اکتشاف منابع آب زیرزمینی

اکتشاف منابع آب زیرزمینی - مطالعات ژئوالکتریک

در حال حاضر در کشور ایران بسیاری از افراد اعم از حقیقی و حقوقی یکی از اصلی ترین زیرساخت های تولیدشان بسته به تامین و استحصال از منابع آب زیرزمینی می باشد. به همین دلیل که اکثر واحدهای تولیدی موجود در کشور چه اراضی کشاورزی (واحدهای زراعتی، باغبانی، گلخانه ای و ….)، واحدهای تولیدی دام و طیور و آبزی پروری، واحدهای صنعتی و حتی خدماتی، منبع تامین آب خود را بهره گیری از منابع آب زیرزمینی قرار می دهند.

در ادامه مقاله به مبحث اکتشاف منابع آب زیرزمینی میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اکتشاف منابع آب زیرزمینی

متاسفانه در سال های اخیر با افت سطح زیادی از منابع آب زیرزمینی و کم شدن حجم مخزن سفره ها، بسیاری از این واحدها دچار مشکلات زیادی برای تامین آب مورد نیاز خود شده اند و به ناچار رو به انجام مطالعات ژئوفیزیکی برای اکتشاف منابع آب زیرزمینی و تعیین بهترین محل حفر چاه آورده اند و معمولا همیشه برای این افراد و حتی دیگران این سوال پیش آمده است که چگونه با بهره گیری از علم ژئوفیزیک و با لحاظ کردن چه عواملی می توان منابع آب را در یک محدوده مطالعاتی اکتشاف کرد.

آبخوان های موجود

به طور کلی آبخوان های موجود را می توان در یک دسته بندی به دو نوع آب خوان های موجود در محیط های متخلخل (آبرفتی) و آبخوان های موجود در سازند سخت، تقسیم بندی کرد.

بخش اول مهمترین و اصلی ترین بخش تشکیل دهنده آبخوان های موجود را تشکیل خواهد داد به شکلی که بیشینه ی مصرف آب زیر زمینی مانند شرب، صنعت و کشاورزی از این منابع تامین  خواهد شدو جهت اکتشاف منابع آب زیرزمینی بسیار مناسب هستند.

آب خوان های نوع دوم و یا همان آب خوان های موجود در سازندهای سخت به دلیل داشتن محدودیت های خاص خود معمولا در موارد خاص و بیشتر در جهت تامین آب استفاده می شوند.

عوامل زمین شناسی مؤثر بر موفقیت اکتشاف منابع آب زیرزمینی در آبخوان های آبرفتی

هنگامی که در آبخوان های آبرفتی اقدام به اکتشاف منابع آب زیرزمینی می کنیم، باید ابتدا فاکتورهایی که در موفقیت مطالعات ما تاثیر دارند را بشناسیم.

تراوایی یا نفوذپذیری:

بعضی از آبرفت ها نسبت به بعضی دیگر تراواتر می باشند بدین معنی که آبده تر هستند و توان آبدهی بیشتری در واحد سطح در قیاس با بقیه خوهند داشت به عنوان مثال شن ها و ماده ها یکی از آبرفت های تراوا و رس ها و سیلت ها جزء آبرفت های کم تراوا و یا ناتراوا شناخته می شوند به همین دلیل زمانی که حفاری درون آبرفتی که دارای تراوایی بالایی است انجام می شود میزان آبدهی بیشتر از زمانی است که این حفاری درون آبرفت های ناتراوا و یا کم تراوا انجام خواهد شد.

عمق برخورد به سنگهای کف و ضخامت آبرفت:

در یک آبخوان آبرفتی، رسوبات آبرفتی مانند شن، ماده، سیلت، رس و… بر روی یک لایه سنگی صلب و متراکم قرار خواهد گرفت و آبخوان صرفا در بالای این سنگ تشکیل خواهد شد.

سنگ کف مانند یک لایه غیر قابل نفوذ عمل می کند که آب زیرزمینی توانایی عبور از آن را ندارد و هر قدر ضخامت آبرفت آبدار در محل حفاری بیشتر شود، میزان آبدهی هم معمولا بالاتر است. اکنون در صورتیکه بتوانیم عمق و نحوه قرار گیری سنگ کف را به نقشه در آوریم می توانیم محلی که بیشترین عمق سنگ کف را دارد، تشخیص دهیم و پیشنهاد حفاری را در آن نقطه بدهیم. این منطقه علاوه بر آبدهی زیادتر کمتر تحت تأثیر افت سطح ایستابی و کاهش آبدهی است.

خدمات شرکت ژئوفیزیک مانند: مطالعات ژئوفیزیک، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوفیزیک ، اکتشاف آب ، مطالعات GPR ، مطالعات لرزه نگاری، آزمایش دانهول ،مطالعات ژئوالکتریک ، سونداژ ، مطالعات الکترومغناطیس با شرکت آسیا ژئوفیزیک و ژئوتکنیکی تماس بگیرید.

اینستاگرام آسیا ژئوفیزیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهخدماتتماسارتباط با ما