای دوره کوتاه برای دریافت امواج لرزه ای با فرکانس بالا در زمین لرزه های محلی طراحی شده اند، در حالی که لرزه نگارهای دوره طولانی امواج با فرکانس پایین تر زلزله های دورتر را اندازه گیری می کنند. زمین لرزه های بسیار بزرگ ممکن است لرزه نگارهایی با حرکت قوی ایجاد کنند که فعالیت لرزه ای را به میزان بسیار کمتری افزایش می دهد.

انواع امواج لرزه ای

دو نوع امواج لرزه ای وجود دارد: امواج بدن و امواج سطحی. امواج بدن شامل امواج P و S هستند که با سطح زمین برای ایجاد امواج سطحی تعامل دارند.

امواج P یا امواج اولیه، امواج طولی هستند. امواج P مانند یک فنر مارپیچ که فشرده شده و سپس آزاد شده است به جلو و عقب حرکت می کنند. امواج S (امواج ثانویه) امواج عرضی هستند که مانند امواج آب به سمت بالا و پایین حرکت می کنند.

لرزه نگار در مقابل لرزه نگار: تفاوت چیست؟

هر دو لرزه نگار فعالیت لرزه ای را اندازه گیری می کنند، اما لرزه نگار توانایی ثبت داده های لرزه ای را دارد. (کلمه “گراف” از یونانی “graphos” برای نوشتن آمده است.) این ضبط را لرزه نگار می نامند.

اولین لرزه نگارها نوسانات زمین را روی سطح ثبت آنالوگ مانند کاغذ عکاسی یا نوار مغناطیسی ثبت می کردند، اما لرزه نگارهای امروزی اغلب دیجیتال هستند.

مقیاس ریشتر چیست؟

مقیاس ریشتر مقیاس استانداردی است که برای مقایسه زلزله استفاده می شود. این یک مقیاس لگاریتمی است، به این معنی که اعداد روی مقیاس فاکتورهای 10 را اندازه گیری می کنند. بنابراین، برای مثال، زلزله ای که اندازه آن 4.0 در مقیاس ریشتر است، 10 برابر بزرگتر از زلزله 3.0 است.

در مقیاس ریشتر، هر چیزی کمتر از 2.0 برای یک فرد عادی قابل تشخیص نیست و به آن ریززلزله می گویند. ریز لرزه ها دائما رخ می دهند. شدت زمین لرزه های متوسط ​​کمتر از 6.0 یا بیشتر است. زمین لرزه هایی با بزرگی بیش از 6.0 می تواند خسارات قابل توجهی ایجاد کند.

انواع لرزه نگار

سه نوع لرزه نگار وجود دارد که در زیر به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد:

لرزه نگار طولانی مدت

لرزه سنج با دوره طولانی ابزاری با فرکانس تشدید بسیار کم است. تأخیر بین لرزه‌ سنج و حرکت زمین ناچیز می‌ شود و دامنه جابجایی لرزه‌ سنج با جابجایی زمین تقویت‌شده مطابقت دارد. همچنین به عنوان جابجایی متر نیز شناخته می شود.

اغلب برای ثبت رویدادهای لرزه ای با فرکانس های 0.01 هرتز تا 0.1 هرتز یا 100 ثانیه تا 10 ثانیه در نظر گرفته شده است. به طور معمول، این دستگاه ها یک کانال را با حرف L شروع می کنند.

لرزه نگار دوره کوتاه

لرزه سنج دوره کوتاه به گونه ای طراحی شده است که دارای دوره طبیعی بسیار کوتاه و فرکانس تشدید بیشتر از اکثر فرکانس های امواج لرزه ای باشد. جابجایی یک لرزه‌سنج در یک دوره کوتاه متناسب با شتاب زمین است. از این رو، این ابزار به عنوان شتاب سنج شناخته می شود. به طور معمول، برای پاسخگویی به فرکانس‌های بین 1 هرتز و 10 هرتز (دوره‌ هایی در محدوده 1 ثانیه تا 0.1 ثانیه) طراحی شده است.

این نوع لرزه‌ سنج به‌طور ایده‌ آل برای موقعیت‌ هایی مناسب است که دامنه حرکت زمین بر یک لرزه‌سنج معمولی غلبه کند. در نامگذاری کانال، این سازها معمولاً با حرف S یا E شروع می شوند که مخفف عبارت Extremely Short Period است.

لرزه نگار پهن باند

لرزه سنج پهن باند یک آونگ اینرسی با مکانیزمی برای بازخورد نیرو است. مقدار نیروی فیدبک با تبدیل حرکت جرم به سیگنال الکتریکی با استفاده از مبدل الکتریکی تعیین می شود .

تکانه‌ های لرزه‌ ای در محدوده فرکانس 0.1 هرتز تا 1 هرتز (دوره‌ های 10 ثانیه تا 1 ثانیه) می‌ توانند توسط ریز لرزه، یک نوع پس‌ زمینه طبیعی از نویز، مانع شوند.

برخی از اینها ممکن است توسط عوامل محلی مانند ترافیک، بارندگی یا تأثیر باد بر درختان ایجاد شوند، اما فعالیت امواج طوفانی و موج‌ های شدید در دریا نقش مهمی در این امر دارد.

این نویز لرزه ای با دامنه کم در درجه اول ناشی از کوبیدن موج سواری در یک خط ساحلی یا تداخل امواج در اعماق اقیانوس است. این سیگنال ممکن است به اندازه سیگنال زمین لرزه های دور قوی باشد، که نمی توان آن را به طور انتخابی بدون تقویت همزمان نویز افزایش داد.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما