دانهول

دانهول

ما در این مطلب به مبحث دانهول میپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس , مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی،‌ آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

آزمایش دانهول

آزمایش دانهول به علت مزیت هایی که دارد، یکی از کاربردی ترین شیوه های اندازه‌گیری سرعت امواج الاستیک بوده که زیر مجموعه شیوه های لرزه ‌نگاری است. در پروژه ‌های عمرانی که قرار است یک سازه روی ناحیه مشخصی انجم شود، مدول های الاستیک دینامیکی مواد شکل دهنده آن ناحیه، اهمیت بخصوصی دارد. چون که طراحی سازه بر همین پایه انجام خواهد شد و یکی از را‌ه‌ های حساب کردن این کمیت‌ ها در اختیار داشتن سرعت موج های طولی یا عرضی است. برای اینکه بدانید پایه کار در آزمایش دانهول چیست، باید گفت که این آزمایش دارای اندازه گیری زمان، سیر موج از سطح زمین تا عمق های گوناگون است.

برای  این تست خاک، یک لرزه سنج که معمولا شامل سه حسگر عمود می باشد، توسط کابل در عمق های گوناگون قرار داده شده و موجه های لرزه ای بدست آمده از چشمه لرزه ای توسط آن ثبت می شود. انجام ازمایش دانهول روی انواع خاک و سنگ ممکن است.

بیشتر بخوانید: ژئوتکنیک چیست؟

آزمایش دانهول چیست؟

پایه شیوه لرزه ای ازمایش دانهول در ژئوفیزیک بر مبنای نشر موج های مکانیکی در محیط الاستیک است.

امواج تولید شده توسط چشمه لرزه ای (مانند ضربه چکش) به گیرنده موج ها (ژئوفون) می رسد و بعد توسط دستگاه لرزه نگار تقویت و ثبت می شود.

بر مبنای جهت حرکت موج در درون زمین دو نوع امواج در فاز طراحی پروژه های مهندسی عمران اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. موج های تراکمی یا طولی که سوی حرکت ذره در سمت نشر موج است.

موج های برشی یا عرضی که سمت حرکت ذره عمود بر جهت نشر موج است. با در دست داشتن سرعت موج های تراکمی و سرعت موج های برشی، همینطور چگالی محیط نشر می توان مدول های دینامیکی لایه های خاک را با آزمایش دانهول حساب نمود.

بیشتر بخوانید: سونداژ

الف) موج های تراکمی

ساز و کار نشر موج تراکمی در آزمایش دانهول به طوری است که سوی انتشار موج با سمت حرکت ذرات یک اندازه است. این موج سریعتر از سایر موج های لرزه ای، منتشر می شود. از این سو به آن موج اولیه هم گفته می شود. سرعت موج اولیه با مقاومت سنگ در مقابل متراکم شدن مناسب است. مطالعات به دست آمده از موج اولیه یک تخمین خام از جنس ماده، به ما می دهد.

ب) موج های برشی

ساز و کار نشر موج برشی به نحوه ای است که جهت انتشار موج عمود به سمت حرکت ذرات است. نکته قابل توجه این است که همیشه این موج پس از موج تراکمی نشر می شود. از این سو به آن موج ثانویه هم گفته می شود.

ج) امواج سطحی

امواج سطحی در محیط نزدیک به سطح زمین نشر می شوند. دامنه این موج ها ازمایش دانهول با فاصله گرفتن از سطح زمین بسیار کاهش یافته و محو می شوند.

کارایی آزمایش دانهول

در همه پروژه ها و طرح های عمرانی، ویژگی و خصوصیتی که به مهندسین دید کافی برای طراحی سازه را می دهد، مدول های الاستیک دینامیکی مواد شکل دهنده محدوده ای است که سازه ر روی آن انجام خواهد شد.

این کمیت ها را به علاوه انجام آزمایش خاک، می توان با داشتن اطلاعاتی از دانسیته، سرعت موج طولی و سرعت موج عرضی (برشی) مواد مورد نظر حساب کرد. پس برای بدست آوردن کمیت های گفته شده در یک منطقه، نیاز است به علاوه اندازه گیری سرعت موج های طولی، پروفیل هایی جهت مشخص شده سرعت موج برشی هم برداشت شود.

 تجهیزات آزمایش دانهول

  • دستگاه‌ لرزه‌ نگار شیش کاناله
  • ژئوفون سه مولفه درون گمانه ای
  • پتک، الوار و ورق برای توليد موج های تراکمی و برشی

بیشتر بخوانید: مطالعات الکترومغناطیس

شیوه انجام آزمایش دانهول

پایه شیوه های لرزه نگاری بر این حقیقت پایبند است که موج های الاستیک با سرعت های متفاوت در لایه های گوناگون زیر سطح حرکت می کنند.

در این شیوه ها، موج ها در یک نقطه تولید شده و در یک سری نقطه های دیگر، زمان رسیدن انرژی منعکس یا منکسره از ناپیوستگی ها یا فصل مشترک لایه های گوناگون اندازه گیری می شود.

با استفاده از شیوه لرزه نگاری موقعیت و ساختار لایه های زیرسطحی، معلوم می شود. مهم ترین مزیت شیوه های لرزه نگاری آزمایش دانهول نسبت به بقیه شیوه های ژئوفیزیکی، این است که با بکار گرفتن متناسب این شیوه تفسیر دقیق تر و با دید بیشتری از ساختار زیر سطح بدست می آید.

در همه شیوه های لرزه‌ نگاری بعد از ایجاد انفجار و یا ضربات مکانیکی، لرزه ‌‌هایی که در اثر این انفجار یا ضربات ایجاد شده ‌اند، ثبت می ‌شوند.

انفجار در پوسته‌ی بیرونی و در سطح زمین، با یک چشمه لرزه ‌ای با توانایی به وجود آوردن یک موج با انرژی بالا ایجاد می ‌شود و تشخیص لرزه ‌ها برای ثبت آن‌ ها به صورت سیگنال هم به کمک سنسورهای صوتی بخصوص انجام می ‌شود.

شیوه های لرزه‌ نگاری برای شناسایی لایه‌بندی خاک در شرایط کلی به سه گروه درون گمانه ‌ای، میان گمانه‌ ای و سطحی قابل دسته بندی هستند که آزمایش دانهول از نوع درون گمانه ای است.

در آزمایشات دانهول، موج های برشی از یک منبع تولید لرزه که در سطح زمین قرار گرفته، تولید شده و از گیرنده ژئوفن که در ته گمانه جاسازی شده است، دریافت می شود.

منبع تولید لرزه، یک چکش و صفحه ای فلزی که به طور افقی در سطح زمین قرار دارد، شامل می باشد. با برخورد چکش به صفحه فلزی در راستای طول صحفه، لرزه ایجاد می شود.

برای افزایش تنش قائم وارد شده به صفحه فلزی در آزمایش دانهول، اغلب بار چرخ یک وسیله نقلیه به طور استاتیکی روی آن قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: مطالعات GPR

دقت کنید که در آزامایش دانهول گمانه ها باید به شیوه ماشینی حفاری شده و بعد از قرارگیری لوله از جنس پی وی سی مناسب با قطر ژئوفون های درون گمانه، اطراف لوله از ماسه ریزدانه با دانه‌ بندی یکدست پر شود.

بعد از قرار دادن حسگرها و اتصال دستگاه به لپتاپ، لرزه ‌های به وجود آمده توسط ضربات مکانیکی یا ایجاد انفجار در نزدیکی دهانه دانهول، به شکل سیگنال ثبت و در صفحه نمایش مرتبط قابل دیدن خواهد بود.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب، مطالعات GPR، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول، مطالعات ژئوالکتریک، سونداژ، مطالعات الکترومغناطیس، مطالعات ژئوتکنيک، آزمایشات درون چاهی، مطالعات الکترومغناطیس – آزمایش مگنتومتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری ، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس، آزمایش مگنتومتری با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

شماره تماس: 09123533974

آدرس: تهران بزرگراه ستاری خیابان 20 متری گلستان


مطالعات GPR

ژئوفیزیک

اکتشاف آب

آزمایش دانهول

مطالعات ژئوالکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما