فناوری بررسی ژئوفیزیکی

فناوری بررسی ژئوفیزیکی

ما در این مطلب به مبحث فناوری بررسی ژئوفیزیکی می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

فناوری بررسی ژئوفیزیکی

انتخاب فناوری بررسی ژئوفیزیکی مناسب یا ترکیبی از فناوری‌ ها برای تصویربرداری موفقیت‌ آمیز یا نقشه‌ برداری از ویژگی‌ های زیرسطحی هدف‌ گذاری شده کلیدی حیاتی است.

توموگرافی مقاومت الکتریکی (ERT)

توموگرافی مقاومت الکتریکی (ERT) یک روش ژئوفیزیک پیشرفته است که برای تعیین توزیع مقاومت زیرسطحی با انجام اندازه‌گیری روی سطح زمین استفاده می‌ شود. داده های ERT به سرعت با یک مقاومت سنج خودکار چند الکترود جمع آوری می شود.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک برای اکتشاف آب

پروفیل های ERT از یک نمودار مقطعی (2-D) مدل شده از مقاومت (Ω · m) در مقابل عمق تشکیل شده است. تفاسیر ERT، که توسط داده‌ های گمانه یا داده‌ های ژئوفیزیکی جایگزین پشتیبانی می‌ شوند، به‌طور دقیق هندسه و سنگ‌ شناسی یا هیدرولوژی یا سنگ‌ شناسی سازندهای زمین‌ شناسی زیرسطحی را نشان می‌ دهند.

ERT مقاومت را اندازه گیری می کند. مقاومت، که در Ω·m اندازه گیری می شود، معکوس ریاضی رسانایی است. این یک ویژگی فیزیکی حجیم مواد است که بیان می کند که عبور جریان الکتریکی از مواد چقدر دشوار است.

اندازه گیری مقاومت را می توان با جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) انجام داد. از آنجایی که اندازه‌ گیری‌ های مقاومت به فرکانس وابسته هستند، هنگام مقایسه مقادیر مقاومت جمع‌آوری‌شده با استفاده از تکنیک‌ های مختلف باید دقت شود.

مواد رسی، اکسیدهای فلزی و کانی های سولفیدی تنها مواد رسوبی رایجی هستند که می توانند جریان الکتریکی قابل توجهی را از طریق خود ماده حمل کنند. به این ترتیب، مقاومت بیشتر مواد رسوبی نزدیک به سطح در درجه اول توسط کمیت و شیمی سیالات منفذی درون ماده کنترل می شود.

بیشتر بخوانید: ژئوفیزیک کاربردی

هر ماده خاصی می‌تواند طیف وسیعی از پاسخ‌ های مقاومتی داشته باشد که به سطح اشباع، غلظت یون‌ ها، وجود سیالات آلی (مانند مایعات فاز غیرآبی، NAPL)، گسل‌ شدن، اتصال، هوازدگی و غیره بستگی دارد.

اصول کلی که ERT مبتنی بر آن است، تقریباً یک قرن است که توسط ژئوفیزیکدانان استفاده می شود. پیشرفت‌ های اخیر در تجهیزات میدانی و روش‌ های پردازش داده‌ ها، بررسی‌ های سریع دو بعدی را عادی و بررسی‌ های سه بعدی را ممکن کرده است.

بررسی‌ های مقاومت 1 بعدی به سبک قدیمی هنوز رایج هستند و در موارد زیادی مفید هستند، اما در مناطقی از زمین‌ شناسی پیچیده دو بعدی یا سه بعدی با مشکلات تفسیری مواجه می‌ شوند.

رادار نافذ زمینی (GPR)

رادار نفوذی زمین (GPR) یک اصطلاح کلی برای توصیف روش هایی است که از امواج رادیویی برای کاوش اجرام زیرسطحی یا ویژگی های زمین شناسی استفاده می کنند.

GPR یک تکنیک ژئوفیزیکی الکترومغناطیسی غیر تهاجمی (EM) برای اکتشاف و شناسایی زیرسطحی است. با استفاده از اصول رادار، سیستم‌ های GPR انرژی الکترومغناطیسی ضربه‌ ای (یعنی امواج رادیویی) را به زمین منتقل می‌ کنند و پژواک یا انرژی جلوی موج منعکس‌ شده را در سطح تشخیص می‌ دهند.

این فرآیند تا حدودی شبیه به روش‌ های بازتاب لرزه‌ ای موج p است و شباهت‌ های نظری بین خواص سینماتیکی انتشار موج الاستیک و الکترومغناطیسی وجود دارد.

اولین کاربردهای عملی GPR بر کاربردهای خاک دائمی منجمد متمرکز بود و با درک بهتر پایه دانش برای نقاط قوت و ضعف GPR، تنوع شرایط زمین و کاربردهای آن برای جایی که از آن استفاده می‌شود نیز بهتر شناخته شد.

امروزه رادارهای نفوذی زمین یکی از پرکاربردترین دستگاه های ژئوفیزیکی برای به دست آوردن اطلاعات زمین کم عمق است. داده های GPR در مقایسه با سایر روش ها نسبتاً سریع و ارزان است.

بیشتر بخوانید: تکنیک های اکتشاف آب زیرزمینی

نتایج به‌ دست‌ آمده اطلاعات مکان و عمق را برای ویژگی‌ های زیرسطحی شناسایی و تفسیر شده فراهم می‌ کند. GPR بالاترین وضوح را در بین هر روش ژئوفیزیکی برای تصویربرداری از سطح زیرسطحی دارد و گاهی اوقات وضوح در مقیاس سانتی متری امکان پذیر است.

قطبش القایی (IP)

پلاریزاسیون القایی (IP) یک تکنیک ژئوفیزیکی هست که به صورت گسترده در اکتشاف مواد معدنی و عملیات معدن به کار برده می شود. بررسی IP بسیار شبیه به توموگرافی مقاومتی الکتریکی (ERT) است.

روش‌ های مقاومت و IP اغلب بر روی سطح زمین با استفاده از چندین سایت چهار الکترودی اعمال می‌ شوند. در یک بررسی IP، علاوه بر اندازه گیری مقاومت، خواص خازنی مواد زیرسطحی نیز تعیین می شود. در نتیجه، بررسی‌های IP اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات فضایی در سنگ‌ شناسی و شیمی سطح دانه ارائه می‌ دهد.

بیشتر بخوانید: لرزه نگار چگونه کار می کند؟

بررسی IP را می توان در حالت دامنه زمانی و دامنه فرکانس انجام داد. در روش پلاریزاسیون القایی حوزه زمانی، کاهش ولتاژ به عنوان تابعی از زمان پس از قطع جریان تزریقی مشاهده می‌ شود.

در حالت قطبش القایی دامنه فرکانس، یک جریان متناوب با فرکانس های متغیر به زمین تزریق می شود. تغییر فاز ولتاژ برای ارزیابی طیف امپدانس در فرکانس های تزریق مختلف اندازه گیری می شود که معمولا به عنوان IP طیفی نامیده می شود.

روش IP یکی از پرکاربردترین تکنیک ها در اکتشافات معدنی و صنایع معدنی است و کاربردهای دیگری در بررسی های هیدروژئوفیزیکی، تحقیقات محیطی و پروژه های مهندسی ژئوتکنیک دارد.

انعکاس لرزه ای

انعکاس لرزه ای (چه در ساحل و چه در دریا) رایج ترین روش ژئوفیزیکی است که برای اکتشاف نفت و گاز استفاده می شود و بالاترین درجه پیچیدگی فنی را از نظر توانایی های جمع آوری داده و پردازش سیگنال نشان می دهد.

بررسی انعکاس لرزه ای تصاویر 2 یا 3 بعدی از مرزهای چینه شناسی و ساختار زمین شناسی (به عنوان مثال گسل ها، لایه بندی چینه نگاری، چین خوردگی) در اعماق از 100 متر تا چندین کیلومتر در عمق ارائه می دهد.

انعکاس لرزه ای در مرزها در تراکم سنگ رخ می دهد که باعث ایجاد انرژی صوتی “بازتابی” می شود. برای اکتشاف زمین کم عمق، انعکاس لرزه‌ ای می‌ تواند یک روش موثر در تعیین عمق سطح بالایی سنگ بستر و همچنین ویژگی‌ های سنگی چینه‌ شناسی عمیق‌ تر باشد. با این حال، در مقایسه با سایر روش‌ های ژئوفیزیکی کم عمق (مانند GPR، ERT، SR)، بررسی‌ های انعکاس لرزه‌ ای به دلیل تجهیزات و نیروی کار نسبتاً بالاتر گران‌ تر هستند.

بیشتر بخوانید: فرآيند گمانه زني يا سونداژ

پروفایل های دریایی زیر پایین

پروفیلگر دریایی زیرپایین (SBP) یک روش ژئوفیزیکی است که به طور خاص برای شناسایی و شناسایی لایه‌ های رسوب یا سنگ در زیر بدنه آب طراحی شده است. SBP پروفایل های بازتاب لرزه ای پیوسته را در زمان واقعی با استفاده از یک منبع تولید کننده موج صوتی و مجموعه ای از هیدروفون ها برای دریافت انرژی بازتاب شده توسط رابط های مختلف ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌ های ژئوتکنیک

پروفیل‌ های زیرپایین معمولاً در بررسی‌ های اکتشافات زمین‌ شناسی و ژئوفیزیک، پروژه‌ های ساخت‌ و ساز دریایی و بررسی مسیر برای پروژه‌ های تخمگذار خطوط لوله استفاده می‌ شوند.

الکترومغناطیسی دامنه فرکانس و زمان

بررسی‌های الکترومغناطیسی (EM) شامل استفاده از سیستم‌ های تولید میدان الکترومغناطیسی حوزه زمان یا حوزه فرکانس برای اندازه‌گیری و نقشه‌ برداری تغییرات در خواص الکتریکی و مغناطیسی زیرسطحی کم‌ عمق است.

برای بررسی‌ های کم عمق، روش‌ های EM معمولاً برای نقشه‌برداری تغییرات در خصوصیات خاک یا برای شناسایی و نقشه‌ برداری مکان اشیاء ساخته شده توسط انسان مدفون یا زمین تغییر یافته استفاده می‌ شوند.

کاربردها از نقشه برداری وسعت جانبی خاک های آلوده تا مکان یابی ویژگی های زیرزمینی مانند مخازن ذخیره سازی، درام ها، خطوط لوله و تاسیسات را شامل می شود.

بیشتر بخوانید: روش‌ های الكترومغناطيسی

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات لرزه نگاری – مطالعات GPR ، سونداژ – مطالعات ژئوتکنيک – آزمایشات درون چاهی – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – اکتشاف آب – مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات GPR – مطالعات الکترومغناطیس – مطالعات ژئوفیزیک – مطالعات GPR – مطالعات ژئوالکتریک – مطالعات الکترومغناطیس -مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوتکنيک- مطالعات ژئوتکنيک – مطالعات ژئوفیزیک – اکتشاف آب آزمایش مگنتومتری – آزمایش دانهول – آزمایشات درون چاهی – آزمایش دانهول – مطالعات لرزه نگاری

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما